Zatrucie tlenkiem węgla. DZIAŁANIE na organizm człowieka

2013-02-26 13:57

Zatrucie tlenkiem węgla, czyli zaczadzenie jest bardzo niebezpieczne dla organizmu człowieka. Czad jest śmiertelnie trujący. Nie bez powodów nazywany jest cichym zabójcą. Czad nie ma zapachu, nie ma smaku, nie powoduje łzawienia lub uczucia drapania. Wchłania się przez układ oddechowy. W zależności od stężenia w powietrzu, częstości oddechów (wentylacji płuc) może powodować lekki ból głowy, zawroty głowy, utratę przytomności a nawet prowadzić do śmierci. Sprawdź, jak zatrucie tlenkiem węgla działa na organizm człowieka?

Zatrucie tlenkiem węgla. DZIAŁANIE na organizm człowieka
Autor: GettyImages Zatrucie tlenkiem węgla, czyli zaczadzenie jest bardzo niebezpieczne dla organizmu człowieka. Czad jest śmiertelnie trujący. Nie bez powodów nazywany jest cichym zabójcą. Czad nie ma zapachu, nie ma smaku, nie powoduje łzawienia lub uczucia drapania. Wchłania się przez układ oddechowy. W zależności od stężenia w powietrzu, częstości oddechów (wentylacji płuc) może powodować lekki ból głowy, zawroty głowy, utratę przytomności a nawet prowadzić do śmierci. Sprawdź, jak zatrucie tlenkiem węgla działa na organizm człowieka?

Czad wchłaniany i wydalany jest drogą oddechową. Zatrucie tlenkiem węgla jest bardzo niebezpieczne. Działanie na organizm człowieka może okazać się nawet śmiertelne. Mechanizm zatrucia polega na wiązaniu tlenku węgla z hemoglobiną w tzw. tlenkowęglową hemoglobinę (karboksyhemoglobinę), przy jednoczesnym wyparciu tlenu z tego połączenia.

Jak działa tlenek węgla na organizm człowieka?

Trujące działanie polega na łączeniu się tlenku węgla z hemoglobiną i metaloproteinami zawierającymi żelazo (oksydaza cytochromowa). Karboksyhemoglobina - powstaje w efekcie połączenia hemoglobiny z tlenkiem węgla. Połączenie następuje 210 razy łatwiej i jest trwalsze niż połączenie z tlenem. Zostaje zaburzony proces oddychania, przez wyłączenie hemoglobiny z transportu tlenu. Karboksyhemoglobina transportuje mniejszą ilość tlenu z płuc do tkanek. Powoduje niedotlenienie tkanek, czyli hipoksję. Zostaje zakłócone oddychanie tkankowe przez blokowanie swoistego enzymu - oksydazy cytochromowej - zwłaszcza w komórkach centralnego układu nerwowego. Poza tym tlenek węgla zwiększa stabilność połączenia hemoglobiny z tlenem przez co utrudnia oddawanie tlenu tkankom, co jeszcze bardziej pogłębia efekt niedotlenienia.

Ciekawostką jest, że noworodki i małe niemowlęta zatruwają się ciężej niż osoby dorosłe. Małe dzieci mają bowiem znaczącą ilość hemoglobiny płodowej, która wiąże dwukrotnie więcej tlenku węgla niż zwykła hemoglobina. Ciężej zatruwają się również dorośli pracujący z dużym wysiłkiem, a nieświadomi narażenia. Z kolei zwierzęta, których krew nie zawiera hemoglobiny np. owady mogą żyć w atmosferze składającej się w 80% z czadu i w 20% z tlenu.

Na skutek działania czadu w pierwszej kolejności ulegają uszkodzeniu narządy najbardziej wrażliwe na niedotlenienie czyli układ krążenia i ośrodkowy układ nerwowy. W cięższych zatruciach dochodzi do zaburzenia gospodarki węglowodanowej, krwawień w różnych narządach i wystąpienia rozległych obszarów martwiczych.

ZOBACZ KONIECZNIE:  Na czym polega zaczadzenie >>