Ten stan uszkadza ważne narządy. Pięć oznak wysokiego poziomu cukru we krwi
Wysoki poziom cukru we krwi może doprowadzić do cukrzycy, dlatego nigdy nie powinniśmy go ignorować. Jednak objawy świadczące o tym, że w naszej krwi jest za dużo glukozy, mogą być subtelne, a przez to trudne do zauważenia. Lekarka wskazuje, na jakie objawy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.
Poziom cukru we krwi jest bardzo istotny nie tylko ze względu na ogólne dobre samopoczucie. Kiedy poziom cukru jest za wysoki mowa o hiperglikemii. Problem z poziomem glukozy najczęściej dotyka osoby z cukrzycą, ale nawet zdrowi ludzie nie powinni go ignorować, bo nieleczony, może być bardzo niebezpieczny i prowadzić do rozwoju cukrzycy typu 2.
Zbyt duże ilości glukozy w krwiobiegu przez dłuższy czas prowadzą do uszkodzeń naczyń krwionośnych, które są odpowiedzialne za dostarczanie krwi do ważnych narządów takich jak nerki i serce. Lekarka Bayo Curry-Winchell podkreśla, że poziom cukru w przedziale od 100 mg/dL do 125 mg/dL jest uważany za zbyt wysoki, jeśli nie jedliśmy przez co najmniej 8 godzin.
Te objawy świadczą o podwyższonym poziomie cukru we krwi
Jak podkreślają eksperci – nie każdy może zauważyć oznaki wysokiego poziomu cukru we krwi. Za tę sytuację odpowiada przede wszystkim fakt, że objawy wysokiego cukru mogą być subtelne i rozwijać się powoli.
Lekarka zwraca uwagę na 5 kluczowych objawów, które świadczą o tym, że poziom cukru we krwi jest za wysoki. Są to:
- zmęczenie – to jeden z najczęstszych objawów wysokiego poziomu glukozy we krwi; osoby zmagające się z cukrzycą czują się często zmęczone niezależnie od aktywności, jakie podejmują;
- zwiększona potrzeba oddawania moczu – to efekt tego, że nerki nie są w stanie filtrować nadmiaru cukru, co powoduje wydłużenie czasu oddawania moczu i potrzebę częstszych wizyt w toalecie;
- utrata wagi – mimowolna utrata wagi, szczególnie w przypadku, gdy nasz apetyt rośnie, powinna nas zaniepokoić; wynika to z faktu, że organizmowi brakuje wystarczających ilości insuliny, by reagować na nadmiar glukozy, więc wykorzystuje zmagazynowany tłuszcz;
- problemy z widzeniem – podwyższony poziom glukozy we krwi, ale nawet zmiana z niskiego do normalnego poziomu cukru, może wpływać na kształt soczewki oka i powodować niewyraźne widzenie;
- drętwienie i mrowienie kończyn – to skutek tego, że zwiększony poziom cukru we krwi może uszkadzać nerwy, które przestają wysyłać sygnały do różnych części ciała i powodować od łagodnego drętwienia oraz mrowienia po ból, który może utrudniać wykonywanie codziennych czynności.
Jeśli zauważasz u siebie powyższe objawy, warto byś udał się do lekarza. Jeśli twój poziom cukru we krwi jest podwyższony, może się u ciebie rozwinąć stan przedcukrzycowy. Oznacza to, że poziom cukru we krwi jest wyższy niż normalnie, ale nie na tyle wysoki, by można było zdiagnozować cukrzycę. Ale stan przedcukrzycowy zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.
Cukrzyca zwiększa ryzyko wielu schorzeń
Cukrzyca jest poważną chorobą przewlekłą. Zwiększa ryzyko innych schorzeń, w tym udarów mózgu, zawałów serca, nadciśnienia tętniczego, chorób nerek i ślepoty. Wyróżnia się dwa główne rodzaje cukrzycy, czyli cukrzycę typu 1 oraz cukrzycę typu 2.
Schorzenie może także wystąpić w trakcie ciąży, mowa wtedy o cukrzycy ciążowej. Typ 1 cukrzycy zazwyczaj występuje w dzieciństwie. Z kolei cukrzyca typu 2 jest najczęstszą postacią schorzenia i ściśle wiąże się z otyłością.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia tylko w 2019 r. cukrzyca i choroby nerek spowodowały śmierć 2 milionów osób.
Polecany artykuł: