Co robić, gdy dziecko straci przytomność: sztuczne oddychanie i masaż serca

2011-07-11 14:31

Reanimacja małego dziecka wygląda inaczej niż dorosłego. Gdy poznasz zasady udzielania pierwszej pomocy nieprzytomnym, nieoddychającym dzieciom, jest szansa, że w razie wypadku nie wpadniesz w panikę i uratujesz maluchowi życie. Zobacz instrukcję sztucznego oddychania i masażu serca u dzieci.

W razie wypadku nie panikuj, działaj! Po pierwsze: zawsze w takiej sytuacji wołaj o pomoc –  jak najszybciej wezwij pogotowie ratunkowe – nr tel. 999 lub 112 (telefony komórkowe).

Jeżeli dziecko straciło przytomność, ale oddycha samodzielnie, ułóż je na boku (w tzw. bezpiecznej pozycji), co zapobiegnie zapadaniu się języka i zminimalizuje ewentualne zachłyśnięcie się wymiotami.

Jeżeli dziecko straciło przytomność i nie oddycha samodzielnie, koniecznie musisz udrożnić mu drogi oddechowe. Aby to zrobić, ułóż dziecko na plecach, unieś jego podbródek i przytrzymaj jego głowę drugą ręką. Później, do czasu przybycia fachowej pomocy, prowadź reanimację dziecka wykonując sztuczne oddychanie, które ma na celu przywrócenie mu oddechu.

Jeżeli dziecko jest nieprzytomne, nie oddycha i nie wyczuwasz u niego tętna, na zmianę ze sztucznym oddychaniem wykonuj masaż serca.

Pamiętaj, że u małych dzieci i niemowląt tętno najłatwiej wyczuć na tętnicy ramiennej. Spróbuj je wyczuć opuszkami 2 palców. Maluchy mają wyższe tętno niż dorośli - zwykle wynosi ono około 140 uderzeń na minutę.

Dokładną, obrazkową instrukcję sztucznego oddychania u dzieci znajdziesz w galerii: