Jak przygotować się do wyjazdu za granicę? Porady z punktu widzenia lekarza

2013-04-26 14:34

Wyjeżdżasz na urlop do ciepłych krajów i boisz się, że zapomniałeś o czyms ważnym? Jeśli planujesz egzotyczny wyjazd do harmonogramu przygotowań dodaj wizytę kontrolną u lekarza. Specjalista pomoże ci w przygotowaniu apteczki na wakacje w konkretnym kraju. Jeśli w podróż zabierasz dziecko - przed wyjazdem skonsultuj się z pediatrą.

leki refundowane recepta lekarz pacjent
Autor: Photos.com Pacjent ma sam podpisywać swoją receptę - w ten sposób potwierdzi, że jest ubezpieczony.

Podczas egzotycznych podróży chcemy przede wszystkim odpocząć, jak najwięcej zobaczyć, poznać ciekawe miejsca, nowych ludzi i obce kultury. Zdarza się, że turyści ignorują ostrzeżenia o zagrożeniu malarią czy innymi egzotycznymi chorobami. Nie wyjeżdżamy przecież żeby chorować, więc przed wyjazdem nie myślimy o realnych zagrożeniach związanych naszym zdrowiem. A przecież profilaktyka zdrowotna powinna być naturalnym zachowaniem przed wyjazdem. Planując podróż powinniśmy pamiętać o naszym zdrowiu i bezpieczeństwie, zrobić wszystko by uchronić się przed groźnymi chorobami. Dzięki temu wyjazdy – te bliskie i te egzotyczne – staną się tylko przyjemnością.

Konsultacja lekarska przed zagranicznym wyjazdem

Pierwsze co powinniśmy zrobić to udać się do lekarza medycyny podróży oraz przedstawić mu informacje o naszym wyjeździe:

  • wyjazd indywidualny czy zorganizowany;
  • warunki podróży i pobytu; 
  • trasa podróży, środki transportu; 
  • czas trwania; 
  • określenie stopnia trudności (gdy piesze wycieczki, długie odcinki do zwiedzania pieszo); 
  • zagrożenia i wymagania o których wiemy. 

Konieczne jest także poinformowanie o wszystkich okolicznościach związanych z naszym zdrowiem, a szczególnie o przebytych lub aktualnych chorobach, zażywanych lekach, dotychczasowych szczepieniach i kuracjach profilaktycznych (szczególnie przeciw malarii), uczuleniach. Warto te wszystkie informacje spisać tak, aby w gabinecie lekarskim o czymś nie zapomnieć. Następny etap to ocena aktualnego stanu zdrowia. Ocena ta może być całkiem prosta, ale może także wymagać wykonania dodatkowych badań (np. badania radiologiczne czy badania laboratoryjne). Szczególnego znaczenia nabiera wizyta u lekarza w przypadku gdy cierpimy na choroby przewlekłe. Trzeba zapytać, czy nie zaostrzą się one w czasie podróży w stopniu ją uniemożliwiającym albo czy nie będą stanowić niebezpieczeństwa dla naszego życia. Musimy się także dowiedzieć, jak w takich wypadkach postępować oraz zaopatrzyć się w zapas leków stale używanych i pamiętać o zapakowaniu ich do bagażu podręcznego. Praktycznym postępowaniem w takim wypadku jest posiadanie dokumentu lekarskiego z opisem schorzenia i wskazań co do postępowania. W przypadku konieczności kontaktu ze służbą zdrowia w regionie naszego wyjazdu, w decydującym stopniu ułatwi to udzielenie nam pomocy. Oczywiście dokument ten powinniśmy przetłumaczyć na odpowiedni język, używany w kraju (krajach) naszej podróży.

Przed każdym wyjazdem na urlop konieczna jest wizyta u stomatologa (kontrola i w razie potrzeby leczenie zębów). Biorąc pod uwagę ewentualność badań dodatkowych, okres potrzebny na leczenie zębów czy na wykonywanie szczepień a wreszcie fakt konieczności oczekiwania na usługi medyczne, wizyta u lekarza powinna odbyć się minimum 6-8 tygodni przed terminem wyjazdu!

Apteczkę przygotuj na konkretny wyjazd - w każdym kraju mogą przydać ci się inne lekarstwa

Korzystając z wizyty u lekarza warto przedyskutować skład apteczki jaką ze sobą zabierzemy w podróż. Apteczka powinna być wyposażona w pewne standardowe leki i środki medyczne, a także medykamenty związane ze stanem zdrowotnym osoby udającej się w podróż. Kompletując apteczkę należy uwzględnić trasę podróży, czas pobytu i dodatkowe okoliczności (np. przebywanie w terenie wysokogórskim). Do apteczki powinien być dołączony spis zabranych leków czy preparatów a także dokładne informacje dotyczące ich stosowania (szczególnie przeciwwskazania i działania uboczne; warto zabrać oryginalne ulotki). Trudno podać skład „uniwersalnej apteczki podróżnej”, ale można ogólnie określić jakie leki i środki medyczne winny się w niej znaleźć.

To ci się przyda

Gdzie zaopatrywać się w leki na lokalne choroby?

Przy okazji kompletowania apteczki, konieczne jest odniesienie się do często powtarzanej opinii, że leki związane z miejscowymi chorobami (profilaktyczne przeciw malarii, czy przeciwbiegunkowe) najlepiej kupować w krajach docelowych. Jest to bardzo ryzykowna teza bowiem wiadomo, że rynek farmaceutyczny, szczególnie w „egzotycznych” krajach, jest pełen podrabianych preparatów farmaceutycznych. Łatwo więc można kupić lek, który „nie działa” czy inaczej – nie ma żadnych właściwości leczniczych. mówi...

Materiały prasowe

Co jeszcze zapakować do apteczki?

Oprócz podstawowego wyposażenia apteczki, na wyjazd w tropiki trzeba zapakować też:

  • leki stosowane w profilaktyce przeciw malarii;
  • środki odkażające wodę (lub filtry);
  • repelenty na owady;
  • kremy z filtrem UV;
  • szminka nawilżająca usta („błyszczyk”) także z filtrem UV.

Do rozważenia, szczególnie gdy wybieramy się w interior:

  • rękawiczki jednorazowego użytku;
  • strzykawki i igły jednorazowego użytku; (uwaga: możemy jednak wzbudzić podejrzenie czy nie zażywamy narkotyków);
  • drobne narzędzia, typu: małe nożyczki czy mała pęseta.

Podróżowanie z dzieckiem

Jeżeli w podróż zabieramy dzieci to należy pamiętać, że dla małolatów często stosuje się inne leki a także inne są zasady dawkowania. Dlatego wyposażenie apteczki w tym zakresie należy skonsultować z lekarzem pediatrą.

 

Artykuł opracowany na podstawie materiałów przygotowanych przez prof. Andrzeja Urbanika, Kierownika Zakładu Diagnostyki Obrazowej, Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie