Ten test zdradzi, czy masz nietolerancję glutenu. Zrobisz go w domu

2022-09-01 14:33

Około 20 proc. ludzi uważa, że może cierpieć na nietolerancję glutenu. Gluten to białko, które znajduje się w ziarnach zbóż. Naukowcy podkreślają, że ograniczając spożycie glutenu, nieświadomie ograniczamy także inne składniki odżywcze, np. błonnik. Prosty test powie ci, czy rzeczywiście gluten nie jest dla ciebie.

Ten test zdradzi, czy masz nietolerancję glutenu. Zrobisz go w domu
Autor: Getty Images

Z pewnością objawy nietolerancji glutenu są nieprzyjemne i uciążliwe. Rynek produktów bezglutenowych stale się rozszerza. A korzystają na tym jego producenci. Wiele osób sięga po te produkty nawet bez sprawdzenia, czy nie tolerują tego białka.

Objawy nietolerancji gluteny łatwo pomylić z celiakią

Dieta bezglutenowa odbija się na naszych jelitach. Brak glutenu redukuje ilość ważnych bakterii jelitowych. Te dobre bakterie są odpowiedzialne m.in. za stymulowanie układu odpornościowego oraz kontrolę poziomu cukru we krwi.

Objawy charakterystyczne dla nietolerancji glutenu, czyli zmęczenie, anemię, owrzodzenia jamy ustnej, niewyjaśnioną utratę wagi, mogą wskazywać na inne schorzenia takie jak celiakia. Przy celiakii nie możesz jeść glutenu i aby sprawdzić, czy ją masz, powinieneś udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania. Jeśli nie chorujesz na tę chorobę, a czujesz, że gluten ci nie odpowiada najlepiej, abyś poszedł do dietetyka.

Jednak, gdy nie masz takiej możliwość, wypróbuj prosty test, który pozwoli ci sprawdzić, czy rzeczywiście gluten jest przyczyną twoich problemów. Test stworzyła certyfikowana dietetyczka dr Megan Rossi, która jest ekspertką w zakresie zdrowia jelit. Przed jego rozpoczęciem musisz przez dwa tygodnie wykluczyć wszystkie źródła glutenu w diecie.

Gluten w diecie

Prosty test na nietolerancję glutenu

Kiedy zrezygnujesz z chleba, makaronów, ciast zawierających pszenicę, a także wszystkich produktów, w których możesz się spodziewać glutenu, np. w sosie sojowym, możesz przystąpić do testu. Jeśli objawy nie ustąpią - wprowadź produkty, których spożywanie ograniczyłeś do swojej diety ponownie i - skonsultuj się z lekarzem.

Każdego dnia do swojego jadłospisu włączaj pokarm testowy, czyli np. chleb, jedząc go przez maksymalnie cztery dni. Musisz mieć dwa produkty – jeden będzie zawierać gluten, a drugi nie. Do testu będziesz potrzebować osobę, która zamaskuje dany produkt np. poprzez jego opiekanie, zmiksowanie albo pokruszenie. Oprócz tych produktów nadal kontynuuj dietę bezglutenową.

Po dodaniu testowanego pokarmu do posiłku, czyli pierwszego dnia testu pamiętaj, aby:

  • Kolejnego dnia ocenić objawy, jakie się u ciebie pojawiły. Jeśli jakieś masz, odczekaj kilka dni, aż ustąpią i powtórz test, tym razem zjadając połowę dawki tego samego produktu testowego. Jeśli nie masz żadnych symptomów, dodaj dwie kromki tego samego testowanego pokarmu do swojej diety.
  • Trzeciego dnia znowu oceń swoje objawy, a jeśli jakieś się ujawnią, odczekaj, aż ustąpią, a potem użyj innego testowanego pokarmu i potwórz kroki z dnia pierwszego. Jeśli nie masz żadnych objawów, dodaj trzy kromki testowanego chleba do dwóch posiłków.
  • Ponownie przyjrzyj się swoim objawom. Jeśli ich nie masz, możesz rozpocząć test od nowa, używając innego testowanego pokarmu. Po przetestowaniu obu pokarmów spytaj osobę, która pomagała ci w teście, który produkt miał gluten, a który nie.

Jeśli nie miałeś żadnych objawów po zjedzeniu chleba z pszenicy, twój organizm toleruje gluten. Jeśli objawy występowały tylko podczas jedzenia produktu z glutenem, ekspertka radzi, aby zjeść chleb pszenny, a potem niewielką ilość cebuli albo pół ząbka czosnku, aby sprawdzić, czy przyczyną twoich problemów nie jest inny składnik chleba, np. fruktany.

Jeśli po spróbowaniu cebuli lub czosnku nie masz żadnych objawów, oznacza to, że masz nadwrażliwość na gluten bez celiakii. Wtedy udaj się do lekarza i powiedz mu o swoim teście.