Skierowania
Skierowanie lekarskie to dokument, który uprawnia pacjenta do skorzystania z określonego świadczenia medycznego z uwzględnieniem danej infrastruktury. Skierowania kończą określoną procedurę diagnostyczną, leczniczą, pielęgnacyjną lub rehabilitacyjną i stanowią punkt wyjścia do realizacji dalszej opieki zdrowotnej. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie wzorów dokumentacji medycznej skierowanie to akt indywidualny i zewnętrzy. Oznacza to, że dotyczy konkretnego pacjenta i jest przeznaczony do podmiotu udzielającego opieki medycznej.
Każdy, kto kiedykolwiek korzystał z publicznego systemu opieki zdrowotnej wie, że do otrzymania świadczenia najczęściej konieczne jest spełnienie dwóch przesłanek – posiadanie prawa do świadczeń zdrowotnych (zgłoszenie do ubezpieczeń), a dodatkowo także skierowania na badania lekarskie. Skierowanie nie jest wymagane w każdym przypadku, ale pacjent musi je posiadać, jeżeli chce skorzystać z diagnostyki, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, leczenia szpitalnego lub uzdrowiskowego, rehabilitacji leczniczej albo opieki nad przewlekle chorymi.
Warto pamiętać, że skierowania nie stanowi karta informacyjna pacjenta. Ta zawiera opis jego zdrowia i historię leczenia, ale nie uprawnia do korzystania z opieki zdrowotnej. Skierowanie powinno być wystawione przez lekarza prowadzącego jako załącznik do karty informacyjnej lub wraz z wypisem w razie pobyt w szpitalu.
Skierowania nie są wymagane jeżeli istnieje nagłe zagrożenie zdrowia lub życia (np. wypadek). W takiej sytuacji pacjent otrzyma świadczenie nawet bez odpowiedniego dokumentu.
Choć konieczność otrzymania skierowania dotyczy większości usług lekarzy specjalistów, można wskazać na kilka wyjątków. Pacjent nie musi go posiadać, kiedy udaje się do ginekologa lub położnika, onkologa, psychiatry, wenerologa lub dentysty.
Z obowiązku posiada skierowania zwolnione są także wybrane grupy pacjentów, wśród których można wymienić osoby chore na gruźlicę lub HIV, osoby korzystające z leczenia odwykowego, kombatantów czy inwalidów wojennych i wojskowych.