Skąd się biorą ZAWROTY GŁOWY?

2007-07-17 13:22

Gdy gwałtownie zmieniasz pozycję lub szybko wstajesz z łóżka, wiruje cały świat. Zawroty głowy to dolegliwość, która zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Oto kilka powodów, dlaczego może kręcić się w głowie.

Skąd się biorą ZAWROTY GŁOWY?
Autor: thinkstockphotos.com

Zawroty głowy: wstrząs mózgu

Zawroty głowy pojawiły się po uderzeniu w głowę i towarzyszy im krótkotrwała utrata przytomności, niewyraźna mowa, ból głowy, nudności lub wymioty, mrowienie rąk i nóg, czasem utrata kontroli nad oddawaniem moczu.
Nasza rada: Jak najszybciej zgłoś się na ostry dyżur lub wezwij pogotowie. Jeśli po uderzeniu w głowę twój towarzysz stracił przytomność, nie szarp go, nie zmieniaj pozycji, chyba że jest to konieczne, np. ze względu na zagrożenie pożarem lub udrożnienie dróg oddechowych. Należy jednak postępować wyjątkowo ostrożnie, by nie doprowadzić do dodatkowych uszkodzeń ciała.

Zawroty głowy: za mało cukru

Zawroty połączone są z bólem głowy i silnym odczuwaniem głodu, drżeniem rąk, a nawet całego ciała, nieuzasadnionym niepokojem i trudnościami w wysławianiu się.
Nasza rada: Jeśli wiesz, że osoba cierpiąca choruje na cukrzycę, podaj jej do picia lub jedzenia coś słodkiego (np. kostka lub łyżeczka cukru pod język). W przypadku utraty przytomności wezwij pogotowie lub odwieź chorego na ostry dyżur.

Zawroty głowy: wyczerpanie z gorąca

Świat nagle zaczyna wirować podczas ćwiczeń lub pracy fizycznej w pełnym słońcu. Zawrotom towarzyszą nudności, ból głowy, kurcze rąk, nóg i skurcze w brzuchu, skóra jest zimna, lepka, pojawia się obfity pot i szybkie tętno.
Nasza rada: Przy udarze temperatura ciała wzrasta do niebezpiecznego poziomu, ponieważ regulujące ją mechanizmy ulegają przeciążeniu i nie funkcjonują. To stan zagrażający życiu. Wyczerpanie z gorąca jest mniej niebezpieczne. Obie dolegliwości zwykle dotyczą małych dzieci i osób starszych. Gdy podejrzewamy udar, natychmiast wzywamy pogotowie. Do przyjazdu lekarza oziębiamy ciało chłodną wodą, na czoło kładziemy zimny okład. Uwaga – nie dajemy nic do picia i jedzenia. Przy wyczerpaniu należy rozluźnić ubranie, ułożyć chorego w cieniu, a na czoło położyć chłodny kompres. Całe ciało można owinąć zimnym, mokrym prześcieradłem. Jeśli dorosły jest przytomny, możemy podać mu do picia sok owocowy rozcieńczony wodą (w proporcji 1:1). Jeżeli stan zdrowia nie poprawi się w ciągu 2–3 godzin, konieczna jest pomoc lekarska.

Zawroty głowy: anemia

Poza zawrotami głowy często występuje też osłabienie i zmęczenie, bladość skóry, pojawia się zadyszka (nie tylko podczas wysiłku).
Nasza rada: Jest kilka rodzajów anemii spowodowanej niedoborem żelaza, kwasu foliowego czy witaminy B12. Każda objawia się nieco inaczej. Bez porozumienia z lekarzem nie wolno jednak przyjmować w takiej sytuacji żelaza ani witamin. Powrót do zdrowia gwarantuje tylko precyzyjne dobranie dawki. Nadmiar leku, np. z żelazem, może być niebezpieczny. Zgłoś się więc do lekarza.

Zawroty głowy: ciśnienie w dół

Zawroty pojawiają się przy każdej szybkiej zmianie pozycji, gwałtownym wstaniu z krzesła lub odwróceniu głowy.
Nasza rada: Z tą dolegliwością trzeba nauczyć się żyć – przede wszystkim nie zmieniać gwałtownie położenia ciała. Należy prowadzić nieco oszczędniejszy tryb życia. Czasem pomaga filiżanka mocnej kawy.

Zawroty głowy: okulary do wymiany

Jednocześnie z zawrotami występują także bóle głowy, niekiedy nawet silne, zaburzenia widzenia przy czytaniu, oglądaniu telewizji.
Nasza rada: Jeśli wiesz, że dolegliwości pojawiają się po długiej pracy przy komputerze – nie korzystaj z niego przez jakiś czas lub rób częściej kilkuminutowe przerwy w pracy. Gdy to nie pomoże, odwiedź okulistę, by sprawdził, czy masz odpowiednie okulary. Ważna jest nie tylko liczba dioptrii, ale także ustawienie ogniskowej i rozstawu źrenic. Silne zawroty głowy spowodowane przez okulary mają często osoby, które kupują okulary do czytania na bazarze lub w supermarkecie. Dla własnego dobra nie wolno tego robić.

Zawroty głowy: uraz szyi

W ciągu 24 godzin po wypadku samochodowym lub upadku pojawiają się zawroty wraz z silnym bólem głowy, sztywnością karku, nudnościami, wymiotami. Mogą wystąpić też trudności z chodzeniem.
Nasza rada: Zgłoś się na ostry dyżur ortopedyczny, by specjalista sprawdził, czy nie doszło do uszkodzenia kręgów szyjnych. Jeżeli nic złego się nie stało, weź środki przeciwbólowe, a na kark przyłóż lód zawinięty w ręcznik. Do spania podkładaj pod głowę cienką poduszkę, a pod szyję niewielki zrolowany ręcznik. Jeśli ból nie ustąpi po kilku dniach, ponownie zgłoś się do lekarza. Prawdopodobnie zleci wykonanie prześwietlenia szyjnego i piersiowego odcinka kręgosłupa.

Zawroty głowy: atak toksyn i bakterii

Zawroty występują nagle razem z wysoką temperaturą, wymiotami i biegunką oraz czerwoną wysypką na wewnętrznej stronie dłoni i podeszwach stóp.
Nasza rada: Należy czym prędzej zgłosić się do lekarza lub wezwać pogotowie. Zespół wstrząsu toksycznego występuje gwałtownie, a wywołują go bakterie gronkowca złocistego. Bywa, że rozwija się u kobiet używających tamponów higienicznych o zwiększonej absorpcji oraz dopochwowych wkładek. Gronkowiec lubi też bytować w jedzeniu. Choroba może zaatakować w każdym wieku i niezależnie od płci.

miesięcznik "Zdrowie"