LASEROWA KOREKCJA WZROKU: fakty i mity
Wady wzroku dotykają już prawie połowy Polaków. Chcesz na zawsze zdjąć okulary lub soczewki kontaktowe? Laserowa korekcja wzroku metodą lasik lub lasek naprawia oczy i przywraca pełną ostrość widzenia.
Wady wzroku stają się coraz bardziej powszechną dolegliwością współczesnej cywilizacji. Okuliści alarmują, że już prawie połowa Polaków cierpi na krótkowzroczność. Wielu z nich marzy o tym, by pozbyć się okularów lub soczewek kontaktowych i móc widzieć wszystko w pełnej ostrości. Obecnie możliwość całkowitego pozbycia się wady wzroku daje jedynie laserowa korekcja wzroku.
dr n. med. Jan Grzeszkowiak z kliniki okulistycznej Lexummedica odpowiada na najczęściej zadawane pytania dotyczące laserowej korekcji wzroku.
- Co to jest laserowa korekcja wady wzroku?
Laserowa korekcja wzroku jest bezpieczną alternatywą dla tradycyjnych okularów i soczewek kontaktowych. Szkła są sposobem korygowania wady, natomiast laser jest metodą przywracającą pełną ostrość widzenia. Pacjenci, którzy przeszli zabieg laserem potwierdzają, że poprawa widzenia zauważalna jest natychmiast po jego zakończeniu.
- Jak przebiega zabieg laserowej korekcji wzroku?
Zabieg odbywa się przy znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent jest przez cały czas przytomny i ma kontakt z lekarzem. Po podaniu kropli znieczulających do oczu, kolejnym etapem zabiegu jest rozszerzenie i unieruchomienie powiek. Potem dochodzi do najważniejszego momentu, czyli użycia lasera.
Laser, który jest stosowany podczas zabiegu wyróżnia się wyjątkową precyzją. Jeśli pacjent zapomni o tym, że powinien patrzeć przed siebie i odwróci na chwilę wzrok, laser automatycznie się wyłączy. Nie ma więc żadnych obaw, że laser zostanie przypadkiem skierowany w inne rejony oka.
Co warto wiedzieć o jaskrze?
Laserową korekcję wady wzroku można wykonać u praktycznie każdego pacjenta. Jedynym ograniczeniem jest wiek. Osoba musi mieć ustabilizowaną wadę wzroku, więc laserową korekcję wykonuje się po ukończeniu 20 roku życia. Wszyscy pacjenci poddawani są wcześniej badaniom kwalifikującym. Podczas nich mogą wystąpić następujące przeciwwskazania: szybki postęp wady w ciągu ostatniego roku przed operacją, zaćma, jaskra, zapalne schorzenia oczu, zaburzenia siatkówki w przebiegu cukrzycy, rozrusznik serca, ciąża i laktacja, skłonność do tworzenia się bliznowców, choroby autoimmunologiczne.
Celem zabiegu jest trwała korekcja wady wzroku. W wyjątkowych przypadkach zdarza się, że jakaś jej część pozostaje. Sama operacja nie ma jednak wpływu na jej stabilizowanie się. Jeśli więc wada postępowała w okresie roku przed zabiegiem, będzie prawdopodobnie postępować dalej. Dlatego właśnie zabiegi tego typu należy przeprowadzać, gdy wada wzroku się ustabilizuje, wówczas laserowa korekcja wady wzroku nie musi być powtarzana już do końca życia.
Ciąża i karmienie piersią stanową czasowe przeciwwskazanie do wykonania zabiegu laserowej korekcji wzroku. W tym okresie bowiem, ze względu na zmiany hormonalne w organizmie kobiety, dochodzi do pewnej niestabilności ostrości wzroku oraz topografii powierzchni oka. Zabieg można przeprowadzić ok. 4 miesięcy od zakończenia okresu karmienia. Warto zaznaczyć, że przebycie zabiegu nie jest samo w sobie przeciwwskazaniem do porodu naturalnego w przyszłości.
Cały zabieg trwa maksymalnie do kilkunastu minut. Najważniejsze jest to, że już w niedługim czasie po zabiegu zauważalna jest wyraźna poprawa widzenia i można bez przeszkód wrócić do domu, a już następnego dnia nawet do pracy.
Laserową korekcję wzroku wykonuje się ambpatoryjnie w znieczpeniu miejscowym. Pacjent odczuwa pewien dyskomfort, jednak dzięki temu jest to zabieg zupełnie bezbolesny.
Tak, po zabiegu większość pacjentów odzyskuje pełną sprawność widzenia. Ważne jest to, że różnica jest widoczna od razu po zakończeniu operacji. Bardzo rzadko zdarzają się przypadki, że jakaś część wady pozostaje.
Większość pacjentów po laserowej korekcji wzroku nie ma żadnych problemów z widzeniem. U niektórych mogą jednak występować nieduże wahania ostrości wzroku, pogorszenie kontrastu i efekt rozmywania świateł w warunkach zmierzchowych. W tym przypadku może to powodować przejściowe utrudnienia w prowadzeniu pojazdów.
Nie. Laserowa korekcja wzroku w żadnym stopniu nie wpływa na zachorowania na AMD. Przyczyny tej choroby nie są jeszcze do końca znane, wiadomo jedynie, że ma ona podłoże genetyczne.
Oczywiście po okresie rekonwalescencji można wykonywać wszystkie dotychczasowe czynności. Nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, wręcz przeciwnie, laserowa korekcja wady wzroku może być bardzo przydatna dla osób uprawiających sporty lub czynności zawodowe, w których inne metody korekcji są szczególnie niewygodne lub eliminujące, np. nurkowanie czy praca w służbach mundurowych.
Niestety zabieg nie jest refundowany przez NFZ i można wykonać go jedynie w prywatnej placówce. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, iż Narodowy Fundusz Zdrowia traktuje laserową korekcję wady wzroku jako zabieg kosmetyczny. Koszt przeprowadzenia takiej operacji to od 2 000 do 3 600 zł (za jedno oko), w zależności od wyboru metody.
Do wyboru są trzy metody przeprowadzenia laserowej korekcji wady wzroku – LASIK, FEMTOLASIK i LASEK/PRK. Różnią się one przede wszystkim sposobem wytworzenia płatka rogówki.
W przypadku metody LASIK płatek tworzony jest przy użyciu mikrokeratomu z wymiennym ostrzem. W tej metodzie to właśnie ostrze wykonuje mikroskopijne nacięcie rogówki, a następnie chirurg odchyla powstały wskutek nacięcia płatek i przygotowuje rogówkę do modelowania laserem excimerowym.
W drugim przypadku, czyli przy metodzie FEMTOLASIK, do nacięcia rogówki używa się lasera femtosekundowego, sterowanego komputerowo. Laser femtosekundowy, stosowany daje maksymalną precyzję cięcia, co gwarantuje mniejszą inwazyjność i szybszą rekonwalescencję po zabiegu.
Trzecią metodę, LASEK/PRK, stosuje się, gdy z różnych powodów nie można wykonać zabiegu metodą lasik lub femtolasik, np. gdy pacjent ma zbyt cienką rogówkę albo głęboki oczodół. Zabieg metodą LASEK/PRK polega na odsunięciu nabłonka z powierzchni rogówki oraz laserowaniu głębszych warstw rogówki.