Gdzie wypożyczyć wózek inwalidzki?

2014-06-13 14:01

Są sytuacje, gdy wypożyczenie wózka inwalidzkiego wydaje się najbardziej racjonalnym rozwiązaniem. Sprawdź, jak i gdzie możesz wypożyczyć wózek inwalidzki i ile to kosztuje. Jakie są zasady refundacji zakupu wózka inwalidzkiego?

Gdzie wypożyczyć wózek inwalidzki?
Autor: Thinkstockphotos.com Sprawdź, jak i gdzie możesz wypożyczyć wózek inwalidzki i ile to kosztuje. Jakie są zasady refundacji zakupu wózka inwalidzkiego?

Wózek inwalidzki możesz wypożyczyć bez większego problemu - w każdym większym mieście znajdują się wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego. Są także instytucje zajmujące się pomocą osobom niepełnosprawnym. Ich adresy łatwo znaleźć w internecie lub dopytać o nie w przychodniach, szpitalach albo u lekarzy rehabilitantów.
Sprzęt jest zazwyczaj dowożony do domu pacjenta, tam instalowany lub składany. Pacjent zostaje również poinstruowany, jak obsługiwać dane urządzenie. Często wszelkie formalności, np. podpisanie umowy, załatwia się w domu pacjenta.

miesięcznik "Zdrowie"

Wypożyczenie wózka inwalidzkiego: ile to kosztuje?

Wypożyczyć można wiele sprzętów, np. wózek inwalidzki to ok. 50 zł za miesiąc, łóżko rehabilitacyjne sterowane elektrycznie – ok. 150 zł materac przeciwodleżynowy – ok. 70 zł, kule inwalidzkie – para ok. 30 zł, balkonik – ok. 40 zł, koncentrator tlenu – ok. 200 zł, inhalator – ok. 30 zł, schodołaz (ułatwia zejście po schodach) – ok. 270 zł. Możliwe jest także wypożyczenie sprzętu ułatwiającego utrzymanie higieny, np. wind ułatwiających włożenie chorego do wanny.

Jak kupić wózek inwalidzki? Zasady refundacji

Jeśli osoba potrzebująca wózka jest trwale niepełnosprawna, ma prawo do własnego wózka. Aby go uzyskać, należy zwrócić się do lekarza ortopedy, neurologa, reumatologa lub lekarza rehabilitacji medycznej z prośbą o wystawienie wniosku na zakup właściwego sprzętu. Wniosek (na specjalnym druku) może wypisać lekarz, który podpisał kontrakt z NFZ. Osoba dorosła ma prawo co 5 lat do nowego wózka. NFZ do ręcznego wózka inwalidzkiego (kod NFZ 9194.01) dopłaca 800 zł. W tej kwocie można wybrać dobry wózek, który ułatwi Pani mężowi swobodne poruszanie się (zwykłe wózki kosztują 600–1000 zł). Jeżeli lekarz uzna, że dla męża lepszy będzie np. wózek lekki aktywny (kod NFZ 9194.02), wystawi stosowne zlecenie, a refundacja wyniesie wówczas 1500 zł. Za tę kwotę można kupić wózek aluminiowy, składany, z podpórkami na głowę. Jeszcze inną formą zdobycia wózka inwalidzkiego jest poszukanie kontaktu z fundacjami opiekującymi się niepełnosprawnymi, które nieodpłatnie przekazują chorym sprzęt.