Ta usługa na NFZ jest bez kolejek i od ręki. Mało pacjentów o niej wie

2024-01-17 10:28

Każdy wie, że trudno dostać się do lekarza w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Niekiedy na wizytę trzeba czekać w długich kolejkach. To zdecydowanie zniechęca pacjentów. Okazuje się jednak, że szeroki wachlarz usług NFZ obejmuje konsultacje z najwyższej półki, za które w prywatnym gabinecie trzeba byłoby sporo zapłacić. Są dostępne bezpłatnie i od ręki.

Ta usługa na NFZ jest bez kolejek i od ręki. Mało pacjentów o niej wie
Autor: Getty Images NFZ przypomina, gdzie szukać pomocy w święta

Pacjenci w Polsce zdają sobie sprawę z tego, że trzeba swoje odczekać, aby dostać się na wizytę do lekarza specjalisty finansowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Często terminy są bardzo odległe, nawet za kilkanaście miesięcy. Sprawia to, że spora część Polaków wybiera prywatną opiekę medyczną i dodatkowo z własnej kieszeni płaci za konsultacje specjalistyczne.

Darmowa usługa na NFZ – dla kogo?

W obliczu tych smutnych faktów pojawiło się jednak małe światełko w tunelu. Mianowicie, NFZ oferuje usługę z najwyższej półki, która w gabinecie prywatnym mogłaby znacząco uszczuplić portfel o minimum 200 złotych. Z konsultacji mogą korzystać przede wszystkim pacjenci z otyłością, cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, chorobą Hashimoto, osteoporozą, depresją oraz kobiety cierpiące na zespół policystycznych jajników (PCOS). Świadczenie skierowane jest również do seniorów i osób, które chcą skutecznie wdrożyć zdrowe nawyki żywieniowe.

Poradnik Zdrowie: jakie badania zrobić raz do roku?

Usługa, o której mowa, znajduje się w ofercie Centrum Dietetycznego Online. Daje ona możliwość umówienia się na bezpłatną konsultację z dietetykiem, psychodietetykiem i specjalista ds. aktywności fizycznej. Wizyta odbywa się online za pośrednictwem komputera, telefonu lub tabletu w wybranym przez nas, dogodnym terminie. Dostępne jest od ręki i tez nie ma nią limitów.

Darmowa usługa na NFZ – jak można się zapisać?

Podczas darmowej konsultacji online specjaliści najpierw przeprowadzają dokładny wywiad żywieniowo-zdrowotny, a później wraz z pacjentem ustalają cel i kierunek działania. Tego typu wizyta dostarcza garść cennych porad dotyczących odchudzania i poprawy samopoczucia. Można także zapisać się na spotkania kontrolne w celu monitorowania postępów lub modyfikacji wcześniej ustalonych zaleceń.

Ta darmowa konsultacja może mieć charakter jednorazowego spotkania lub długofalowej opieki specjalistycznej. Umówienie się na wizytę zajmuje dosłownie chwilę. Rejestracji można dokonać na stronie cdo.pzh.gov.pl. Najpierw należy wypełnić krótką ankietę na temat stanu zdrowia, sposobu żywienia i aktywności fizycznej i dopiero później wybrać dogodny termin na spotkanie ze specjalistą.