Ta oznaka raka trzustki pojawia się na skórze. Kolor to ważna wskazówka

2022-12-05 8:21

Rak trzustki przez długi czas nie daje żadnych wyraźnych objawów, dlatego wykrywany jest najczęściej zbyt późno, by można go było skutecznie leczyć. Jednym z jego objawów może być hiperbilirubinemia czyli podwyższony poziom bilirubiny w surowicy krwi, który można dostrzec, uważnie przyglądając się swojej skórze.

Ta oznaka raka trzustki pojawia się na skórze. Kolor to ważna wskazówka
Autor: Getty Images Ta oznaka raka trzustki pojawia się na skórze. Kolor to ważna wskazówka

Bilirubina to pomarańczowoczerwony barwnik obecny w układzie pokarmowym. Uczestniczy on w produkcji żółci, dzięki której możliwe jest trawienie tłuszczy.

Podwyższony poziom bilirubiny jest stanem naturalnym u noworodków tuż po porodzie. Jednak jeśli występuje u dorosłych, zawsze powinien być przedmiotem diagnostyki - może bowiem świadczyć o różnych chorobach, np. o zespole hemolitycznym, chorobach wątroby oraz o raku trzustki - w przebiegu tego nowotworu, gdy zmiany obejmują odcinek trzustkowy przewodu żółciowego wspólnego, dochodzi do wzrostu stężenia tej substancji.

Mianem hiperbilirubinemii określana jest również grupa chorób,  których głównym objawem jest podwyższenie poziomu bilirubiny we krwi  - to m.in. zespół Gilberta, zespół Rotora czy zespół Dubina-Johnsona.

Pierwsze objawy raka trzustki

Tak objawia się podwyższona bilirubina

Hiperbilirubinemię można stwierdzić nie tylko dzięki badaniu krwi - jest ona również dobrze widoczna. Podwyższenie poziomu bilirubiny powyżej 5 mg% objawia się zażółceniem skóry, która przybiera wówczas charakterystyczny odcień, a także zażółceniem białek oczu.

Hiperbilirubinemia jest także widoczna w moczu, który zmienia wówczas odcień z jasnożółtego na jasnobrązowy, i stopniowo ciemnieje. Zmiana koloru moczu występuje w takim przypadku niezależnie od ilości wypijanych płynów - zdaniem American Cancer Society obserwuje ją wielu chorych na raka trzustki na początkowym etapie choroby.

Objawy raka trzustki mogą być niejednoznaczne

Rak trzustki może przez długi czas nie dawać żadnych objawów. Zdarza się również, że są one lekceważone przez chorych, którzy przypisują je banalnym problemom z układem pokarmowym i zwykłym dolegliwościom trawiennym. Między innymi dlatego nowotwór ten często jest wykrywany zbyt późno. Do objawów raka trzustki zaliczane są:

  • utrata wagi bez wyraźnego powodu
  • pobolewanie" brzucha
  • szybkie uczucie pełności w trakcie posiłku
  • utrata apetytu
  • ciemny mocz
  • żółtaczka
  • odbarwiony stolec
  • mdłości
  • ból pleców promieniujący w stronę łopatek
  • swędzenie skóry
  • osłabienie.

Objawy te zależą od wielkości guza i od jego lokalizacji - dlatego nie każdy chory na raka trzustki będzie miał żółtaczkę. Postawienie właściwej diagnozy może też utrudniać fakt, że objawy raka trzustki mogą pojawiać się cyklicznie i na pewien czas zanikać, mogą mieć również różne nasilenie.