Balon żołądkowy: leczenie otyłości poprzez założenie balonu do żołądka

Balon żołądkowy to jedna z inwazyjnych metod leczenia choroby otyłości. Polega ona na implantacji (wprowadzeniu) do żołądka balonu i wypełnieniu go solą fizjologiczną. Osoby, które kwalifikują się do założenia balonu, to osoby ze wskaźnikiem masy ciała (BMI) 27 lub większym. Balon żołądkowy: wskazania.

Balon żołądkowy, ułatwiający redukcję masy ciała, czyli odchudzanie, wykonany jest z materiału odpornego na kwasy żołądkowe, ale mimo to może być założony na okres nie przekraczający 6 miesięcy i należy go usunąć przed upływem tego terminu metodą endoskopową. Taka metoda leczenia otyłości przeznaczona jest do wspomagania utraty masy ciała poprzez wzbudzenie uczucia sytości w skutek częściowego wypełnienia żołądka balonem. Sukces tej metody w dużej mierze zależy od jednocześnie stosowanej długoterminowej diety i od zmian nawyków żywieniowych. Nie zawsze jednak można założyć balon żołądkowy.

Balon żołądkowy: przeciwwskazania

  • zwężenie gardła lub przełyku
  • zapalenia przewodu pokarmowego
  • owrzodzenie żołądka
  • krwawienia z przewodu pokarmowego
  • przepuklina rozworu przełykowego
  • stan po resekcji żołądka
  • choroby psychiczne
  • ciąża lub karmienie piersią
  • wcześniejsze operacje żołądka lub jelit
  • alkoholizm lub uzależnienie od leków

Balon żołądkowy: przebieg zabiegu

Zakładanie balonu do żołądka to zabieg nieoperacyjny. Pacjenta przygotowuje się do niego tak jak do zabiegu gastroskopii. Zabieg trwa ok. 20-30 min. i jest wykonywany pod kontrolą anestezjologa, w krótkim znieczuleniu dożylnym, po premedykacji. Sam zabieg zakładania balona żołądkowego poprzedzony jest gastroskopią diagnostyczną, gdyż ewentualne występowanie owrzodzeń lub zmian zapalnych śluzówki żołądka uniemożliwiają założenie balonu. Jeżeli brak jest przeciwwskazań to przy pomocy endoskopu, przez gardło, przełyk do żołądka wprowadzany jest balon. Następnie jest on wypełniany jałowym roztworem soli fizjologicznej w ilości od 400 cm³ do 700 cm³.

Balon żołądkowy: dieta po zabiegu

W pierwszej dobie po założeniu balonu zaleca się dietę płynną. Później 5-6 posiłków dziennie, każdy o niewielkiej objętości. Mając balon żołądkowy należy stosować dietę z wyłączeniem słodyczy, tłustych i pikantnych potraw oraz alkoholu. Pacjent z założonym balonem znajduje się pod ambulatoryjną opieką lekarza i dietetyka, szczególnie w pierwszych dniach, kiedy może odczuwać niepożądane objawy związane ze źle znoszoną obecnością implantu-balonu. Te objawy to najczęściej nudności i wymioty, które wymagają leków rozkurczowych i leków przeciwwymiotnych. Dolegliwości te zwykle ustępują po kilku dniach. Czasem jednak zmuszają do przedwczesnego usunięcia implantu.

Ważne

Poradnikzdrowie.pl wspiera bezpieczne leczenie i godne życie osób chorych na otyłość.
Ten artykuł nie zawiera treści dyskryminujących i stygmatyzujących osoby chore na otyłość.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Janusz Dąbrowski
|

Kochani! Trzeba zrozumieć jedno - skuteczne i bezpieczne zredukowanie nadmiernej masy ciała odbywa się z uwzględnieniem kilka czynników:
1. nawodnienie organizmu i doprowadzenie organizmu do równowagi kwasowo-zasadowej (detoks!),
2. oczyszczenie naczyń krwionośnych i ich regeneracja,
3. regulacja poziomu cukru i insuliny we krwi (regulacja pracy trzustki)
4. rewitalizacja mikrobioty jelitowej,
5. odbudowa masy mięśniowej wpływającej na szybkość przemian metabolicznych.
Jeśli tego się nie zrobi, to nie ma szansy na skuteczne, bezpieczne i bez efektu jo-jo zredukowanie masy ciała.
Dlaczego o tym piszę? Ponieważ zbulwersowała mnie wiadomość, że przed wszelkimi tego typu operacjami lekarze zalecają, aby pacjenci przynajmniej trochę się odchudzili (sic!) To po co w takim razie operacje, kiedy można samemu się odchudzić?!

joleena
|

Balon szczerze polecam, mam teraz drugi. Zrobiłam reimplantację. Mam taki półroczny balon. Z masy wyjściowej schudłam 23 kg! teraz jestem na drugim dopiero drugi miesiąc. Na razie 5 kg w dół :) Wymiotowałam strasznie przez pierwszych kilka dni, myślałam, że nie dam rady, ale jakoś przetrwałam :) Potem było już zupełnie dobrze. Takie dziwne uczucie sytości w żołądku już po niewielkiej ilości jedzenia :) Jestem dobrej myśli, trzymajcie kciuki :) Zakładałam w Pulsmed w Łodzi, polecam jakby co :)

Agatka
|

Kobitki! Nie zastanawiajcie się! Orbera to najlepszy wybór!! Mnie spadło 24 kg! Czuję się o niebo lepiej. Owszem, początki bywają trudne, ale teraz jest super! Trzeba przetrzymać cieżki początek i później ma się mniej ciężaru :) Niedługo idę na wyjęcie balonu. Na wakacje będę jak nowa! :) :) :)

Krystyna
|

Ja rok temu (w listopadzie) miałam założony balon Orbera. Dużo o nim czytałam i zdecydowałam się na ten balon bo ma bardzo dużo badań klinicznych, które potwierdzają jego skuteczność. Nie miałam żadnych dolegliwości po usunięciu balonu. Balon umożliwił mi pozbycie się 28 kg (po wyjęciu balonu jeszcze schudłam 9 kg) oraz zmianę mojego stylu życia. Zakochałam się w ćwiczeniach, ćwiczę codziennie i zdrowo się odżywiam!

dobra rada
|

Jeśli decydujecie się na założenie balonu żołądkowego- wybierzcie BALON ORBERA, jedyny na rynku balon z certyfikatem FDA (potwierdzającym jego jakość oraz bezpieczeństwo). Nie dajcie namówić się na tańsze podróbki. Zdrowie i życie ma się tylko jedno!

Krystyna
|

hej.
balon mialam zakladany w czwartek (dzisiaj jest poniedzialek) w lodzi w pulsmedzie. szczerze polecam to miejsce.
wymiotow i nudnosci nie mam ale za to lekka biegunka mnie meczyla 2 dni. teraz juz jest okej. co prawda boli mnie zoladek ale juz mniej. do tego dostalam okres duzo wczesniej niz powinnam. czuje sie slaba ale nie glodna. lezalam w lozku prawie od czwartku a mimo to mam -2kg.
a to dopiero poczatek

kobietka.BMI 60+
|

Wcziraj mialam zakladany balon weWroclawiu. BMI ponad 60 pewnie dlatego na NF Z. W listopadzie planowany sleeve.

Michu
|

Próbowałem załatwić to na NFZ i marne skutki. Założyłem w końcu prywatnie w szpitalu luxmedu. Pełen pakiet z konsultacjami lekarskimi w trakcie leczenia. Trzeba trochee zainwestowac, ale to z korzyścia dla naszego zdrowia.

olga
|

Ja mam balonik od 2 dni. Wymiotuje na potęgę. Czy taki stan bedzie długo się utrzymywał.

Jetta
|

1 tydzień wymioty, 2 tydzień złe samopoczucie , później już z górki-różnie na przemian, po miesiącu zapomniałam, że mam balonik.
Pozdrawiam