LASEROWA KOREKCJA WZROKU: fakty i mity

2011-07-28 14:34 dr n. med. Jan Grzeszkowiak, klinika okulistyczna Lexummedica

Wady wzroku dotykają już prawie połowy Polaków. Chcesz na zawsze zdjąć okulary lub soczewki kontaktowe? Laserowa korekcja wzroku metodą lasik lub lasek naprawia oczy i przywraca  pełną ostrość widzenia.

Wady wzroku stają się coraz bardziej powszechną dolegliwością współczesnej cywilizacji. Okuliści alarmują, że już prawie połowa Polaków cierpi na krótkowzroczność. Wielu z nich marzy o tym, by pozbyć się okularów lub soczewek kontaktowych i móc widzieć wszystko w pełnej ostrości. Obecnie możliwość całkowitego pozbycia się wady wzroku daje jedynie laserowa korekcja  wzroku.

dr n. med. Jan Grzeszkowiak z kliniki okulistycznej Lexummedica odpowiada na najczęściej zadawane pytania dotyczące laserowej korekcji wzroku.

 • Co to jest laserowa korekcja wady wzroku?

Laserowa korekcja wzroku jest bezpieczną alternatywą dla tradycyjnych okularów i soczewek kontaktowych. Szkła są sposobem korygowania wady, natomiast laser jest metodą przywracającą pełną ostrość widzenia. Pacjenci, którzy przeszli zabieg laserem potwierdzają, że poprawa widzenia zauważalna jest natychmiast po jego zakończeniu.

 • Jak przebiega zabieg laserowej korekcji wzroku?

Zabieg odbywa się przy znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent jest przez cały czas przytomny i ma kontakt z lekarzem. Po podaniu kropli znieczulających do oczu, kolejnym etapem zabiegu jest rozszerzenie i unieruchomienie powiek. Potem dochodzi do najważniejszego momentu, czyli użycia lasera. 
Laser, który jest stosowany podczas zabiegu wyróżnia się wyjątkową precyzją. Jeśli pacjent zapomni o tym, że powinien patrzeć przed siebie i odwróci na chwilę wzrok, laser automatycznie się wyłączy. Nie ma więc żadnych obaw, że laser zostanie przypadkiem skierowany w inne rejony oka.

Co warto wiedzieć o jaskrze?

 • Kto może poddać się laserowej korekcji wzroku?
 • Laserową korekcję wady wzroku można wykonać u praktycznie każdego pacjenta. Jedynym ograniczeniem jest wiek. Osoba musi mieć ustabilizowaną wadę wzroku, więc laserową korekcję wykonuje się po ukończeniu 20 roku życia. Wszyscy pacjenci poddawani są wcześniej badaniom kwalifikującym. Podczas nich mogą wystąpić następujące przeciwwskazania: szybki postęp wady w ciągu ostatniego roku przed operacją, zaćma, jaskra, zapalne schorzenia oczu, zaburzenia siatkówki w przebiegu cukrzycy, rozrusznik serca, ciąża i laktacja, skłonność do tworzenia się bliznowców, choroby autoimmunologiczne.

 • Czy laserową korekcję wzroku wykonuje się raz na całe życie i wada już nigdy nie powraca?
 • Celem zabiegu jest trwała korekcja wady wzroku. W wyjątkowych przypadkach zdarza się, że jakaś jej część pozostaje. Sama operacja nie ma jednak wpływu na jej stabilizowanie się. Jeśli więc wada postępowała w okresie roku przed zabiegiem, będzie prawdopodobnie postępować dalej. Dlatego właśnie zabiegi tego typu należy przeprowadzać, gdy wada wzroku się ustabilizuje, wówczas laserowa korekcja wady wzroku nie musi być powtarzana już do końca życia.

 • Jaki wpływ na efekty laserowej korekcji może mieć ciąża w krótkim czasie po zabiegu?
 • Ciąża i karmienie piersią stanową czasowe przeciwwskazanie do wykonania zabiegu laserowej korekcji wzroku. W tym okresie bowiem, ze względu na zmiany hormonalne w organizmie kobiety, dochodzi do pewnej niestabilności ostrości wzroku oraz topografii powierzchni oka. Zabieg można przeprowadzić ok. 4 miesięcy od zakończenia okresu karmienia. Warto zaznaczyć, że przebycie zabiegu nie jest samo w sobie przeciwwskazaniem do porodu naturalnego w przyszłości.

 • Ile trwa taki zabieg i rekonwalescencja po nim?
 • Cały zabieg trwa maksymalnie do kilkunastu minut. Najważniejsze jest to, że już w niedługim czasie po zabiegu zauważalna jest wyraźna poprawa widzenia i można bez przeszkód wrócić do domu, a już następnego dnia nawet do pracy.

 • Czy zabieg laserowej korekcji wzroku jest bardzo bolesny?
 • Laserową korekcję wzroku wykonuje się ambpatoryjnie w znieczpeniu miejscowym. Pacjent odczuwa pewien dyskomfort, jednak dzięki temu jest to zabieg zupełnie bezbolesny.

 • Czy po zabiegu odzyskuje się pełną sprawność widzenia i nie trzeba już nosić soczewek ani okparów?
 • Tak, po zabiegu większość pacjentów odzyskuje pełną sprawność widzenia. Ważne jest to, że różnica jest widoczna od razu po zakończeniu operacji. Bardzo rzadko zdarzają się przypadki, że jakaś część wady pozostaje.

 • Czy to prawda, że niektóre osoby mogą mieć po zabiegu problemy np. z prowadzeniem samochodu?
 • Większość pacjentów po laserowej korekcji wzroku nie ma żadnych problemów z widzeniem. U niektórych mogą jednak występować nieduże wahania ostrości wzroku, pogorszenie kontrastu i efekt rozmywania świateł w warunkach zmierzchowych. W tym przypadku może to powodować przejściowe utrudnienia w prowadzeniu pojazdów.

 • Czy wykonanie laserowej korekcji wzroku może zwiększać ryzyko zachorowania na AMD w starszym wieku?
 • Nie. Laserowa korekcja wzroku w żadnym stopniu nie wpływa na zachorowania na AMD. Przyczyny tej choroby nie są jeszcze do końca znane, wiadomo jedynie, że ma ona podłoże genetyczne.

 • Czy po zabiegu można uprawiać bez obaw każdy rodzaj sportu i wykonywać każdą pracę?
 • Oczywiście po okresie rekonwalescencji można wykonywać wszystkie dotychczasowe czynności. Nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, wręcz przeciwnie, laserowa korekcja wady wzroku może być bardzo przydatna dla osób uprawiających sporty lub czynności zawodowe, w których inne metody korekcji są szczególnie niewygodne lub eliminujące, np. nurkowanie czy praca w służbach mundurowych.

 • Ile kosztuje taki zabieg i czy jest refundowany przez NFZ?
 • Niestety zabieg nie jest refundowany przez NFZ i można wykonać go jedynie w prywatnej placówce. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, iż Narodowy Fundusz Zdrowia traktuje laserową korekcję wady wzroku jako zabieg kosmetyczny. Koszt przeprowadzenia takiej operacji to od 2 000 do 3 600 zł (za jedno oko), w zależności od wyboru metody.

 • Jakie metody laserowej korekcji wzroku są do wyboru?
 • Do wyboru są trzy metody przeprowadzenia laserowej korekcji wady wzroku – LASIK, FEMTOLASIK i LASEK/PRK. Różnią się one przede wszystkim sposobem wytworzenia płatka rogówki. 
  W przypadku metody LASIK płatek tworzony jest przy użyciu mikrokeratomu z wymiennym ostrzem. W tej metodzie to właśnie ostrze wykonuje mikroskopijne nacięcie rogówki, a następnie chirurg odchyla powstały wskutek nacięcia płatek i przygotowuje rogówkę do modelowania laserem excimerowym. 
  W drugim przypadku, czyli przy metodzie FEMTOLASIK, do nacięcia rogówki używa się lasera femtosekundowego, sterowanego komputerowo. Laser femtosekundowy, stosowany daje maksymalną precyzję cięcia, co gwarantuje mniejszą inwazyjność i szybszą rekonwalescencję po zabiegu. 
  Trzecią metodę, LASEK/PRK, stosuje się, gdy z różnych powodów nie można wykonać zabiegu metodą lasik lub femtolasik, np. gdy pacjent ma zbyt cienką rogówkę albo głęboki oczodół. Zabieg metodą LASEK/PRK polega na odsunięciu nabłonka z powierzchni rogówki oraz laserowaniu głębszych warstw rogówki.

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

  NOWY NUMER

  W numerze 1/2020 "Zdrowia": leczenie zimnem, pielęgnacja skóry w onkoterapii, zimowe kontuzje, odmładzanie bez skalpela, jak zwalczyć nawyk odwlekania, specjały na świąteczny stół. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i praktycznych wskazówek!

  Dowiedz się więcej
  Miesięcznik Zdrowie 1/2020

  Materiał partnerski

  KOMENTARZE
  Gabriela Workowska
  |

  "Była krótkowidzem i zakładała okulary tylko do czytania z bliska" :DDDDDDDD

  Marysia
  |

  Noszę okulary od 15 lat, zdecydowałam się na zabieg w Spektrum. Żałuję, że tak długo zwlekałam. Polecam!

  Kimcza
  |

  Ja sie zdecydowałam w Optegrze na korekcję wzroku. jednak ta klinika to sperawdzone i bezpieczne miejsce także nie zamieniłabym jej na żadną inną. no i za tydzień będę mieć doskonały wzrok!

  Damian
  |

  Oślepione światłem

  O niebezpieczeństwach związanych z chirurgią laserową stało się głośno po tym, jak Mel B, dawna członkini zespołu Spice Girls, przyznała, że jest niewidoma na jedno oko w wyniku zabiegu laserowej korekcji wzroku.

  - Operacja była tak nieudana, że nie widzę zupełnie na lewe oko - powiedziała.

  Jedynym wyjściem jest dla niej oczekiwanie na przeszczep rogówki, w trakcie którego część jej gałki ocznej zostanie zastąpiona tkanką pobraną od niedawno zmarłego dawcy.

  Sasha Rodoy była krótkowidzem w stopniu umiarkowanym i zakładała okulary tylko do czytania z bliska, ale w 2011 r. postanowiła poddać się zabiegowi chirurgicznemu. Teraz potrzebuje okularów przez cały czas, nie tylko do czytania i na średnie odległości, ale także do prowadzenia samochodu. Poza tym cierpi na długą listę skutków ubocznych utrudniających widzenie, takich jak suchość oczu, rozbłyski wokół świateł w nocy i utrata postrzegania głębi.

  Na stronie internetowej Lasik Complications pewna kobieta, która poddała się zabiegowi w 2006 r., opisuje, jak około roku później doznała odkształcenia rogówek obu oczu. W 2008 r., chcąc skorygować nieprawidłowy kształt rogówek, poddała się kolejnemu zabiegowi chirurgicznemu, zwanemu keratoplastyką przewodzeniową (CK). W 2014 r. prawy płatek rogówki uległ przemieszczeniu i w rogówce pojawiła się perforacja. By ratować wzrok pacjentki, dokonano przeszczepu rogówki, po którym niezbędne stało się stosowanie kropli sterydowych, zapobiegających jego odrzuceniu.

  To z kolei wywołało w prawym oku znaczny wzrost ciśnienia śródgałkowego, grożący jaskrą. W celu obniżenia ciśnienia w oku umieszczono chirurgicznie implant drenujący, powodując przy tym nieodwracalne uszkodzenie nerwu wzrokowego. Pacjentka nie widzi teraz zupełnie na prawe oko. Strona Lasik Complications nazwała ten przypadek „efektem domina po niepotrzebnym zabiegu chirurgii refrakcyjnej”

  Jarek
  |

  Ja do pracy po zabiegu wróciłem po ponad tygodniu chociaż sobie zaplanowałem tylko 2 dni wolnego +weekend... ale musiałem jeszcze kilka dni posiedzieć w domu bo nie byłbym wstanie pracować szczególnie w mojej pracy przy komputerze... ogólnie kliniki które wykonują te zabiegi trochę za bardzo to kolorują ja byłem przekonany że rekonwalescencja będzie szybsza i wiele rzeczy mój lekarz po prostu mi nie dopowiedział :/ trochę to nie bardzo więc ogólnie zabieg polecam ale Optegra troche wg mnie ma złe podejście do pacjenta bo własnie tam miałem zabieg

  Eljot
  |

  Ja mega polecam Lentivu. Zabieg praktycznie bezbolesny i nie ma ryzyka. Na 2gi dzień po zabiegu w szpitalu dr michnowskiego mogłem normalnie widzieć bez okularów ;)

  Mateusz1299
  |

  Ja osobiście nie polecam. Miałem femtolasik 2 lata temu z wady -4.24 i -3.25 zrobiło mis się - 0,5 +1.25 axis 127 i -0,75 +1.00 axis 20 Teraz mam jednocześnie plusy i minusy w plusach astygmatyzm, którego wcześniej nie miałem i dodatkowo w dwóch różnych osiach. Ciągle mam zawroty głowy ponieważ mój mózg nie toleruje tego astygmatyzmu, oczy cały czas bolą są czerwone przestały mi działać gruczoły meibona, efekty hallo nigdy nie zniknęły cały czas widzę tęcze wokół źródeł światła wiem, że w większość osób poleca, ale mi się po prostu nieudało.

  Mateusz1299
  |

  Ja osobiście nie polecam. Miałem femtolasik 2 lata temu z wady -4.25 i -3.25 zrobiło mis się - 0,5 +1.25 axis 127 i -0,75 +1.00 axis 20 Teraz mam jednocześnie plusy i minusy w plusach astygmatyzm, którego wcześniej nie miałem i dodatkowo w dwóch różnych osiach. Ciągle mam zawroty głowy ponieważ mój mózg nie toleruje tego astygmatyzmu, oczy cały czas bolą są czerwone przestały mi działać gruczoły meibona, efekty hallo nigdy nie zniknęły cały czas widzę tęcze wokół źródeł światła wiem, że w większość osób poleca, ale mi się po prostu nieudało.

  Patikka
  |

  tak, moim zdaniem Optegra w Katowicach jest bardzo dobrym i sprawdzonym miejscem. i szczerze mówiąc jestem bardzo zadowolona z rezultatu zabiegu u nich!

  Sonnia
  |

  Ja właśnie się zdecydowałam na Optegrę w Katowicach, na
  lentivu. I uważam że to bardzo dobra decyzja z mojej strony – za dwa tygodnie będę mieć zabieg a i mogę sobie dopłacić do lepszej soczewki. Bardzo się cieszę na tą korekcję - w końcu nie będę musiała nosić okularów