Puchnięcie, pieczenie, duszności. Zespół alergii jamy ustnej dosięga dorosłych pacjentów

2024-04-09 13:56

Wiosna to niestety sezon na alergie, choć, oczywiście pamiętajmy, że mogą nas one dopadać również w czasie innych pór roku. Zespół alergii jamy ustnej to dolegliwość nieprzyjemna i potencjalnie niebezpieczna. Może być to skutek kontaktu z owocami i warzywami, u pacjentów z alergiami na pyłki. Co wiemy o zespole Amlota-Lessofa?

Puchnięcie, pieczenie, duszności. Zespół alergii jamy ustnej dosięga dorosłych pacjentów
Autor: GettyImages Puchnięcie, pieczenie, duszności. Zespół alergii jamy ustnej dosięga dorosłych pacjentów

Obrzęk i pieczenie ust to może być objaw alergii 

Pod enigmatyczną dla wielu osób nazwą „zespół Amlota-Lessofa” kryje się reakcja alergiczna, polegająca m.in. na pieczeniu ust, obrzęku ust, obrzęku i pieczeniu jamy ustnej. Jest to, innymi słowy, zespół alergii jamy ustnej, tzw. OAS (z angielskiego oral allergy syndrome). W literaturze polskiej wspomniane schorzenie występuje również jako „zespół Amlot-Lessofa”, co jest błędną odmianą nazwiska jednego z uczonych, gdyż dr Peter L. Amlot to mężczyzna.

Poradnik Zdrowie: astma

Alergia krzyżowa na pyłek brzozy - poważne skutki 

Objawy alergii jamy ustnej mają związek z występującą u pacjentów nadwrażliwością pokarmową oraz alergią IgE-zależną. Co istotne, objawy mogą dotyczyć nie tylko ust, ale i innych odcinków przewodu pokarmowego.

W Polsce większość pacjentów z zespołem alergii jamy ustnej to osoby uczulone na pyłek brzozy i doświadczające tzw. alergii krzyżowej. Oznacza to, że u pacjenta dochodzi do reakcji alergicznej powodowanej obecnymi w jedzeniu alergenami, które są identyczne z tymi, które znajdują się w pyłkach uczulających roślin.

Alergen brzozy, Bet v 1, to silnie uczulające białko, które skutkuje zespołem tzw. brzoza-owoce-warzywa. Pokrewne alergeny znajdują się m.in. w jabłkach, czereśniach, gruszkach, marchwi, selerze, orzeszkach ziemnych, orzeszkach laskowych i soi.

CZYTAJ TEŻ: Co najczęściej uczula? Zestaw najczęstszych alergenów

Nawet 70 proc. uczulonych na pyłki brzozy może się zmagać ze wspomnianym zespołem. Zauważono, że owoce i warzywa po obróbce termicznej, nie mają już takiego alergizującego wpływu na organizm.

Czynniki zwiększające ryzyko zespołu alergii jamy ustnej 

Czynniki, które zwiększają ryzyko podobnej alergii, to m.in. płeć żeńska, dorosły wiek, jednoczesne uczulenie na pyłek leszczyny. Ponadto ryzyko wzrasta u osób, w których rodzinie już występowały alergie i u osób, które nie korzystały z możliwości odczulania szczepionką z pyłkiem brzozy.

Zespół anafilaksji jamy ustnej powoduje świąd warg, języka, dna jamy ustnej, gardła oraz krtani. Więcej niż co 10. pacjent odczuwa także swędzenie uszu, wrażenia ich zatkania.

Ponadto mogą pojawić się takie dolegliwości jak podrażnienie śluzówki w jamie ustnej, krwotoczne zmiany śluzówki, obrzęk warg i ich pieczenie, obrzęk i pieczenie spojówek i okolic oczu, duszności i astma, katar, pokrzywka, dolegliwości pokarmowe, jak wymioty, biegunki, bóle brzucha, wstrząs anafilaktyczny. Objawy te nie występują naraz, ale kolejno, po zjedzeniu alergizujących pokarmów.

  • Na początku pojawiają się podrażnienia, plamy i zmiany krwotoczne błon śluzowych oraz pieczenie i obrzęki warg, a także duszności.
  • Po ok. 15-60 min. od kontaktu z alergenem, mogą się pojawić obrzęki oczu, pokrzywka, atak astmy, wstrząs.
  • Po 30-60 min. występują dolegliwości trawienne, czyli bóle brzuch, wymioty, nudności i biegunki.

Zespół alergii jamy ustnej - leczenie 

Zespół alergii jamy ustnej nie jest możliwy do wyleczenia. Jedynym sposobem uporania się z problemem jest unikanie alergenów, objawowe leczenie przeciwhistaminowe, immunoterapia swoista, czyli odczulanie.

Niestety, w przypadku OAS, nie u wszystkich pacjentów odczulanie przynosi pożądane efekty, jak również rezultaty terapii są jedynie czasowe. Zauważono, że po ok. 30 mies.od zakończenia terapii, uciążliwe dolegliwości mogą wracać.