Nacięcie krocza. Czy nacinanie krocza boli?

2014-02-19 10:35

Sama nazwa zabiegu: nacięcie krocza sprawia, że czujesz niepokój i zastanawiasz się, jak bardzo to boli? Niepotrzebnie. Sposób, w jaki nacina się krocze w czasie porodu sprawia, że wiele rodzących nawet nie zauważa, że do niego doszło. Ból krocza zwykle zaczyna dokuczać dopiero w połogu.

Nacięcie krocza (epizjotomia) to coś, czego często, lecz niestety nie zawsze, można uniknąć. Dla wielu kobiet w ciąży jest to powód do niepokoju, a najczęściej zadawanym pytaniem jest: czy nacięcie krocza boli?

Nacięcie krocza zwykle nie boli

Są oczywiście kobiety, które odczuwają ból przy nacinaniu krocza, ale większość go nie czuje, a część rodzących w ogóle nie zauważa momentu, w którym do niego dochodzi. Dlaczego tak się dzieje? Bo krocze nacina się na szczycie skurczu, gdy główka napiera na krocze i je maksymalnie rozciąga. To dlatego, że w tym momencie tkanka jest niewrażliwa i kobieta nie odczuwa bólu. Jeśli ból się pojawi oznacza to, że nacięcie zostało wykonane nieprawidłowo lub w złym momencie. Jeśli nałożyłabyś na krocze tarczę zegara, to nacięcie wykonuje się zazwyczaj na godzinie 16-17. Unika się nacięcia środkowego, by nie dopuścić do uszkodzenia odbytnicy. Krocze po nacięciu zszywane jest zawsze w znieczuleniu miejscowym.

Nacięcie krocza: ból może pojawić się po porodzie

Jeśli nacięcie krocza zostało zszyte prawidłowo, to gojenie rany przebiega w zasadzie bezboleśnie i trwa 7 do 10 dni. Gdy szew nie był założony poprawnie, gojenie się rany może być bolesne, mogą pojawić się krwiaki, grudki. Gojenie możesz przyspieszyć, przemywając ranę naparami z rumianku, kory dębu i stosując okłady z rivanolu lub altacetu. Koniecznie należy się zgłosić do lekarza, gdy pojawi się ostry ból krocza i gorączka. Jedną z przyczyn infekcji rany krocza jest najczęściej nieprawidłowa higiena. Odchody połogowe są doskonałą pożywką dla bakterii co może prowadzić do zakażenia rany.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza