Nie pachną fiołkami i to normalne. Ale taki zapach może oznaczać chorobę

2023-05-24 10:00

Co gazy mówią o naszym zdrowiu? Okazuje się, że całkiem sporo. Kluczowy jest ich zapach. Dowiedz się, jaka woń to znak alarmowy, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego.

Nie pachną fiołkami i to normalne. Ale taki zapach może oznaczać chorobę
Autor: Getty Images Nie pachną fiołkami i to normalne. Ale taki zapach może oznaczać chorobę

W organizmie często zachodzą różnego rodzaju procesy, nad którymi nie zastanawiamy się na co dzień. Są one wszak normalne i towarzyszą nam każdego dnia. Tak jest między innymi z gazami, które przeciętny człowiek wydala około 20 razy dziennie.

W formie 24: oczyszczanie jelita grubego

Co zdradza zapach gazów? 

Zapach gazów mówi wiele o naszym zdrowiu, diecie i innych nawykach związanych z rutyną dnia codziennego, takich jak sen, stres czy aktywność fizyczna.

Dopóki nie obserwujemy żadnych anomalii i wszystko odbywa się tak, jak dotychczas, raczej nie ma powodów do obaw. Jeśli jednak zapach gazów zmienia się, pachnie inaczej i stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas, wówczas może to oznaczać ważny sygnał od organizmu. 

Jeśli twoje gazy pachną bardziej odrażająco niż zazwyczaj, a dodatkowo towarzyszą temu inne objawy, jak utrata apetytu i spadek masy ciała, wówczas warto skonsultować się z lekarzem. 

Tego rodzaju symptomy mogą zwiastować chorobę Leśniowskiego-Crohna, w przebiegu której w jelicie cienkim namnażają się bakterie. Przy rozkładaniu resztek jedzenia mogą one wytwarzać przykry zapach.

W rozmowie z  "The Sun" dr Sara Garsed Jenny Francis-Townson wyjaśniła, że pozostałe objawy, które powinny zwrócić naszą uwagę to skurcze brzucha, krew w stolcu oraz uwalnianie gazów częściej niż zwykle.

Inne choroby związane z śmierdzącymi gazami to choroba zapalna jelit i zespół jelita drażliwego, a także rak jelita.

Gazy związane z miesiączką

Wahania hormonów mające miejsce w trakcie trwania miesiączki u kobiet powodują wzrost poziomu estrogenu i produkcję substancji chemicznych zwanych prostaglandynami.

- Niektóre kobiety produkują zbyt dużo tej substancji chemicznej i może to powodować, że jelita kurczą się bardziej niż normalnie, co powoduje częstsze oddawanie wiatrów - mówiła Dr Sarah. 

Warto wiedzieć, że w tym czasie u kobiet zachodzą zmiany bakteryjne w jelitach, przez co gazy mogą mieć bardziej intensywny zapach.

- To jest w porządku i nie ma się czym martwić - dodała ekspertka.

Rzadko puszczasz gazy? 

Mogłoby się wydawać, że rzadziej oddawane gazy to powód do spokoju, ale to nieprawda. Gdy rzadko wydalamy gazy, prawdopodobnie świadczy to o tym, że przeżywamy duże narażenie na stres.

Długotrwała ekspozycja na stres powoduje napięcie mięśni brzucha. Wówczas uwalnia się kortyzol (hormon stresu), który sieje spustoszenie w jelitach. Dodatkowo, zestresowany człowiek ma większe tendencje do sięgania po niezdrowe produkty żywnościowe, a to jedynie potęguje jelitowy problem.

– Ludzie nie zdają sobie sprawy z ogromnego wpływu stresu na nasze ciała. Nasze jelita reagują na to i możemy mieć zaparcia (a czasem odwrotnie), ponieważ nasze wnętrzności są napięte i nie działają tak, jak powinny - wyjaśnia dr Sarah Garset. 

Zapach gazów a dieta 

Najczęstszą przyczyną gazów jest zazwyczaj dieta, zwłaszcza gdy spożywamy spore ilości pokarmów zawierających siarkę oraz tych, mających właściwości wzdymające - np. fasola, czosnek czy cebula.

- Brzydko pachnące gazy oznaczają, że stosujesz właściwą dietę bogatą w błonnik, więc nie jest to nic złego - wyjaśniła specjalistka.

Warto pamiętać o tym, że objawy utrzymujące się przez dłuższy czas wymagają konsultacji lekarskiej.