Ponad 300 lekarzy z certyfikatami leczenia otyłości – Polska najlepsza w Europie

2019-05-17 9:12

Ponad 300 polskich lekarzy ma już certyfikaty leczenia nadwagi i otyłości. Ponad 1 tysiąc kolejnych jest w trakcie certyfikacji. Ogólnopolski Program Certyfikacji i Akredytacji Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością uznano za Najlepszy Narodowy Program Szkoleniowy dla Specjalistów Zdrowia w Europie w 2018 roku. Jak i gdzie mogą już leczyć się polscy pacjenci z nadwagą i chorzy na otyłość?

Ponad 300 lekarzy z certyfikatami leczenia otyłości  – Polska najlepsza w Europie
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Nie ma lekarza, więc...
  2. Polska najlepsza w Europie!
  3. Z czym do obesitologa?

Obesitolog (z ang. obesity – otyłość) to specjalista leczenia nadwagi i otyłości. Dlaczego potrzebni są nam obesitolodzy?

- Aby profesjonalnie i rzetelnie diagnozować i leczyć ok. 27 milionów Polaków z nadwagą, w tym ponad 7 milionów już chorych na otyłość. My, pacjenci z nadwagą i otyłością, potrzebujemy fachowego podejścia do naszej choroby. Mamy już dość wysyłania nas za drzwi gabinetu lekarskiego ze słowami „najpierw schudnij”, „mniej jedz”, „więcej się ruszaj”. Popatrzcie na te liczby. Najwyższy czas przestać się łudzić, że wystarczy nam profilaktyka. Najwyższy czas, aby w końcu otyłość jak każdą inną chorobę po prostu leczyć - tłumaczy Magdalena Gajda, Prezes Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA, Społeczny Rzecznik Praw Osób Chorych na Otyłość.

Nie ma lekarza, więc...

O wprowadzenie specjalizacji lekarza obesitologa Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością (PTBO) i organizacja pacjencka - Fundacja OD-WAGA postulują od lat. Od każdego ministra zdrowia słyszą to samo: „mamy za dużo specjalizacji, kolejna nie jest nam potrzebna”, a pacjentów, u których otyłość rozwija się przybywa.

- Polscy lekarze nie mają świadomości, że otyłość to choroba, która wymaga kompleksowego leczenia, a na studiach medycznych nie pozyskują wiedzy jak leczyć to skomplikowane schorzenie - wyjaśnia prof. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz, Prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością. - Osoby chore na otyłość skarżą się, że lekarze bagatelizują ich chorobę i nakazują pacjentom, aby sami znaleźli sposoby na redukcję nadmiernej masy ciała. Ponieważ konsultacje dietetyków nie są w Polsce refundowane przez budżet państwa, Polacy z nadwagą i otyłością, którzy chcą zredukować masę ciała korzystają samodzielnie z ogólnych wskazań dietetycznych, a także krótkoterminowych, niedostosowanych do ich stanu zdrowia diet i suplementów diety, nielegalnych leków i niebezpiecznych środków odchudzających oraz nierzetelnych metod odchudzania.

Aby zapewnić osobom z nadwagą i chorym na otyłość dostęp do specjalistycznego leczenia i powstrzymać rozwój choroby, PTBO realizuje specjalny program szkoleń z dziedziny obesitologii.

Polska najlepsza w Europie!

Ogólnopolski Program Certyfikacji i Akredytacji PTBO skierowany jest do lekarzy tych specjalizacji, do których osoby z nadwagą i otyłością zgłaszają się po pomoc, czyli: medycyny rodzinnej, interny, diabetologii, endokrynologii, psychiatrii, kardiologii, chirurgii ogólnej, pediatrii, dermatologii, wenerologii, gastroenterologii, położnictwa i ginekologii, nefrologii, hipertensjologii i alergologii.

Realizację Programu rozpoczęto w kwietniu 2018r. Od tamtego czasu certyfikat leczenia nadwagi i otyłości otrzymało 340 lekarzy, a następnych ok. 1300 jest w procesie certyfikacji – patrz: www.certyfikacjaptbo.pl. Dla tych lekarzy, którzy chcieli zdobyć wiedzę o otyłości i nowoczesnych metodach jej leczenia zorganizowano w 16 miastach Polski 40 warsztatów edukacyjnych. Poprowadziło je 25 ekspertów obesitologii, a wzięło w nich udział ponad 2 tysiące lekarzy. Akredytację ośrodka profesjonalnego leczenia nadwagi i otyłości uzyskało 5 placówek medycznych.

Program Certyfikacji i Akredytacji Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością został uznany przez Europejskie Towarzystwo Badań nad Otyłością (EASO) za Najlepszy Narodowy Program Szkoleniowy dla Specjalistów Zdrowia 2018r (The Best National Training Programme for Health Professionals) w całej Europie. Nagrody EASO przyznawane są co roku z okazji Europejskiego Dnia Otyłości, który przypada zawsze w trzecią sobotę maja – w tym roku: 18 maja. W imieniu realizatorów projektu nagrodę odebrała prof. Magdalena Olszanecka – Glinianowicz, a stało się to 16 maja, w Brukseli podczas europejskiej konferencji dot. tworzenia narodowych systemów leczenia nadwagi i otyłości.

Europejski Dzień Otyłości 2019
Autor: Materiały prasowe EASO

Z czym do obesitologa?

Zadaniem obesitologa jest najpierw zdiagnozowanie przyczyn nadwagi lub otyłości u pacjenta, a następnie wytyczenie drogi leczenia.

Pacjenci z nadwagą i otyłością I i II stopnia leczenia zwykle leczeni są tzw. metodą zachowawczą, polegającą na zmianie sposobu odżywiania oraz zwiększeniu aktywności fizycznej. Leczenie zachowawcze uzupełniane jest farmakoterapią. Na polskim rynku dostępne są już 3 leki recepturowe wspierające redukcję masy ciała.

Przy leczeniu zachowawczym i farmakologicznym obesitolog współpracuje ze specjalistami wspierającymi: dietetykiem, psychologiem i fizjoterapeutą, a także lekarzami innych specjalności, jeśli konieczne jest wdrożenie leczenia chorób będących powikłaniami otyłości, m.in. nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2, chorób układu sercowo-naczyniowego, choroby zwyrodnieniowej stawów itp.

To ci się przyda

Adresy do lekarzy z certyfikatami leczenia nadwagi i otyłości są dostępne na platformie: www.jakleczycotylosc.pl.

Pacjentów z otyłością II stopnia i schorzeniami współwystępującymi oraz otyłością III stopnia, obesitolog kieruje na konsultację do chirurga bariatry, aby rozważyć leczenie chirurgiczne. W Polsce wykonuje się 4 rodzaje operacji bariatrycznych: rękawową resekcję żołądka (tzw. sleeve), by-pass i mini by-pass żołądkowy żołądkowy (gastric by-pass) oraz, coraz rzadziej, założenie opaski żołądkowej.

Operacje bariatryczne dla obu grup pacjentów są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a przeprowadza je ok. 30 szpitali w całym kraju. W ok. połowie działają grupy wsparcia dla pacjentów bariatrycznych – zdecydowana większość pod egidą Stowarzyszenia Pacjentów Bariatrycznych CHLO.

Od 2018r. działa także serwis: Otyłość pod skalpel, gdzie pacjenci przed i po operacjach bariatrycznych znajdą szczegółowe informacje o tym jak m.in. przygotować się do zabiegu i jak żyć po nim, a także adresy szpitali.

Ważne

Poradnikzdrowie.pl wspiera bezpieczne leczenie i godne życie osób chorych na otyłość. Ten artykuł nie zawiera treści dyskryminujących i stygmatyzujących osoby chore na otyłość.