37-latek miał silne bóle głowy. Po trzech latach wykryto u niego nieuleczalny nowotwór

2022-11-10 7:59

Alex Stangoe ma 37 lat i walczy z nieuleczalnym nowotworem, który mógł zostać wykryty wcześniej. Pierwszymi objawami, jakie zaniepokoiły 37-latka, były silne bóle głowy. Po 3 latach dowiedział się, że zdiagnozowano u niego szpiczaka mnogiego. Niestety, nowotwór zdążył się już rozprzestrzenić na inne narządy.

37-latek miał silne bóle głowy. Po trzech latach wykryto u niego nieuleczalny nowotwór
Autor: GoFundMe 37-latek miał silne bóle głowy. Po trzech latach wykryto u niego nieuleczalny nowotwór

Z silnymi bólami głowy Alex Stangoe zmagał się od 2017 r. Ta dolegliwość zmartwiła go na tyle, że udał się do lekarza. Początkowo skany wykazywały, że nie ma powodu do obaw.

Silne bóle głowy były objawem nieuleczalnego nowotworu

Jednak zaledwie 3 lata później 37-latek otrzymał szokującą diagnozę. Lekarze znaleźli zmianę kostną w jego organizmie i wykryli u niego szpiczaka mnogiego, czyli nowotwór krwi. Okazało się, że zmiana istniała w ciele mężczyzny już podczas badań w 2017 r., ale była trudna do wykrycia.

Stangoe powiedział, że zabija go myślenie o tym, że jego nowotwór mógł zostać zdiagnozowany znacznie częściej, a on miałby więcej czasu. Obecnie jest w trakcie chemioterapii, w jego leczeniu specjaliści wykorzystali także komórki macierzyste. Niestety, choroba nowotworowa zaatakowała szyję, kręgosłup i biodra. Jego leczenie doprowadziło do uszkodzenia nerwów w nodze, dlatego Alex ma problemy z poruszaniem się.

Swoją sytuację mężczyzna określa jako "koszmar". Przyznaje, że początkowo nie mógł uwierzyć w swoją diagnozę. Ale stara się być zdeterminowany, bo ma dla kogo walczyć – 6-letniej córki Mirren i partnerki Ruth. Alex wyznał: "Najtrudniejsze jest to, że pewnego dnia mnie tu nie będzie i martwię się o to, jak sobie poradzą Ruth i moja córka Mirren, naprawdę się denerwuję, myśląc o tym".

Psychika a choroba nowotworowa

Jakie objawy powoduje szpiczak?

Szpiczak mnogi, zwany także jako szpiczak, należy do grupy nowotworów szpiku kostnego. Szpik jest tkanką, która znajduje się w niektórych kościach i wytwarza komórki krwi. Określenie mnogi w przypadku tej choroby nie jest przypadkowe. Nowotwór nazywa się szpiczakiem mnogim, ponieważ często dochodzi do sytuacji, że choroba nowotworowa atakuje kilka obszarów ciała. Mogą to być np. żebra, miednica, czaszka czy kręgosłup.

We wczesnych stadiach nowotwór może nie dawać żadnych objawów. Kiedy szpiczak się rozwinie, może powodować silne bóle kości, zwykle pleców, żeber albo bioder. Towarzyszy mu często anemia, zmęczenie, duszność. Szpiczak może także powodować objawy takie jak bóle brzucha, zwiększone pragnienie, potrzebę częstszego oddawania moczu, zaparcia. Chory może tracić wagę i mieć bóle głowy lub zawroty głowy.

Szpiczak może również powodować problemy z widzeniem i nerkami. Pacjent może mieć powtarzające się infekcje i skłonność do powstawania siniaków oraz nietypowych krwawień takich jak krwawienia z nosa czy dziąsła lub obfite miesiączki.