Prosty test pomoże wykryć raka. Zrobisz go w 2 minuty

2022-11-11 9:16

Ten test powinien znać każdy i wykonywać regularnie raz w miesiącu. Trwa zaledwie 2 minuty, jest prosty i można zrobić go samodzielnie w domu.

Prosty test pomoże wykryć raka. Zrobisz go w 2 minuty
Autor: Getty Images Prosty test pomoże wykryć raka. Zrobisz go w 2 minuty

Każdego dnia jedna osoba co trzy godziny umiera z powodu nowotworu jamy ustnej. Ta choroba nowotworowa jest diagnozowana rocznie u 650 tys. osób na świecie. Nowotwór jamy ustnej dwukrotnie częściej występuje u mężczyzn, ale schorzenie jest diagnozowane u coraz większej liczby kobiet.

Prosty test pomoże wykryć raka w 2 minuty

Eksperci z Mouth Cancer Foundation podkreślają, że większość zgonów z powodu raka jamy ustnej występuje z powodu późnego wykrycia ze względu na niską społeczną świadomość oznak, objawów i zagrożeń związanych z tą chorobą. Wykonanie prostego testu, może uratować życie.

Test zrobisz całkowicie samodzielnie. Wystarczą 2 minuty, czyste dłonie, lusterko i światło, najlepiej latarka. Proste samobadanie składa się z 5 kroków:

  • obejrzyj usta, wargi, śluzówki oraz dziąsła – zacznij od sprawdzania ust w poszukiwaniu zmian takich jak ranki, afty i zmiany koloru; odchyl najpierw górną, a potem dolną wargę i dokładnie przyjrzyj się ich powierzchni,
  • sprawdź wnętrza policzków i tkanki dziąseł zębów przed- i trzonowych - dokładnie przesuwaj palcem wskazującym po powierzchni policzków i tkanki dziąseł w poszukiwaniu zgrubień,
  • oceń gardło i podniebienie – dokładnie obejrzyj powierzchnię podniebienia, wykorzystaj do tego palec, by wyczuć jego strukturę; nie zapomnij o sprawdzeniu dna jamy ustnej pod językiem,
  • dokładnie zbadaj język – sprawdź go z każdej strony; powinny cię zaniepokoić zmiany w powierzchni, kolorze lub strukturze, guzki, krwawiące afty, punkty o odmiennej barwie,
  • nie zapomnij o sprawdzeniu szczęki i węzłów chłonnych – palcem dotknij okolic szczęki, żuchwy, karku i szyi w poszukiwaniu nietypowych, asymetrycznych zgrubień i powiększonych węzłów chłonnych; groźne zmiany mogą mieć różną temperaturę oraz twardość i nie muszą sprawiać dyskomfortu.

Dalsze postępowanie po samobadaniu jest zależne od tego, co udało ci się wykryć. Jeśli zauważyłeś niepokojący zmiany na dziąsłach, śluzówkach jamy ustnej, żuchwy, szczęki lub w okolicy zębów i ich korzeni, zapytaj o nie dentystę. Gdy zauważysz zmiany w okolicy gardła, nosa, języka, zwłaszcza gdy towarzyszą im inne symptomy takie jak chrypka, uczucie niedrożności przy oddychaniu czy problemy z połykaniem, udaj się do laryngologa.

Higiena jamy ustnej

Czynniki, które zwiększają ryzyko nowotworu jamy ustnej

Choć ryzyko nowotworu jamy ustnej jest niewielkie i wzrasta po 50. roku życia, nawet zwykła zmiana może przeobrazić się w groźny stan. Ryzyko zachorowania znacząco wzrasta, jeśli sięgamy po konkretne używki. Chodzi o palenie papierosów i spożywanie alkoholu.

Lekarz dentysta Ryszard Górkiewicz z Dentim Clinic Medicovcer wyjaśnia: "Ze zwiększoną częstotliwością zapadalności na nowotwory jamy ustnej i gardła wiąże się też zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), w szczególności typem 16".

Ryzyko nowotworu w rejonie jamy ustnej zwiększa również ekspozycja na promienie słoneczne, które wiążą się z rozwojem np. czerniaka. Nie bez znaczenia są również stany zapalne, które utrzymują się w obrębie śluzówek jamy ustnej.