Poziom tłuszczu we krwi może być groźniejszy, niż sądziliśmy - alarmują eksperci

2022-05-18 11:26

Nadmiar tłuszczu we krwi może przyczynić się do wystąpienia wielu chorób. Otyłość, podwyższony poziom cholesterolu i trójglicerydów mają niekorzystny wpływ na organizm. Jednak najnowsze badania dowodzą, że podwyższony poziom tłuszczu we krwi może mieć jeszcze poważniejsze konsekwencje dla zdrowia niż wydawało się wcześniej.

Kobieta plus size siedzi na dywanie z telefonem w ręku
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Nowo zidentyfikowana wędrówka ceramidów
  2. Epidemia otyłości
  3. Czym są trójglicerydy?

Tłuszcz obciąża komórki mięśniowe, co w konsekwencji powoduje uszkodzenie ich struktury i funkcji. Najnowsze badania wykazały, że zestresowane komórki wysyłają sygnał, który może zostać przekazany innym komórkom i spowodować więcej uszkodzeń.

Sygnały przyjmują postać cząsteczek zwanych ceramidami, których głównym zadaniem jest zmniejszanie stresu komórkowego. Jednak w przypadku długotrwałych chorób metabolicznych, takich jak cukrzyca typu II , mogą zabijać komórki i zaostrzać objawy choroby.

„Chociaż badania są na wczesnym etapie, nasze odkrycie może stanowić podstawę nowych terapii lub podejść terapeutycznych zapobiegających rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych i metabolicznych, takich jak cukrzyca, u osób z podwyższoną zawartością tłuszczu we krwi w otyłości” – mówi fizjolog molekularny Lee Roberts z Uniwersytetu w Wielkiej Brytanii.

Poradnik Zdrowie: cukrzyca

Nowo zidentyfikowana wędrówka ceramidów

Wykorzystując ludzkie komórki mięśni szkieletowych zaprojektowane do naśladowania komórek osób z chorobami metabolicznymi, naukowcy byli w stanie aktywować sygnalizację ceramidową z dodatkiem kwasu tłuszczowego znanego jako palmitynian.

Kiedy komórki te zostały zmieszane z komórkami, które nie były wystawione na działanie tłuszczów, zaczęły komunikować się ze sobą, przenosząc ceramidy w pakietach zwanych pęcherzykami zewnątrzkomórkowymi, które są naturalnie uwalniane ze wszystkich komórek.

Badacze, te same procesy zaobserwowali w testach przeprowadzonych na myszach i komórkach mięśniowych pobranych od ludzi (ochotników).

Choć naukowcy podkreślają, że należy przeprowadzić więcej badań by zrozumieć, co oznacza nowo zidentyfikowana wędrówka ceramidów, to wiadomo, że cząsteczki te mogą być szkodliwe dla organizmu.

Zdaniem naukowców, w grę może wchodzić jeszcze więcej nieznanych czynników. System przesyłania wiadomości jest potencjalnie jednym ze sposobów, w jaki u osób z otyłością rozwijają się dalsze komplikacje np. cukrzyca.

Najnowsze odkrycia dotyczące nowego systemu transmisji, być może okażą się pomocne w zapobieganiu rozwojowi ewentualnych powikłań, dzięki blokowaniu ceramidów. By móc ustalić dalsze sposoby leczenia niezbędne są dalsze badania.

Epidemia otyłości

Naukowcy podkreślają, że wskaźniki otyłości potroiły się od 1975 r., a liczba osób dorosłych zmagających się z otyłością – z których każda ma wyższy poziom tłuszczów we krwi – wynosi obecnie 650 milionów – zgodnie z najnowszymi danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

„Wraz z coraz większą epidemią otyłości, ciężar związany z chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca typu II, wymaga nowych metod leczenia” – mówi Roberts. „Mamy nadzieję, że wyniki naszych badań otworzą nową drogę do badań, które pomogą rozwiązać ten rosnący problem”.

Czym są trójglicerydy?

Trójglicerydy należą do związków organicznych zwanych lipidami. To tłuszcze proste i złożone, które wykorzystywane przez organizm jako budulec tkanki tłuszczowej, są także źródłem energii. Choć są niezbędne ludzkiemu organizmowi, to gdy jest ich zbyt dużo – szkodzą.

Wysokie wartości trójglicerydów mogą współtowarzyszyć:

  • otyłości,
  • cukrzycy typu II,
  • miażdżycy naczyń,
  • zawałowi serca
  • czy stłuszczeniu wątroby.

Jeśli badanie krwi wykaże zbyt wysoki poziom trójglicerydów we krwi, konieczna jest konsultacja lekarska, zmiana trybu życia i wdrożenie odpowiedniego leczenia.