Jak ratować niemowlę, gdy się zakrztusi [INSTRUKCJA PIERWSZEJ POMOCY]

2011-07-11 12:36

U kilkumiesięcznych dzieci o zakrztuszenie się jest dość łatwo. Najczęściej zdarza się to wtedy, gdy niemowlę włoży do buzi jakiś przedmiot, który utrudni przepływ powietrza, a tym samym oddychanie. Dlatego, żeby uniknąć niezwykle groźnych skutków zakrztuszenia, poznaj zasady udzielania w takich przypadkach pierwszej pomocy.

Nie panikuj, działaj! Po pierwsze: zawsze w sytuacji zakrztuszenia przez niemowlę wołaj o pomoc – jak najszybciej wezwij pogotowie – nr tel. 999 lub 112 (telefony komórkowe).

Zanim nadejdzie fachowa pomoc, najpierw sprawdź, czy w buzi niemowlęcia widoczne jest jakieś ciało obce, które może utrudnić oddychanie. Jeśli tak – spróbuj wyjąć je jednym ruchem za pomocą małego palca. Gdy jest to niemożliwe, nie ponawiaj próby i nigdy nie zaczynaj wyciągać przedmiotu na ślepo –  prawie na pewno grozi to wepchnięciem przedmiotu głębiej!

Następnie wsłuchaj się uważnie, jaki niemowlę wydaje z siebie kaszel:

  • jeśli jest to kaszel efektywny - głośny, wyraźny, dziecko może nabrać powietrza do płuc, płacze i reaguje na twoje sygnały – trzymaj je na rękach główką do góry i zachęć je do samodzielnego „wykaszlenia” ciała obcego z dróg oddechowych;
  • jeśli jest to kaszel nieefektywny – cichy, bezgłośny, dziecko nie może oddychać, płakać, sinieje – musisz mu pomóc.

Jak to zrobić?

Dokładną, rysunkową instrukcję pomocy znajdziesz w galerii: