W jakich godzinach jeść, aby schudnąć?

2018-06-25 11:08

Spożywając pokarmy tylko w ciągu 8 godzin z całej doby można schudnąć i obniżyć ciśnienie tętnicze. To wniosek z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Illinois (USA), a opublikowanych w piśmie „Nutrition and Healty Aging”.

W jakich godzinach jeść, aby schudnąć?
Autor: thinkstockphotos.com

Czy można schudnąć nie licząc kalorii i nie rezygnując z ulubionych produktów? Amerykańscy badacze przeprowadzili 12 tygodniowy test żywieniowy na grupie 23 osób chorych na otyłość, których średnia wieku wynosiła 45 lat. Uczestnicy badania mogli jeść dowolne pokarmy i w dowolnej ilości, ale tylko przez 8 godzin na dobę, a konkretnie w godzinach od 10.00 do 18.00. Przez pozostałe 16 godzin doby mogli pić jedynie wodę lub inne bezkaloryczne napoje.

Po zakończeniu testu jego wyniki porównano z badaniami, w których zastosowano innego typu posty. Okazało się, że spożywając pokarmy tylko przez 8 godzin w ciągu całej doby, osoby biorące udział w teście bezwiednie ograniczyły wartość kaloryczną posiłków średnio o 350 kcal i w ciągu 12 tygodni stracili ok. 3 proc. macy ciała. Zmniejszyło się także ich ciśnienie kurczowe – średnio o 7 mmHg. Wyniki innych badanych parametrów np. insulinooporność i poziom cholesterolu były podobne do tych, które występowały w grupie kontrolnej.

Uczestnicy testu zwrócili naukowcom uwagę, że dieta polegająca na jedzeniu tylko w ciągu 8 godzin była dla nich łatwiejsza do zastosowania, niż inne diety z elementami postu.