Zaczyna się od niewinnej chrypki. Nie lekceważ tych 4 objawów raka krtani

2023-01-23 12:35

Chrypka to objaw, który najczęściej zrzucamy na karb przeziębienia czy infekcji gardła. Nie zawsze jednak powód jej pojawienia się jest błahy. W niektórych przypadkach chrypka może zwiastować raka krtani. Jakie są pozostałe 3 objawy i jaki czas ich trwania powinien skłonić do wizyty u lekarza?

Zaczyna się od niewinnej chrypki. Nie lekceważ tych 4 objawów raka krtani
Autor: Getty Images Zaczyna się od niewinnej chrypki. Nie lekceważ tych 4 objawów raka krtani

Rak krtani to choroba stosunkowo rzadka, ale i śmiertelna. W Polsce rak krtani i gardła stanowi zaledwie 4 proc. wszystkich nowotworów u mężczyzn i 0,5 proc. nowotworów u kobiet. Z uwagi na to, że początkowe objawy tej choroby są dość "niewinne", rak krtani rozpoznawany jest już w zazwyczaj zaawansowanym stadium.

Poradnik Zdrowie - Kiedy iść do laryngologa?

Objawy raka krtani, których nie wolno przegapić

Wczesna diagnoza zwiększa prawdopodobieństwo, że leczenie zakończy się sukcesem. Duża w tym rola pacjenta, który nie powinien bagatelizować nawet niepozornych objawów, zwłaszcza tych, utrzymujących się dłużej niż 21 dni. 

Chrypka lub zmiana głosu - to jedne z najczęstszych i najwcześniej pojawiających się dolegliwości, które mogą świadczyć o rozwoju raka krtani. Jeśli zachrypnięty głos nie mija, warto udać się do lekarza, aby się upewnić, czy nie jest to na przykład wina przeziębienia lub innej przypadłości.

Jeśli przez dłuższy czas dokucza ci ból gardła, który uniemożliwia bezbolesne przełykanie, może to być ważny sygnał, że konieczna jest wizyta u lekarza.

Zanim jednak zapiszesz się do specjalisty, upewnij się, że coś nie utkwiło ci w gardle oraz obserwuj swój organizm. Jeśli doświadczasz przy tym duszności lub ataków kaszlu, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

Kolejna "czerwona flaga" to nagła utrata wagi, która jest oznaką wielu nowotworów, w tym raka krtani. Oczywiście, chudnięcie nie zawsze oznacza chorobę nowotworową. W przypadku raka krtani chudnięciu towarzyszą także inne objawy, a w szczególności wspomniany wcześniej ból gardła, który powoduje, że jesz mniej i dlatego chudniesz.

Jeśli w krótkim czasie schudłeś więcej niż 4 kilogramy, jest to sygnał do konsultacji z lekarzem.

Plan leczenia raka krtani jest opracowywany indywidualnie, w zależności od stopnia rozwoju nowotworu. Dostępne metody leczenia tego rodzaju raka obejmują radioterapię, operację chirurgiczną, chemioterapię oraz leczenie celowane lekami przeciwnowotworowymi.