Pomoc dla dziecka z ADHD

Nadpobudliwe dziecko może nie jeść i nie spać, a znajdzie siłę, żeby znów szaleć. Mimo że inteligentne i bystre, ma w szkole same kłopoty. Znamy już niektóre przyczyny zespołu nadpobudliwości psychoruchowej i zaburzeń koncentracji uwagi (ADHD). Wiemy też, jak pomóc dziecku z ADHD.

Wierci się w ławce, przeszkadza na lekcji, nie potrafi się skupić. Dociera do niego połowa informacji przekazywanych przez nauczyciela, z czego zapamiętuje również połowę. Ukarane zwykle nie ma pojęcia, za co je ta kara spotkała. Nie przewiduje następstw swoich zachowań. Nierzadko ma także trudności w czytaniu, nie potrafi wyraźnie pisać, nie umie poprawnie liczyć. Jest dość bystre i inteligentne, ale “zawala” klasówki, bo nie uważało na lekcjach i nie potrafi ocenić, ile czasu zajmie mu rozwiązanie zadań. 
Dzieci z ADHD jakby zatrzymują się na wcześniejszym etapie rozwoju psychologicznego (siedmiolatek na poziomie trzylatka). To powoduje, że np. w szkole nie umieją zachować się tak, jak tego się od nich oczekuje.

ADHD to nie widzimisię, ale choroba

Jeszcze w latach 50-tych dzieci z ADHD uważane były za krnąbrne i złośliwe. Tymczasem problem tkwi nie w złym charakterze, lecz w genach, budowie mózgu, stężeniach różnych substancji chemicznych w organizmie. Do rozwoju choroby mogą przyczyniać się też niedotlenienie i mikrouszkodzenia mózgu w czasie ciąży i porodu, przebyte urazy głowy, narażenie we wczesnym dzieciństwie na wysokie stężenie ołowiu.
Jednak nadal ADHD jest chorobą tajemniczą. Wymienione przyczyny wyjaśniają tylko 30 proc. przypadków - reszta pozostaje zagadką.

Czym objawia się ADHD u dziecka?

Ważne

Leki nie mogą być jednak sposobem na życie. One tylko zmniejszają nasilenie objawów chorobowych, nie leczy. Nie można zapominać, że postępowanie z dzieckiem nadpobudliwym wymaga wielkiej cierpliwości i przestrzegania stałych, jasnych reguł gry.  Dziecko z ADHD chwalone za nawet drobne sukcesy, zachęcane do “poukładanej” aktywności, motywowane pozytywnie do pracy - może bardzo wiele osiągnąć również bez pigułki.

U dzieci z ADHD mózg rozwija się wolniej

U dzieci z ADHD pewne obszary mózgu (kora płatów przedczołowych, móżdżek, niektóre zwoje podstawy) są mniejsze niż normalnie. Brakuje w nich równowagi między stężeniem neuroprzekaźników - noradrenaliny, dopaminy i serotoniny - odpowiedzialnych za kontaktowanie się komórek nerwowych w mózgu.

Lek łagodzący objawy ADHD

W leczeniu ADHD stosuje się Ritalin (metylfenidat, pochodna amfetaminy). To dość łagodny lek pobudzający aktywność układu nerwowego. Zwiększa stężenie dopaminy, regulującej pracę komórek nerwowych związanych z ruchem i emocjami. Przyjmowany dwa razy dziennie może nie zmieni rozrabiaki w aniołka, ale zdecydowanie zmniejsza liczbę szkolnych problemów. 
Jest jednak i druga strona medalu. Pochodne amfetaminy mogą uzależniać, otępiać i usypiać, a w końcu uszkadzać bardzo ważne narządy wewnętrzne, np. serce, wątrobę, mózg. Nie powinny też być stosowane poniżej szóstego roku życia. 
Do Polski trafił już także pierwszy na świecie lek niestymulujący, a więc nieuzależniający, o nazwie Strattera. Nie dopuszcza on do usuwania noradrenaliny, która współdziałając z innymi neuroprzekaźnikami (dopaminą i serotoniną), reguluje poziom aktywności ruchowej, a której brak powoduje zaburzenia koncentracji i kłopoty z kontrolą emocji. Badania potwierdziły, że lek jest bezpieczny i może być stosowany poniżej szóstego roku życia, kiedy mogą już zaczynać się objawy ADHD.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
angela
|

w leczeniu adhd pomoże psychiatra dzięcięcy i psycholog.Moja 5letnia córeczka ma adhd zażywa lek i jakoś sobie radzimy nie zawsze jest łatwo,ale trzeba pomóc dziecku.

jonka
|

Leki to nie wszystko. Warto też rozejrzeć się za terapeutycznymi działaniami.Są poradnie, w których leczy się adhd, a można też pomagać dziecku we własnym zakresie i zachęcić go do grania w gry terapeutyczne.

Stonka
|

ja tez od kilku lat zmagam sie z ADHD u mojej corki. Leki sa skuteczne, podobnie jak Ewelina pisze moje dziecko tez zazywa medikinet. Dobry lek, skuteczny.

EWELINA78
|

Leczę ADHD u córeczki od dwóch lat. W każdym większym mieście jest dobry specjalista. Proponuję strone dobrylekarz.pl Jest tam wiele postów i opinii, co ułatwia wybór.
Moje dziecko przyjmuje teraz lek o nazwie Medikinet, z którego stosowania jestem bardzo zadowolona. Wolniej uwalania substancję czynną, dzięki czemu lek można przyjmowac co 8 godzin.

cross
|

Pomocy można poszukać tylko u psychiatry dziecięcego.To nic strasznego.Pozdrawiam

Marion
|

Wypytaj psychologa szkolnego.

winchester73
|

gdzie i u kogo na ślązku?

winchester73
|

gdzie szukac pomocy?