Tłuste mleko – chude dziecko?

Dzieci, które piją mleko pełnotłuste są mniej narażone na nadwagę lub otyłość, niż te dzieci, które spożywają mleko odtłuszczone. To wniosek z badań przeprowadzonych przez naukowców z z St. Michael's Hospital of Unity Health Toronto (Kanada) a opublikowanych w czasopiśmie „The American Journal of Clinical Nutrition”.

Kanadyjscy badacze dokonali metaanalizy zrealizowanych do tej pory w 7 krajach świata 28 badań dotyczących wpływu mleka na powstawanie nadwagi i otyłości. W badaniach tych wzięło udział blisko 21 tys. dzieci w wieku od 1 do 18 lat. Okazało się, że żadne z tych badań nie potwierdziło, aby mleko odtłuszczone (0,1-2 proc.) zmniejszało ryzyko nadwagi i otyłości u dzieci. Natomiast, 18 badań potwierdziło, że to dzieci pijące pełnotłuste mleko były o 40 proc. mniej narażone na nadwagę i otyłość.

Większość kanadyjskich dzieci spożywa mleko krowie codziennie. Jest ono ważnym źródłem tłuszczu w ich menu. Tymczasem wnioski z ww. metaanalizy kanadyjskich naukowców nie są zgodne z zaleceniami żywieniowymi dla dzieci w Kanadzie. Oganizacja Health Canada zaleca bowiem, aby od 2 roku życia dzieci spożywały mleko o obniżonej zawartości tłuszczu, aby właśnie zredukować prawdopodobieństwo wystąpienia u nich nadwagi i otyłości.

Opracowano na podstawie: PAP, pediatria.esculap.com

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE