Nowotwory jamy ustnej i gardła: objawy. Jak rozpoznać raka jamy ustnej i gardła?

2021-10-26 15:48

Objawy nowotworów jamy ustnej i gardła nie są specyficzne. Pierwsze objawy raka jamy ustnej mogą przypominać zakażenia rozwijające się w obrębie błony śluzowej, np. aftę. Z kolei symptomy raka gardła są podobne do objawów infekcji górnych dróg oddechowych. To znacznie utrudnia postawienie szybkiej diagnozy i wyleczenie nowotworu. Sprawdź, jak rozpoznać raka jamy ustnej i gardła.

Nowotwory jamy ustnej i gardła: objawy. Jak rozpoznać raka jamy ustnej i gardła?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Nowotwory jamy ustnej i gardła: objawy

Objawy nowotworu jamy ustnej i gardła zwykle nie są rozpoznawane w początkowym stadium choroby. Pacjent, który zauważa zmianę na języku czy wardze, zwykle nie podejrzewa, że to początek nowotworu. Wówczas przez długi czas bezskutecznie stosuje środki antyseptyczne (np. przeciwko aftom).

Podobnie jest w przypadku raka gardła, którego objawy są podobne do symptomów infekcji górnych dróg oddechowych. Wówczas chory stosuje leki na chrypę i ból gardła - pierwsze objawy nowotworu gardła. Z tych powodów pacjenci zgłaszają się do lekarza już z objawami sugerującymi znaczny stopień zaawansowania raka. Dlatego jeśli zmiana w jamie ustnej (np. afta) lub chrypka czy ból gardła, pomimo leczenia, utrzymują się powyżej 2 tygodni, należy udać się na wizytę kontrolną.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do onkologa?

Nowotwory jamy ustnej i gardła: objawy

Najbardziej charakterystycznymi objawami raka jamy ustnej są białe albo czerwone plamki albo owrzodzenia lub guzki. Mogą one być umiejscowione na bocznej powierzchni języka (rak języka) lub na czerwieni wargowej, zwykle dolnej (w raku wargi).

Rak dna jamy ustnej zwykle nacieka na część bocznej jamy. Z kolei rak policzka zwykle jest zlokalizowany przy ujściu ślinianki. Guz może pojawić się także na dziąśle, podniebieniu twardym i trójkącie zatrzonowcowym (za drugim zębem trzonowym w żuchwie trzon żuchwy przechodzi w gałąź żuchwy). Wówczas pojawiają się:

Z kolei pierwsze objawy raka gardła to chrypka, która trwa dłużej niż 2 tygodnie, i ból gardła. Poza tym chory może skarżyć się na trudności w oddychaniu, a w zaawansowanym stadium choroby na duszności i uczucie ciała obcego w gardle, a także na ból przy połykaniu, który często promieniuje do ucha. Często objawem towarzyszącym jest nieprzyjemny zapach z ust.

W obu przypadkach charakterystycznym objawem jest powiększenie węzłów chłonnych szyi, będące skutkiem przerzutów nowotworu.

Sonda
Powiedz nam: