Letnia depresja może dotknąć każdego. Ryzyko wzrasta u tych osób

2023-06-12 12:48

Depresja kojarzy się głównie z bardziej ponurymi porami roku jak jesień lub zima. Ale część ludzi cierpi na mniej powszechną formę choroby, która atakuje w słoneczne dni. Choć występuje rzadziej, eksperci podkreślają, że letniej depresji nie powinno się ignorować, bo to także poważny zdrowotny problem.

Letnia depresja może dotknąć każdego. Ryzyko wzrasta u tych osób
Autor: Getty Images Letnia depresja może dotknąć każdego. Ryzyko wzrasta u tych osób

Niektórzy są bardziej narażeni na letnią depresję

- Ważne jest, aby pamiętać, że każdy jest inny i chociaż większość sezonowych epizodów depresji występuje zimą, do 30 procent osób z depresją sezonową doświadczy depresji letniej - zaznacza psychiatra Samar McCutcheon.

Większości osób lato kojarzy się z relaksem, odpoczynkiem i piękną pogodą. Niestety, choć pogoda temu zaprzecza, dla wielu to ciemny okres roku.

Eksperci do końca nie wiedzą, dlaczego u niektórych osób pojawia się letnia depresja, ale podejrzewają, że podobnie jak wszelkie zaburzenia psychiczne, składa się na to klika czynników psychologicznych, biologicznych i środowiskowych.

Na letnią depresję szczególnie narażone są osoby, którym lato wydaje się nagłą i dużą zmianą – twierdzą specjaliści.

Ryzyko wzrasta również u kobiet, osób, które mają w rodzinie przypadki chorób psychicznych, pacjentów, którzy zmagają się z zaburzeniami depresyjnymi, chorobą dwubiegunową afektywną lub innym schorzeniem związanym ze zdrowiem psychicznym.

Letnia depresja – jak ja rozpoznać?

Specjaliści zaobserwowali, że w okresie letnim mogą występować dodatkowe czynniki stresogenne związane z brakiem funduszy na wakacyjny wyjazd, zakłóceniem rutyny z powodu wakacji i często związanej z nimi zmiany harmonogramu. Jeden, ale najczęściej kilka czynników może powodować szereg objawów takich jak:

  • pobudzenie i niepokój,
  • utrata zainteresowania czynnościami, które dotąd sprawiały przyjemność,
  • trudności z koncentracją,
  • poczucie beznadziejności lub bezwartościowości,
  • lęk,
  • niski poziom energii,
  • bezsenność,
  • brak apetytu, który skutkuje utratą wagi.
Poradnik Zdrowie: kategorie depresji

Wskazówki, które pomogą walczyć z letnią depresją

Przede wszystkim, gdy zauważamy u siebie objawy depresji utrzymujące się co najmniej przez dwa tygodnie, należy poszukać pomocy u specjalisty takiego jak psychiatra, psycholog, psychoterapeuta lub lekarz internista, który pokieruje nas dalej. Wielu ludzi lekceważy symptomy depresji, zakładając, że przeminą, jednak czasami letnia depresja może przerodzić się w długotrwały problem zdrowotny przed czym ostrzegają eksperci.

Lekarz Ian Cook zwraca uwagę na to, że letnia depresja ma jedną zaletę – wiadomo, kiedy nadejdzie, więc warto o tym pamiętać i pomyśleć o jej wyzwalaczach, a także zaplanować wcześniej, jak się przed nią uchronić, np. poprzez zaplanowanie urlopu w tym czasie. Należy także zwracać uwagę na odpowiednią ilość snu, która szczególnie latem przez krótkie noce, może zachęcać do spania krócej niż zwykle.

Wiele badań naukowych potwierdziło, że regularna aktywność fizyczna może pomóc w walce z depresją, dlatego gdy za oknem upał, warto rozważyć aktywność w porach, gdy jest nieco chłodniej lub znaleźć rodzaj ćwiczeń, który można wykonywać w domu. Lato – szczególnie dla kobiet – to okres, w którym chcą wyglądać jak najlepiej, dlatego wiele z nich katuje się głodówkami lub nadmiernymi ćwiczeniami. Eksperci zalecają, by postawić w tym aspekcie na rozsądek zarówno w jedzeniu, jak i w ćwiczeniach.

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chciałbyś skonsultować się z psychologiem, zadzwoń pod bezpłatny numer 800 70 22 22 całodobowego Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie.