Taki kolor moczu może zwiastować problemy z wątrobą i nie tylko. Kiedy iść do lekarza?

2023-02-27 8:54

Zmiana zabarwienia moczu może mieć wiele przyczyn. Na kolor moczu w głównej mierze wpływ ma to, co zjadamy w ciągu dnia, ale nietypowa barwa może być też oznaką choroby. Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?

Taki kolor moczu może zwiastować problemy z wątrobą i nie tylko. Kiedy iść do lekarza?
Autor: Getty Images Taki kolor moczu może zwiastować problemy z wątrobą i nie tylko. Kiedy iść do lekarza?

Pomarańczowa barwa moczu może być wynikiem spożywania zbyt dużej ilości jedzenia w tym kolorze oraz zażywania niektórych leków i suplementów.

W niektórych przypadkach pomarańczowe siki mogą być oznaką poważniejszego problemu i świadczyć o odwodnieniu czy problemach z wątrobą. Kiedy problem jest na tyle istotny, aby udać się do lekarza?

O czym świadczy kolor moczu?

Pomarańczowa barwa moczu może być oznaką odwodnienia

Gdy organizm jest odwodniony, nerki robią wszystko, aby oszczędzać wodę, przez co wydalają jej z moczem mniej niż zwykle. Wówczas związki, które w normalnej sytuacji byłyby uwolnione wraz z moczem, są mniej rozcieńczone, więc mogą wyglądać na ciemnożółte lub pomarańczowe.  

W takich przypadkach najciemniejsza barwa moczu będzie ranem (tuż po nocy), ponieważ śpiąc zwykle nie nawadniamy organizmu. Co ważne, odwodnienia nie stwierdza się na podstawie zabarwienia moczu. Służą do tego objawy fizyczne, do których należą między innymi:

  • częstsza niż dotąd potrzeba oddawania moczu
  • suchość w ustach
  • uczucie zmęczenia
  • ból głowy.

Jeśli doświadczasz wyżej wymienionych objawów, być może powinieneś porozmawiać z lekarzem.

Jaki kolor moczu przy chorej wątrobie?

Ciemne zabarwienie moczu może także oznaczać problemy z wątrobą. W niektórych przypadkach pomarańczowy mocz może być oznaką cholestazy - stanu, do którego dochodzi w wyniku blokady przepływ płynu trawiennego (żółci) między wątrobą a jelitem cienkim. Wówczas bilirubina (substancja o żółtym zabarwieniu) może gromadzić się w organizmie.

Inne objawy cholestazy to między innymi:

  • żółty odcień skóry lub białek oczu
  • swędzenie skóry
  • zmęczenie
  • nudności i wymioty
  • jasne stolce
  • ból brzucha.

Ciemne zabarwienie moczu jest także charakterystyczne dla ostrego zapalenia wątroby typu B. Jeśli występują wyżej wymienione objawy, warto rozważyć konsultację z lekarzem.

Leki i suplementy, które powodują pomarańczowy kolor moczu

Pomarańczowy kolor moczu mogą powodować leki i suplementy. Na liście znajdują się między innymi:

  • środki przeczyszczające z senesem
  • niektóre leki stosowane w chemioterapii
  • niektóre leki przeciwzapalne stosowane w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego
  • warfaryna (środek rozrzedzający krew)
  • ryfampicyna (antybiotyk stosowany w leczeniu gruźlicy).

Jeśli zmiana zabarwienia moczu wystąpiła po zażyciu któregokolwiek z wyżej wymienionych preparatów, nie ma powodu do zmartwień.

Także przyjmowanie niektórych suplementów witaminowych może zmienić barwę moczu na pomarańczową. Najczęściej przyczyniają się do tego:

Zanim rozpoczniesz suplementację któregokolwiek z wyżej wymienionych suplementów, dokładnie sprawdź informacje o dawkowaniu, aby upewnić się, że nie bierzesz więcej niż się zaleca.

Mocz może także zabarwić się na kolor pomarańczowy po zjedzeniu pokarmów bogatych w beta-karoten - pigment o pomarańczowym zabarwieniu, występujący między innymi w marchwi, słodkich ziemniakach i morelach.

Warto dodać, że zmiana zabarwienia moczu spowodowana jedzeniem może nastąpić tylko wtedy, gdy zjadamy naprawdę duże ilości produktów bogatych w beta-karoten.

Kiedy iść do lekarza?

Zmiany zabarwienia moczu na pomarańczowy, niezwiązane z jedzeniem oraz lekami czy suplementami należy skonsultować z lekarzem, który zleci wykonanie badania krwi i moczu.

Także, gdy odczuwasz inne niepokojące objawy, takie jak krew w moczu lub nagła zmiana jego zabarwienia bez wyraźnego powodu.