6 "czerwonych flag" cukrzycy typu 2. Jeśli je masz, zrób badania

2023-01-30 10:06

Cukrzyca typu 2 bardzo długo daje subtelne objawy, a wiele osób myli je z przypadłościami związanymi z wiekiem. Tymczasem choroba postępuje, a nieleczona zostawia w organizmie trwałe ślady. Diabetes UK, brytyjska organizacja zajmująca się badaniami nad cukrzycą wyjaśnia, jakie symptomy uznawane są za "czerwone flagi" tej choroby.

6 czerwonych flag cukrzycy typu 2. Jeśli je masz, zrób badania
Autor: Getty Images 6 "czerwonych flag" cukrzycy typu 2. Jeśli je masz, zrób badania

Cukrzyca typu 2 nie atakuje znienacka - rozwija się latami, a jej objawy nasilają się z reguły dość powoli. W dodatku łatwo je pomylić z objawami, które naturalnie pojawiają się wraz z upływem lat.

Dlatego wielu chorych nie wie o tym, że choruje i może żyć z cukrzycą nawet dziesięć lat - dopóki nie pojawią się powikłania cukrzycowe, w tym problemy ze wzrokiem, uszkodzenie nerek czy stopa cukrzycowa. We wczesnym wykryciu cukrzycy typu 2 pomagają regularnie wykonywane badania profilaktyczne, w tym oznaczenie poziomu glukozy.

Wiele osób - nie tylko Polaków - nie korzysta jednak z takich badań. Dużą wskazówką są również objawy, które mogą świadczyć o rozwoju choroby. Listę "czerwonych flag" cukrzycy typu 2 przedstawiła organizacja Diabetes UK.

Gadaj Zdrów: Zuzia o cukrzycy dowiedziała się już w liceum: “W pierwszej chwili zawsze jest ciężko”

Te objawy mogą świadczyć o cukrzycy typu 2

Na liście opracowanej przez ekspertów tej organizacji znalazły się przede wszystkim objawy, które wiele osób składa na karb swojego wieku - i dlatego przeważnie je ignorują, nie mówiąc o nich nawet swojemu lekarzowi rodzinnemu. - To błąd - przekonuje jedna z ekspertek organizacji, Esther Walden, starsza doradczyni kliniczna w Diabetes UK.

Z szacunkowych danych wynika, że w samej tylko Wielkiej Brytanii z niewykrytą cukrzycą typu 2 żyje obecnie około 850 tys. osób. W Polsce liczba osób niezdiagnozowanych wynosi ok. 700 tys. Prognozy są jednak pesymistyczne: do 2030 roku na cukrzycę będzie chorowało ponad 10 proc. całej polskiej populacji.

Dlatego tak ważne jest to, by wiedzieć jakie objawy może dawać cukrzyca. Wg. Diabetes UK do jej "czerwonych flag" zaliczane są:

  • częste oddawanie moczu, zwłaszcza w nocy. Wiele osób sądzi, że ma to związek z wiekiem, tymczasem w cukrzycy nerki pracują intensywnie również w nocy, by pozbyć się nadmiaru cukru we krwi.
  • ciągłe uczucie pragnienia. Gdy we krwi krąży za wiele cukru, organizm próbuje go "rozcieńczyć" wykorzystując zapasy wody. Doprowadza to do odwodnienia komórek, które wysyłają do mózgu sygnał domagający się uzupełnienia zapasów wody.
  • przytłaczające zmęczenie - objawy takie jak zasypianie po posiłku czy sen po południu są związane z brakiem energii - organizm osoby chorej na cukrzycę nie jest w stanie dostarczyć do komórek wystarczającej ilości glukozy
  • nawracające infekcje intymne - cukier wydalany wraz z moczem stwarza korzystne środowisko do rozwoju bakterii, przez co chory jest podatny na infekcje układu moczowego i infekcje narządów płciowych
  • utrata wagi bez przyczyny. Chudnięcie bez przyczyny również może być związane z cukrzyca; nadmiar cukru jest przechowywany w tłuszczu. Gdy organizm nie jest w stanie dostarczyć cukru do komórek, wykorzystuje ten zgromadzony w komórkach tłuszczowych, przez co chory zaczyna tracić na wadze. 
  • dłuższe gojenie się ran - gdy organizm nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości energii, składniki odżywcze docierają do skóry z opóźnieniem, przez co skaleczenia goją się wolniej.

Odczuwasz któryś z tych objawów? Koniecznie idź do lekarza

Cukrzycę typu 2 można wykryć dzięki prostym badaniom krwi. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi choroba powinna być diagnozowana w poradni lekarza podstawowej opieki zdrowotnej - do poradni diabetologicznych powinni być kierowani chorzy z już wykrytą chorobą.

Każdy, u kogo lekarz POZ podejrzewa cukrzycę, powinien mieć oznaczone stężenie glukozy na czczo w osoczu krwi żylnej. Nieprawidłowy wynik tego badania jest podstawą do wykonania testu tolerancji glukozy.

Od 2021 roku w Polsce możliwe jest również rozpoznanie cukrzycy na podstawie innego badania - stężenia hemoglobiny glikowanej. Skierowania na te badania wydaje lekarz POZ, on również interpretuje ich wyniki i decyduje o dalszym postępowaniu.