Nie lekceważ zielonej flegmy przy kaszlu. To może być objaw zapalenia oskrzeli

2024-01-10 14:27

Obrzydliwa, krępująca, uciążliwa - flegma nasza powszednia. Najchętniej byśmy zapomnieli o jej istnieniu, a jednak co roku, w szczycie sezonu infekcji trenduje i spędza sen z powiek. Skąd się bierze? Czy faktycznie jest podstawą rozpoznania zapalenia oskrzeli, jak czasem chce internet? Wyjaśniamy.

Nie lekceważ zielonej flegmy przy kaszlu. To może być objaw zapalenia oskrzeli
Autor: GettyImages

Kaszel mokry, nazywany też produktywnym, to ten, któremu towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny. Uchodzi za lepszy, bo pomaga oczyścić drogi oddechowe. Nie wolno jednak zapominać, że towarzyszy różnym poważnym schorzeniom dróg oddechowych, nad którymi możemy nie zapanować bez pomocy lekarza.

Poradnik Zdrowie: kaszel - rodzaje, przyczyny, leczenie

Flegma - co to takiego?

Flegmą lub plwociną nazywamy gęstą, odrywającą się wydzielinę z dróg oddechowych. Najczęściej dopada nas rano, może być zielonkawa lub żółtawa, ale bywa również śluzowa, przezroczysta.

Flegma często powoduje chrypę, wymusza pochrząkiwanie i wreszcie kaszel mokry, pomocny w jej pokonaniu. Plwocina w gardle pojawia się w przebiegu infekcji dróg oddechowych, ale nie tylko.

Uciążliwy objaw może również wskazywać na schorzenia układu pokarmowego i na alergie lub być spowodowany czynnikami środowiskowymi. W wielu przypadkach, ciągła chrypka i flegma w gardle jest wynikiem nałogu tytoniowego.

Zielona flegma - czy to objaw zapalenia oskrzeli?

Flegma w gardle, nawet jeśli jest związana z infekcją dróg oddechowych, wcale nie musi oznaczać infekcji oskrzelowej. Towarzyszy także:

  • przeziębieniu,
  • zapaleniu zatok, gdy wydzielina z nosa spływa do gardła i powoduje podrażnienie,
  • zapaleniu gardła - wówczas najczęściej wrażenie nieustannej obecności ciała obcego w gardle lub po prostu bólu gardła.

Infekcyjne podłoże problemu można podejrzewać wówczas, gdy wydzielina ma zielonkawe lub żółtawe zabarwienie, ale nie decyduj samodzielnie, że to zapalenie oskrzeli.

Jak przypomina Michał Domaszewski, specjalista medycyny rodzinnej, lekarz nie rozpoznaje zapalenie oskrzeli przede wszystkim na podstawie koloru flegmy, a bardzo charakterystycznych zmian osłuchowych.

Flegma i mokry kaszel - kiedy koniecznie do lekarza

Byłoby idealnie, gdybyśmy sezonowe infekcje konsultowali z lekarzem i zawsze pozostawali w domu, by nie narażać innych na chorobę. Wirusówki leczy się przecież różnie i bez diagnozy niemal zawsze wydłużamy czas powrotu do formy.

"Tylko" kaszlesz? Każdy przewlekły kaszel, utrzymujący się od kilku tygodni, musi być skonsultowany z lekarzem i wyjaśniony. To może być rzeczywiście kaszel palacza, ale też atypowe, przewlekłe zapalenie płuc, a nawet nowotwór.

Czytaj także:

Kaszel męczył ją tygodniami, nic nie pomagało. Diagnoza zwaliła z nóg

Kiedy zielony katar to znak, że czas na antybiotyk? Lekarze to wiedzą