Otyłość ciążowa a niedobór witaminy B12

2021-11-12 10:30

Niski poziom witaminy B12 (kobalaminy) może powodować przyrost masy ciała u kobiet w ciąży. To wniosek z badań przeprowadzonych przez naukowców z Univeristy of Warwick Medical School w Wielkiej Brytanii.

otylosc-ciazowa-a-niedobor-witaminy-b12
Autor: Getty Images

Brytyjscy specjaliści porównali komórki tłuszczowe pochodzące z laboratoryjnych hodowli z próbkami pobranymi od kobiet w ciąży.

Analiza wykazała, że do wzmożonej produkcji tych komórek dochodzi wówczas, gdy w organizmie ciężarnej jest zbyt mało witaminy B12. Informacja ta sugeruje, że niski poziom witaminy B12 może predysponować kobiety w ciąży do otyłości.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 7, Otyłość

- Wyniki naszego badania pokazują, że niski poziom witaminy B12 upośledza metabolizm komórek tłuszczowych, co może prowadzić do wzmożonego gromadzenia się tłuszczu, pogorszenia jego przetwarzania i powstania szkód pozapalnych. Wszystkie te czynniki predysponują do przybierania na wadze – komentuje badaczka Jinous Samavat podkreślając ważną rolę suplementacji witaminą B12, tzw. czerwoną witaminą podczas ciąży.

Opracowano na podstawie: PAP, ginekologia.esculap.com

Polecany artykuł:

Skutki niedoboru witaminy B12

Sprawdź, dlaczego możesz mieć problemy ze zrzuceniem zbędnych kilogramów

Autor
Magdalena Gajda
Magdalena Gajda
Specjalistka ds. choroby otyłości i dyskryminacji osób chorób na otyłość. Prezes Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA, Społeczny Rzecznik Praw Osób Chorych na Otyłość w Polsce oraz przedstawicielka Polski w Europejskiej Koalicji na Rzecz Osób Żyjących z Otyłością. Z zawodu – dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a także specjalistka PR, komunikacji społecznej, storytellingu i CSR. Prywatnie – od dzieciństwa chora na otyłość, po operacji bariatrycznej w 2010 r. Waga wyjściowa – 136 kg, waga obecna – 78 kg.

Ile wiesz o witaminie B12?

Pytanie 1 z 11
Który z wymienionych dolegliwośći jest najczęstszym objawem niedoboru witaminy B12?