Ratownik medyczny chwali refundację EpiPena. Pokazuje, jak go używać, gdy dojdzie do wstrząsu
Od początku lipca obowiązuje 50 proc. refundacja na EpiPen, automatyczny system do wstrzykiwań adrenaliny w razie wystapienia wstrząsu anafilaktycznego, przypomina znany ratownik medyczny Karol Bączkowski. Ekspert przypomina, jak z niego korzystać, a także jakie są objawy wstrząsu i co może je wywołać. Można się zdziwić.

Wstrząs anafilaktyczny to agresywna reakcja organizmu na jakiś czynnik, przypomina Karol Bączkowski na swoim profilu na LinkedIn.
Co może go wywołać?
- Pokarm – najczęściej dzieci.
- Owady – częściej dorośli.
- Stres.
- Leki.
- Odczulanie.
- Przegrzanie.
- Wystąpienie kilku czynników naraz.
- Inne, nieznane.
Wiele osób może zaskoczyć informacja, że zagrażająca życiu reakcja może wystąpić pod wpływem silnego stresu czy w wyniku przegrzania. Praktycznie każdego dnia możemy znaleźć się w sytuacji, że będziemy potrzebować pomocy lub jej udzielać. Zobacz, jak to zrobić.
EpiPen - co to za lek i kto może go kupić
EpiPen to obecnie jedyna dostępna forma leczenia doraźnego w razie wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Wygodny w obsłudze automatyczny pen pozwala podać adrenalinę (epinefrynę), co przy anafilaksji może mieć kluczowe znaczenie dla przeżycia.
Lek jest dostępny na receptę. Nie jest tani. Obecna cena (lipiec 2025) to ponad 250 zł, ale dzięki refundacji potrzebujący pacjenci muszą zapłacić za lek "na wszelki wypadek") niewiele ponad 125 zł.
EpiPen jest przepisywany osobom, które doświadczyły już wstrząsu w przeszłości i takim, które są zagrożone jego wystąpieniem, z powodu bardzo silnej alergii.
EpiPen można przechowywać w temperaturze pokojowej do 6 miesięcy.
Jak podawać adrenalinę podczas wstrząsu
Karol Bączkowski od kilkunastu lat jest zawodowym ratownikiem medycznym. Przepracował ponad 40 000 godzin na pokładzie karetki, zaliczył ok. 20 000 wyjazdów do pacjentów. Znam się na tym, co robi, ma też zacięcie i doświadczenie edukacyjne (jest wykładowcą Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie).
Jego materiały edukacyjne są proste, przejrzyste i krótkie, a zarazem pomocne i profesjonalne. Uczy, jak radzić sobie w trudnych, nagłych sytuacjach związanych ze zdrowiem.
W materiale o wstrząsie anafilaktycznym przypomina, jak podawać epinefrynę z EpiPena:
- Podajemy w przednio-boczną część uda.
- Można podać przez ubranie.
- Jest to lek ratujący życie.
- Podajemy go przed przyjazdem karetki.
Poniżej film i bardziej szczegółowe wskazówki:
Każdy może wykonać zastrzyk z adrenaliny
Ratownik przypomina, że podając lek ratujący życie nie poniesiesz odpowiedzialności, jeśli się pomylisz, a ten nie będzie jednak potrzebny. Zdecydowanie lepsze to niż zlekceważenie sytuacji.
Dawka jest na tyle duża, by uratować życie i na tyle mała by nie zrobić krzywdy. Wstrząs anafilaktyczny jest bezpośrednim zagrożeniem życia. Sporo osób nawet nie wie, że jest w grupie ryzyka. To, że osy już nie latają nie znaczy, że nie ma innych alergenów: pokarm, leki, stres, wysiłek fizyczny
- podkreśla Karol Bączkowski i przypomina najważniejsze objawy wstrząsu:
- problemy z oddychaniem
- obrzęk dróg oddechowych
- wysypka
- zaburzenia widzenia
- charczenie
- spadek ciśnienia tętniczego.
