Wakacyjna apteczka. Jakie leki i środki powinny znaleźć się w apteczce na letni urlop?

2012-12-07 16:15

Na wakacyjny letni wyjazd obowiązkowo zabierzmy ze sobą dobrze wyposażoną apteczkę. Jakie leki i środki powinny znaleźć się w apteczce przygotowanej na wakacje?

APTECZKA na wyjazd (podróżna). Jakie leki wziąć na wakacje?
Autor: Thinkstockphotos.com Apteczka na wyjazd (podróżna) jest niezbędna podczas wakacyjnego odpoczynku. Nawet najbardziej wymarzona podróż może się stać koszmarem, jeśli pod ręką nie będziesz mieć kawałka plastra z opatrunkiem czy leku na żołądek. Podpowiadamy, co powinno się znaleźć w apteczce na wyjazd i jakie leki wziąć na wakacje.

Spis treści

  1. Środki w apteczce na rany i stłuczenia
  2. Apteczka na wyprawę w tropiki

Nawet w wakacje może nam się przydarzyć jakaś choroba czy kontuzja. Z dala od domu o szybkie znalezienie antidotum na drobne dolegliwości może być bardzo trudno. Dlatego tak ważne jest to, żeby zabrać ze sobą na wakacje niewielką, ale dobrze zaopatrzoną apteczkę.

Apteczka to nieodłączny element bagażu podróżnego. Powinna ona zawierać leki podstawowe i leki specjalne, odpowiednio dobrane pod kątem kraju i miejsca, do którego się udajemy.

Należy pamiętać, że każdy poważniejszy przypadek choroby czy to osoby dorosłej, czy dziecka powinien być zgłoszony lekarzowi w celu uniknięcia poważnych powikłań. Dlatego przed wyjazdem należy zanotować kilka adresów, gdzie będziemy mogli skorzystać z fachowej pomocy medycznej.

W każdej apteczce niezbędne są środki na dolegliwości żołądkowe. Biegunka podróżna może się zdarzyć nie tylko podczas wyjazdu do ciepłych krajów. Profilaktycznie powinniśmy stopniowo wprowadzać miejscową dietę i unikać jedzenia surowych produktów.

Kiedy już jednak zatrucie nam się zdarzy, niezastąpiony będzie węgiel leczniczy. W tym przypadku nie można sobie żałować. Dorośli powinni zażyć nawet dziesięć tabletek, dzieci do pięciu.

Środki w apteczce na rany i stłuczenia

Kolejnym artykułem pierwszej potrzeby są środki opatrunkowe – kompresy jałowe, plastry z opatrunkiem, bandaż, woda utleniona, spirytus salicylowy, jodyna, a także środki na stłuczenia i skręcenia czy maści zmniejszające obrzęk. Niezbędne są też leki przeciwbólowe.

Może się przydać także żel na siniaki, stłuczenia czy bóle po wysiłku fizycznym, np. żel z arniki. Substancje zawarte w wyciągu z arniki wykazują działanie ochronne na naczynia krwionośne, zmniejszają przepuszczalność ścian naczyń włosowatych, działają przeciwobrzękowo. Zastosowanie preparatów zawierających arnikę (np. żeli) odpowiednio wcześnie może zapobiec powstaniu objawów lub zdecydowanie je zmniejszyć, przyspieszyć absorpcje wybroczyn, uszkodzeń tkanek oraz siniaków.

Najlepiej sięgnąć po lek homeopatyczny posiadający wyciąg ze świeżej rośliny, co gwarantuje większe stężenie substancji czynnych działających na objawy stłuczeń. Warto również zwrócić uwagę, czy lek homeopatyczny zawiera ekstrakt z całej rośliny, ponieważ w takim preparacie jest więcej substancji czynnych.

Ważne, aby preparat miał postać żelu. Forma żelu, a nie maści, sprawia, że produkt jest szybciej i głębiej wchłaniany i nie zostawia tłustego nalotu.

Najlepiej taki preparat mieć zawsze przy sobie, szczególnie jeśli mamy tendencję do powstawiania siniaków. Posmarowanie skóry żelem z arniki natychmiast po stłuczeniu znacznie zmniejsza ryzyko powstania siniaków oraz przyspiesza wchłanianie tych, które się pojawią.

Apteczka na wyprawę w tropiki

Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja, gdy wybieramy się do krajów tropikalnych. Wtedy przed wyjazdem dobrze jest skonsultować się z lekarzem chorób zakaźnych.

Udzieli on nam informacji na temat obowiązkowych i zalecanych szczepień oraz da praktyczne rady, jak bronić się przed miejscowymi chorobami. Do tego konieczny będzie zakup niezbędnych środków farmakologicznych.

W przypadku wyprawy samochodowej w apteczce powinien się znaleźć: opatrunek gazowy, bandaż, elastyczna siatka opatrunkowa, plaster opatrunkowy, chusta trójkątna, maska do sztucznego oddychania, woda utleniona, rękawiczki lateksowe jednorazowe, agrafka, chusteczki nasączone alkoholem izopropylowym, nożyczki.

Ponadto warto zadbać o to, by na wyposażeniu samochodu znalazł się młotek bezpieczeństwa do rozbijania szyby – z końcówką do przecinania pasów, a także kołnierz usztywniający na szyję i ostrzegawcza flara świetlna.

Nawet na wakacjach w ciepłym kraju może nas dopaść przeziębienie. Musimy więc zabrać leki na przeziębienie i przeciwgorączkowe oraz preparaty wzmacniające odporność. Warto zabrać coś do płukania bolącego gardła i tabletki do ssania.