Pomoc dla dziecka z ADHD

Nadpobudliwe dziecko może nie jeść i nie spać, a znajdzie siłę, żeby znów szaleć. Mimo że inteligentne i bystre, ma w szkole same kłopoty. Znamy już niektóre przyczyny zespołu nadpobudliwości psychoruchowej i zaburzeń koncentracji uwagi (ADHD). Wiemy też, jak pomóc dziecku z ADHD.

Wierci się w ławce, przeszkadza na lekcji, nie potrafi się skupić. Dociera do niego połowa informacji przekazywanych przez nauczyciela, z czego zapamiętuje również połowę. Ukarane zwykle nie ma pojęcia, za co je ta kara spotkała. Nie przewiduje następstw swoich zachowań. Nierzadko ma także trudności w czytaniu, nie potrafi wyraźnie pisać, nie umie poprawnie liczyć. Jest dość bystre i inteligentne, ale “zawala” klasówki, bo nie uważało na lekcjach i nie potrafi ocenić, ile czasu zajmie mu rozwiązanie zadań. 
Dzieci z ADHD jakby zatrzymują się na wcześniejszym etapie rozwoju psychologicznego (siedmiolatek na poziomie trzylatka). To powoduje, że np. w szkole nie umieją zachować się tak, jak tego się od nich oczekuje.

ADHD to nie widzimisię, ale choroba

Jeszcze w latach 50-tych dzieci z ADHD uważane były za krnąbrne i złośliwe. Tymczasem problem tkwi nie w złym charakterze, lecz w genach, budowie mózgu, stężeniach różnych substancji chemicznych w organizmie. Do rozwoju choroby mogą przyczyniać się też niedotlenienie i mikrouszkodzenia mózgu w czasie ciąży i porodu, przebyte urazy głowy, narażenie we wczesnym dzieciństwie na wysokie stężenie ołowiu.
Jednak nadal ADHD jest chorobą tajemniczą. Wymienione przyczyny wyjaśniają tylko 30 proc. przypadków - reszta pozostaje zagadką.

Czym objawia się ADHD u dziecka?

Ważne

Leki nie mogą być jednak sposobem na życie. One tylko zmniejszają nasilenie objawów chorobowych, nie leczy. Nie można zapominać, że postępowanie z dzieckiem nadpobudliwym wymaga wielkiej cierpliwości i przestrzegania stałych, jasnych reguł gry.  Dziecko z ADHD chwalone za nawet drobne sukcesy, zachęcane do “poukładanej” aktywności, motywowane pozytywnie do pracy - może bardzo wiele osiągnąć również bez pigułki.

U dzieci z ADHD mózg rozwija się wolniej

U dzieci z ADHD pewne obszary mózgu (kora płatów przedczołowych, móżdżek, niektóre zwoje podstawy) są mniejsze niż normalnie. Brakuje w nich równowagi między stężeniem neuroprzekaźników - noradrenaliny, dopaminy i serotoniny - odpowiedzialnych za kontaktowanie się komórek nerwowych w mózgu.

Lek łagodzący objawy ADHD

W leczeniu ADHD stosuje się Ritalin (metylfenidat, pochodna amfetaminy). To dość łagodny lek pobudzający aktywność układu nerwowego. Zwiększa stężenie dopaminy, regulującej pracę komórek nerwowych związanych z ruchem i emocjami. Przyjmowany dwa razy dziennie może nie zmieni rozrabiaki w aniołka, ale zdecydowanie zmniejsza liczbę szkolnych problemów. 
Jest jednak i druga strona medalu. Pochodne amfetaminy mogą uzależniać, otępiać i usypiać, a w końcu uszkadzać bardzo ważne narządy wewnętrzne, np. serce, wątrobę, mózg. Nie powinny też być stosowane poniżej szóstego roku życia. 
Do Polski trafił już także pierwszy na świecie lek niestymulujący, a więc nieuzależniający, o nazwie Strattera. Nie dopuszcza on do usuwania noradrenaliny, która współdziałając z innymi neuroprzekaźnikami (dopaminą i serotoniną), reguluje poziom aktywności ruchowej, a której brak powoduje zaburzenia koncentracji i kłopoty z kontrolą emocji. Badania potwierdziły, że lek jest bezpieczny i może być stosowany poniżej szóstego roku życia, kiedy mogą już zaczynać się objawy ADHD.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
angela
|

w leczeniu adhd pomoże psychiatra dzięcięcy i psycholog.Moja 5letnia córeczka ma adhd zażywa lek i jakoś sobie radzimy nie zawsze jest łatwo,ale trzeba pomóc dziecku.

jonka
|

Leki to nie wszystko. Warto też rozejrzeć się za terapeutycznymi działaniami.Są poradnie, w których leczy się adhd, a można też pomagać dziecku we własnym zakresie i zachęcić go do grania w gry terapeutyczne.

Stonka
|

ja tez od kilku lat zmagam sie z ADHD u mojej corki. Leki sa skuteczne, podobnie jak Ewelina pisze moje dziecko tez zazywa medikinet. Dobry lek, skuteczny.

EWELINA78
|

Leczę ADHD u córeczki od dwóch lat. W każdym większym mieście jest dobry specjalista. Proponuję strone dobrylekarz.pl Jest tam wiele postów i opinii, co ułatwia wybór.
Moje dziecko przyjmuje teraz lek o nazwie Medikinet, z którego stosowania jestem bardzo zadowolona. Wolniej uwalania substancję czynną, dzięki czemu lek można przyjmowac co 8 godzin.

cross
|

Pomocy można poszukać tylko u psychiatry dziecięcego.To nic strasznego.Pozdrawiam

Marion
|

Wypytaj psychologa szkolnego.

winchester73
|

gdzie i u kogo na ślązku?

winchester73
|

gdzie szukac pomocy?