Zmagasz się z chorobami układu oddechowego? Turnus w kopalni soli może pomóc
To prawda - osoby, które zmagają się z chorobami układu oddechowego mogą skorzystać z leczniczych turnusów w kopalni soli, np. Wieliczce. To najsłynniejsza kopalnia soli, która jest otwarta na turystów i... pacjentów! Wysokie stężenie solnego aerozolu w powietrzu działa jak naturalna inhalacja. A teraz dowiedzcie się więcej!
Spis treści
- Kopalnia soli w Wieliczce - co ją wyróżnia?
- Cele terapii w kopalni soli
- Jak skorzystać z leczenia w Uzdrowisku Kopalnia Soli „Wieliczka”?
- Tężnia solankowa
Pobyt w kopalni soli jest wskazany dla wszystkich tych, którzy zmagają się z problemami układu oddechowego. Oczywiście nie tylko, ale o tym za chwilę. Zacznijmy od tego, jakie są wskazania do pobytu leczniczego pod ziemią:
- przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP),
- nawracające choroby nosa, zatok, gardła i krtani,
- przewlekłe zapalenia oskrzeli i płuc,
- schorzenia o podłożu alergicznym,
- astma oskrzelowa.
Dlaczego pobyt w kopalni soli działa prozdrowotnie i czy są na to dowody? Badania na temat dobroczynnego wpływu mikroklimatu solnych podziemi na funkcjonowanie układu oddechowego człowieka jako pierwszy przeprowadzał doktor Feliks Boczkowski. Zauważył on, że wieliccy górnicy dużo rzadziej zapadają na schorzenia płuc, typową przypadłość górników węglowych. To właśnie z inicjatywy Boczkowskiego powstał w Wieliczce zakład kąpielowy (1839 r.), który proponował kąpiele solankowe, kąpiele z użyciem mułów solnych oraz inhalacje.
Kopalnia soli w Wieliczce - co ją wyróżnia?
Bioklimat komór leczniczych cechuje wyjątkowa czystość powietrza pod względem bakteriologicznym, brak alergenów i zanieczyszczeń, stała niska temperatura (13-14.5°C), wysoka wilgotność względna (60-75%) oraz wysoki poziom jonizacji, w szczególności jonami chloru i sodu, ale również magnezu i wapnia. Uzdrowisko w Wieliczce jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie leczenie i rehabilitacja jest wzbogacana o zabiegi z wykorzystaniem naturalnej solanki, pochodzącej z wielickiego złoża solnego, znajdującego się na głębokości 255 m pod ziemią.
Pobyt w kopalni soli ma dobroczynne działanie zwłaszcza na drogi oddechowe. Specyficzny mikroklimat sprawia, że właśnie pod ziemią możemy odetchnąć pełną piersią. Powietrze pod ziemią jest wolne od pyłków, zarodników grzybów, alergenów oraz roztoczy kurzu domowego, które również stoją za alergiami.
Taki pobyt jest wskazany dla wszystkich, a osoby borykające się z częstymi infekcjami dróg oddechowych powinny korzystać z dobrodziejstw powietrza pod ziemią. Z takich pobytów mogą korzystać dzieci od 4. roku życia oczywiście wraz z opiekunem. Ba, jest to nawet zalecane! Wilgotne powietrze w kopalni zapobiega wysuszaniu błon śluzowych, ułatwia oczyszczanie płuc i oskrzeli oraz działa przeciwgrzybiczo. Sam pobyt pod ziemią będzie z pewnością atrakcją dla najmłodszych! A dłuższy pobyt - sprzyja wzmocnieniu odporności, poprawie kondycji i samopoczucia.
Cele terapii w kopalni soli
- poprawa jakości życia chorych na przewlekłe schorzenia układu oddechowego,
- zmniejszenie nasilenia objawów choroby,
- poprawa kontroli leczenia,
- zwiększenie świadomości i zaangażowania chorego w proces leczenia,
- poprawa tolerancji wysiłku i wydolności fizycznej.
Jak skorzystać z leczenia w Uzdrowisku Kopalnia Soli „Wieliczka”?
Od 2011 roku, decyzją ministra zdrowia, w Kopalni Soli „Wieliczka” funkcjonuje jedyne w Polsce podziemne Uzdrowisko. Proponuje ono poza programami leczniczymi również programy rekreacyjne (między innymi pobyty nocne pod ziemią), wpisując się tym samym w nurt turystyki uzdrowiskowej.
Skorzystać z leczenia w Wieliczce można zarówno na NFZ, jak i we własnym zakresie. W kopalni organizowane są turnusy lecznicze i rehabilitacyjne bez konieczności oczekiwania w długich kolejkach w przypadku, gdy zdecydujemy się na turnus odpłatny. Krótko mówiąc jeśli męczy cię smog lub chcesz uciec przed pyłkami - pod ziemią jest to możliwe!
W Wieliczce organizowane są krótsze pobyty (od 1 do 3 dni) oraz dłuższe - nawet do 21 dni, jednak przy tych dłuższych pobytach wymagane jest dostarczenie stosowanych badań: mocz, morfologia (ważne 1 miesiąc), RTG klatki piersiowej (ważne 2 lata), EKG (ważne 3 miesiące). Bezpieczeństwo kuracjuszy jest priorytetem - każdy dzień zabiegowy obejmuje sześciogodzinną wizytę uzdrowiskową pod ziemią w trybie dziennym, pod opieką lekarza, fizjoterapeuty i pielęgniarki.
Zaplanuj leczenie lub wypoczynek w Uzdrowisku w Kopalni Soli „Wieliczka”.
Tężnia solankowa
Na sam koniec wspomnijmy o tężni solankowej i jej wpływie na zdrowie. Tężnia w Wieliczce to budowla położona na powierzchni, w sąsiedztwie Szybu Daniłowicza. Zalecane jest przebywanie w tężni przez 30 minut. W tym czasie nasz organizm korzysta z jej dobrodziejstw - taki pobyt pozwala oczyścić drogi oddechowe, przynosi relaks i odprężenie.
Spacer w tężni zalecany jest szczególnie alergikom, mieszkańcom dużych aglomeracji i osobom narażonym na kontakt z zanieczyszczonym powietrzem. Pobyt w tężni poprawia samopoczucie, dostarcza dodatkowej energii do działania.
Porady eksperta