Czy glutaminian sodu pomoże w odchudzaniu?

2018-07-18 13:36

Po zjedzeniu bulionu z glutaminianem sodu (MSG), mózg wybiera zdrowsze potrawy na kolejne posiłki. Do takich wniosków doszli naukowcy z Beth Israel Deaconess Medical Center w Bostonie (USA), a wyniki ich badań opublikowało czasopismo "Neuropsychopharmacology". Teraz badacze chcą sprawdzić, czy MSG pomoże w redukcji masy ciała u osób z nadwagą i otyłością.

Skuteczne ODCHUDZANIE łakomczucha - 10 zasad i jadłospis
Autor: Photos.com

Glutaminian sodu (MSG), czyli sól kwasu glutaminowego ma tzw. smak umami, określany jako mięsny, grzybowy, a występuje przede wszystkim w produktach wysokobiałkowych. MSG został uznany za bezpieczny dla zdrowia człowieka, ale istnieje grupa osób szczególnie wrażliwych, które reagują niepożądanie na spożycie jego wysokich dawek. MSG jest częstym składnikiem żywności wysokoprzetworzonej, której jedzenie, co powszechnie wiadomo, przyczynia się do rozwoju nadwagi i otyłości. Ale może się okazać, że glutaminian sodu sprzyja procesowi redukcji nadmiernej masy ciała, czyli odchudzaniu.

Badaniami nad wpływem glutaminianu sodu na osoby z nadwagą i otyłością zajęli się naukowcy z Beth Israel Deaconess Medical Center w Bostonie (USA). Pierwsza faza ich testów wykazała, że zjedzenie przed głównym posiłkiem porcji rosołu z MSG zmniejsza apetyt, a w efekcie ilość spożywanego dalej pokarmu. W II fazie badań naukowcy sprawdzili reakcję mózgów młodych kobiet z nadwagą i otyłością na jakość wybieranego jedzenia.

Badane panie podzielono na dwie grupy. Tym z pierwszej podano przed głównym daniem bulion z glutaminianem sodu, a tym z drugiej bulion bez MSG. Po zjedzeniu poproszono je o wybranie kolejnych dań, w dowolnej ilości i o dowolnej jakości z menu stołówki, w której prowadzono obserwacje. Panie wyposażono w specjalne okulary, które śledziły ruch gałek ocznych. Naukowcy w ten sposób rejestrowali aktywność mózgów uczestniczek badania i kontrolę nad impulsami.

W wyniku badania okazało się, że panie, które zjadły zupę z glutaminianem sodu, przy wyborze kolejnych potraw lepiej kontrolowały impulsywne zachowania żywieniowe prowadzące do objadania się, miały bardziej skoncentrowany wzrok a aktywność ich mózgów była większa w obszarze samoregulacji zachowań. Panie te wybierały do zjedzenia na drugi posiłek potrawy z mniejszą ilością tłuszczy nasyconych. Teraz amerykańscy badacze chcą sprawdzić, czy regularne spożywanie rosołu z MSG może rzeczywiście wpłynąć na nawyki żywieniowe osób z nadwagą i otyłością, a tym samym sposób pomóc im w zmianie nawyków żywieniowych.

Opracowano na podstawie: PAP, www.medycyna-rodzinna.esculap.com