Rak prostaty: jakie badania wykrywają raka prostaty?

2016-10-07 16:30

Rak prostaty wcześnie wykryty jest na pewno łatwiejszy do leczenia. Dlatego każdy mężczyzna po 40 powinien wykonywać raz do roku badania u urologa. Najbardziej znanym badaniem prostaty jest poziom PSA. Jakie inne badania pozwalają wykryć raka prostaty?

Rak prostaty: badania
Autor: thinkstockphotos.com Rak prostaty: jakie badania wykrywają raka prostaty?

Spis treści

  1. Rak prostaty: badanie per rectum
  2. Rak prostaty: biopsja gruboigłowa
  3. Rak prostaty: biopsja cienkoigłowa
  4. Jakie są objawy raka prostaty? [WIDEO]
  5. Rak prostaty: USG prostaty
  6. Rak prostaty: poziom PSA
  7. Rak prostaty: oznaczenie PAP
  8. Jak zachęcić mężczyzn do badania prostaty?

Rak prostaty pojawia się zazwyczaj u mężczyzn starszych. Dlatego regularne badania prostaty są tak ważne. Lekarzem, do którego powinieneś się zgłosić, gdy zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości w oddawaniu moczu jest urolog.

Rak prostaty: badanie per rectum

Urolog wykonuje badanie per rectum czyli palcem przez odbyt. Nie jest ono przyjemne dla pacjenta, ale ważne - tą drogą można dotrzeć najbliżej prostaty i sprawdzić, czy na jej płatach nie ma żadnych zmian, czyli grudek lub stwardnień. Zdrowa prostata jest gładka i elastyczna, więc wszystkie nieprawidłowości łatwo wyczuć w ten sposób. Zwykle lekarz zleca także analizy krwi i moczu.

Przy podejrzeniu raka prostaty konieczna jest dalsza diagnostyka.

Rak prostaty: biopsja gruboigłowa

Najbardziej miarodajnym badaniem jest biopsja gruboigłowa. Wykonuje się je pod kontrolą USG za pomocą specjalnej głowicy, którą wprowadza się do odbytu. Następnie ze zmienionych miejsc pobiera się materiał do analizy (badanie histopatologiczne). W ten sposób potwierdza się lub wyklucza obecność komórek rakowych, określa ich rodzaj i stopień złośliwości.

Rak prostaty: biopsja cienkoigłowa

Biopsja cienkoigłowa wykonywana jest, gdy po badaniu per rectum lekarz jest niemal pewien, że rozwinął się rak, i potrzebuje jedynie potwierdzenia postawionej diagnozy. Badanie jest mało inwazyjne, a po wykonaniu cytologii pobranej próbki wiadomo, czy pacjent ma raka.

Jakie są objawy raka prostaty? [WIDEO]

Rak prostaty: jakie daje objawy?

Rak prostaty: USG prostaty

Wykonywane USG prostaty przez powłoki brzuszne tak naprawdę nie ma większego sensu, o ile wyników nie zobaczy urolog. Tylko on może na ich podstawie ocenić stan pęcherza moczowego i stwierdzić, czy wielkość prostaty nie zagraża zdrowiu.

Rak prostaty: poziom PSA

Ostatnio modne stało się badanie krwi, które ma określić poziom PSA (z ang. prostate specyfic antigen - specyficzny antygen sterczowy), białka produkowanego przez komórki nabłonkowe gruczołu krokowego. PSA wykonuje się najwcześniej 48 godzin po badaniu per rectum, bo wszelkie manipulacje w okolicy gruczołu (także stan zapalny) wpływają na podwyższenie wyniku antygenu. Stężenie antygenu PSA nie powinno przekraczać 4 ng/ml krwi. Wzrost stężenia PSA oznacza, że może rozwijać się rak, nawet jeśli guz jest tak mały, że trudno go wykryć podczas badania przez odbyt. Niestety, pomiar stężenia PSA nie jest miarodajny. Aż 25 proc. mężczyzn z prawidłowym wynikiem choruje na raka prostaty, a ponad połowa z podwyższonym poziomem PSA ma zdrowy gruczoł krokowy.

Rak prostaty: oznaczenie PAP

W przypadku podejrzenia raka oznacza się też we krwi enzym - kwaśną fosforazę sterczową (PAP), która informuje, że rak rozprzestrzenił się na inne narządy.

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

Jak zachęcić mężczyzn do badania prostaty?

ap