Bolą plecy? To nie musi być kręgosłup. Pięć nieoczywistych przyczyn

2024-04-02 12:48

Mówi się, że na pewnym etapie życia codzienne dolegliwości bólowe pleców to smutna norma, ale nie jest to prawdą. Co więcej, nie jest też prawdą, że każdy ból pleców to efekt problemów z kręgosłupem. Plecy wcale nie muszą (i nie powinny) boleć, a jeśli tak się dzieje, jest to znak ostrzegawczy. Sprawdź, jakie choroby mogą objawiać się bólami pleców.

Bolą plecy? To nie musi być kręgosłup. Pięć nieoczywistych przyczyn
Autor: GettyImages Bolą plecy? To nie musi być kręgosłup. Pięć nieoczywistych przyczyn

Bóle pleców? To może być inny problem niż kręgosłup

Bóle pleców mogą wiązać się z problemami z kręgosłupem. Może to być też efekt innych dolegliwości jak np. niewłaściwe napięcie mięśniowe, stany zapalne, rwa kulszowa, czy przewlekle przyjmowana nieprawidłowa pozycja podczas codziennych czynności.

Jednak oprócz problemów z układem kostno-stawowym, u podłoża bólów pleców może leżeć szereg pozornie niezwiązanych z plecami dolegliwości.

W formie 24: zdrowy kręgosłup

Choroby wewnętrzne a bóle kręgosłupa

Bóle pleców mogą być powodowane stanami zapalnymi i chorobami narządów wewnętrznych. Ból po lewej stronie pleców bywa skutkiem chorób trzustki.

Z kolei promieniujący ból z prawej strony, rozlewający się z brzucha aż po łopatkę, może świadczyć o problemach z układem żółciowym, jak zapalenie pęcherzyka żółciowego.

Bóle pleców w chorobach ginekologicznych

Bóle pleców pojawiają się także w przypadku rozwoju innych zmian nowotworowych. Bóle w dolnej części pleców, które promieniują w okolice podbrzusza czy miednicy, to może być skutek raka szyjki macicy. Wiele pacjentek diagnozowanych pod tym kątem potwierdza bóle w odcinku lędźwiowo-krzyżowym.

Bolą plecy między łopatkami? To może być zawał

Zdarza się, że zawał daje nietypowe objawy, a wśród nich można wymienić bóle pleców. Bóle między łopatkami albo w okolicy lewej łopatki to możliwy objaw zawału, który zdarza się szczególnie u kobiet. Pojawiać się może też m.in. ból brzucha i silne uczucie niepokoju.

Wśród chorób kardiologicznych, które mogą powodować bóle pleców, należy wymienić też tętniaka aorty. Jest to schorzenie, które może się pojawiać w przebiegu nadciśnienia tętniczego krwi. Ból może wędrować z góry w dół placów, a pacjent może odczuwać przy tym również m.in. nudności.

Chore nerki mogą objawiać się bólem pleców 

Bóle pleców w dolnej części, poniżej linii żeber, mogą z kolei świadczyć o chorobach nerek. Czasem podobny ból zdarza się przy zapaleniu pęcherza. Do tego może dochodzić ból w podbrzuszu i zwiększona ciepłota ciała.

Plecy bolą, gdy oddychasz? To mogą być chore płuca

Jeśli boli środek pleców, a ból nasila się przy wdechu, to może być zapalenie płuc. Jeśli plecy bolą wyżej, to może być objaw rozwijającego się w płucach nowotworu płuc. Nie zwlekaj w takim przypadku z wizytą u lekarza.