Schizofrenia paranoidalna: przyczyny, objawy i leczenie

2019-01-15 8:02 Monika Majewska

Schizofrenia paranoidalna to najczęściej rozpoznawany rodzaj schizofrenii. Diagnozuje się ją aż u 65 proc. ogółu chorych na schizofrenię. Jakie są przyczyny schizofrenii paranoidalnej? Jak rozpoznać objawy tego zaburzenia? Czy całkowite wyleczenie chorego zawsze jest możliwe?

Spis treści

 1. Schizofrenia paranoidalna: przyczyny
 2. Schizofrenia paranoidalna: objawy
 3. Schizofrenia paranoidalna: leczenie

Schizofrenia paranoidalna to typ schizofrenii, w którym dominują omamy i urojenia o różnej treści. W Polsce jest to najczęściej rozpoznawany rodzaj schizofrenii - stanowi aż 65 proc. przypadków tej choroby psychicznej.

Schizofrenia paranoidalna: przyczyny

Schizofrenia paranoidalna jest zaburzeniem psychicznym, którego przyczyny są złożone.

Przyjmuje się, że mogą się do niej przyczynić czynniki genetyczne. Jak wynika z badań, ryzyko rozwoju choroby u dzieci schizofrenika wynosi ok. 13 proc.

Ponadto do dziedziczenia schizofrenii przyczynia się uszkodzenie DNA. Wśród czynników środowiskowych wywołujących chorobę wymieniane są m.in.:

 • stres
 • trauma z dzieciństwa
 • zażywanie narkotyków

Schizofrenia może być także powikłaniem chorób zakaźnych.

Schizofrenia paranoidalna: objawy

W schizofrenii paranoidalnej dominują omamy. Najczęściej są to omamy słuchowe, "głosy", które komentują zachowanie chorego lub mówią do niego, czasem rozkazują. Mogą to być jednak dźwięki proste, piski, szumy itp.

Innego rodzaju omamami są węchowe, smakowe, dotykowe (tzw. cenestetyczne).

Omamy wzrokowe należą do rzadkości.

Poza omamami pojawiają się urojenia, których treść może być różna, jednak zawsze o absurdalnej treści.

Najczęściej są to urojenia prześladowcze - chory twierdzi, że jest śledzony, podsłuchiwany, że jest ofiarą spisku.

Równie częste są urojenia ksobne - chory sądzi, że jest szczególnym przedmiotem zainteresowania otoczenia.

Dopatruje się związku między neutralnymi faktami i wydarzeniami a swoją osobą (np. wszyscy ludzie na ulicy lub w kolejce sklepowej rozmawiają właśnie o nim).

Inne typy urojeń, które mogą pojawić się w przebiegu schizofrenii paranoidalnej, to:

 • urojenia wielkościowe
 • urojenia nasyłania lub wykradania myśli
 • urojenia odsłonięcia
 • urojenia owładnięcia
 • urojenia oddziaływania
 • urojenia hipochondryczne
 • urojenia nihilistyczne

Ponadto chory jest nieufny, podejrzliwy wobec otoczenia, staje się oziębły emocjonalnie izoluje się od otoczenia.

Schizofrenia paranoidalna: leczenie

W leczeniu schizofrenii zwykle stosuje się leki przeciwpsychotyczne.

Bardzo ważna jest także psychoterapia.

Wiadomo, że im wcześniej się zachoruje, tym cięższy przebieg choroby i gorsze rokowania.

Przeczytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Sisai
|

Mój przyjaciel ma schizofrenie. Jednego dnia radosny, uśmiechnięty. Następnego podejrzliwy, nieufny. Bierze leki. Ale i tak ma takie dni właśnie

Roman
|

Jak mogą brać te leki jak to bardziej niszczy zdrowie niż ta niby choroba? I nikogo to nie obchodzi bo w Polsce "wariat" to człowiek drugiej kategorii, wyrzutek budzący śmieszność a leki? Musisz brać leki na zawsze, jesteś chory. I tak powtarzają lekarze jak robot bez mózgu a argumenty dla nich nie istnieją. Żadne. Bo ty jesteś chory na schizofrenie i nie masz argumentów. Masz halucynacje i wszystko ci się wydaje. Ignorancja lub bezczelna pycha lekarzy to zatajanie prawdy odnośnie tego czym jest ta "choroba" i kto wywołuje taką "chorobę" by niszczyć ludzi sobie niepodporządkowanych. Są pozbawieni życia duchowego i szerszego oglądu, zamykając oczy na wiele nowoczesnych, poważnych spraw takich jak mafia, sekty, masoneria, książe ciemności - a to błąd przez który mogą zgubić wielu i siebie samych.

kasia
|

jak się pali ziolo to można zachorować nawet na schizofrenue, mam nadzieje ze będą cie leczyc tylko prywatnie albo zamkna.

wikimikimaus
|

Nawet nie myśl o tym

Hannah444
|

Skoro masz myśli samobójcze, to jest żle. I chyba sam o tym wiesz, skoro wszedłeś na stronę właśnie o schizofrenii paranoidalnej. Gdzieś tam w podświadomości chyba już się utożsamiasz z tą chorobą, a dolegliwości o których piszesz poniżej są wręcz książkowe. TAK, według mnie chorujesz na tę chorobę. Prosisz o pomoc, więc Ci jej udzielam. Kwestia jednak dotyczy tego co z tym fantem zrobisz. Jako schizofrenik wiem, że w ostrym ( takim jak Twoim ) rzucie choroby, każdy chory widzi pewne rzeczy inaczej niż zdrowy człowiek, ale jest głęboko przekonany, że to on myśli prawidłowo, a inni się mylą. Ty naprawdę wierzysz, że inni Cię śledzą i spiskują przeciwko Tobie, ale uwierz mi, że takie rzeczy widziwia tylko Twój mózg , po dużych dawkach narkotyków. Sam sobie nie pomożesz, będzie tylko gorzej. Musisz się zmobilizować i pójść do psychiatry. To nie oznacza, że jesteś nienormalny, potrzebujesz tylko pomocy osoby, która się na Twoich dolegliwościach zna lepiej niż każda osoba tutaj. Nawet ja. Co Ci zależy ? Możesz iść , wysłuchać go i wyjść. To nic nie kosztuje. Ale jeżeli naprawdę chcesz się ratować, chcesz, żeby te wszystkie dolegliwości o których piszesz Ci minęły, to chociaż spróbuj. Jak długo będziesz się zamykał w domu i uciekał przed ludżmi? To bez sensu. Pozdrawiam.

nik
|

to nie jest na pisanie na forach

ja
|

nachodzą mnie też bardzo silne myśli aby się powiesić.paliłem bardzo dużo zioła obecnie od prawie 5 lat nie pale,ale żre dużo amfetaminy,ile by nie było

ja
|

mam wrażenie,że wszyscy znajomi są przeciwko mnie,cały czas mnie obgadują i się wyśmiewają ze mnie,czuje się obserwowany i śledzony,w towarzystwie stwarzam wrażenie jak bym się czegoś bał i tonę w przekonaniu że mnie wszyscy obgadują w danej wyżej chwili,staram się przebywać sam,i uciekam w takich chwilach do domu,żeby się odizolować absolutnie od wszelkich osób. powie mi ktoś co to są za jazdy i jak sobie dać z tym radę i jakoś to opanować?

ja
|

Piszesz jak potłuczony...

dyzorek
|

Mam wielki problem z synem. Naprawdę wielki. Napisz Mail : bozenajerka@onet.eu - proszę !