Pierwszy objaw Parkinsona zauważył w czasie zakupów. "Obecnie jestem na etapie irytacji"

2022-10-04 14:29

Brytyjski dziennikarz i prezenter, Mark Mardell, pracował przez wiele lat dla stacji telewizyjnej BBC. Ostatnio wyszło na jaw, że zmaga się z poważną i nieuleczalną chorobą, jaką jest Parkinson. Jej pierwsze symptomy zauważył w trakcie zakupów w sklepie m.in. miał problemy z otwarciem opakowań. Nie może pogodzić się z diagnozą. "Obecnie jestem na etapie irytacji niż poczucia, że dzieje się coś okropnego" – wyznał w jednym z wywiadów.

Mark Mardell
Autor: YouTube/ The UK in a Changing Europe

65-letni Mark Mardell pracował jako dziennikarz i prezenter w brytyjskiej stacji BBC. Później przejął obowiązki wydawcy odpowiedzialnego za region Europy i Ameryki Północnej. W 2020 roku postanowił odejść z pracy. Jakiś czas temu był gościem podcastu Beeb Watch, który prowadzi prezenter Roger Bolton. Podczas rozmowy wyznał byłemu koledze z pracy, że cierpi na chorobę Parkinsona, czyli na przewlekłe, degeneracyjne schorzenie o podłożu neurologicznym. Dodał, że czuje się "dobrze, ale jego głos jest raczej dziwny i słaby".

"Przyzwyczajam się do bycia najcichszą osobą w pokoju, a nie najgłośniejszą" – skwitował. Ta choroba odebrała mu też trochę jego energii.

Były prezenter Mark Mardell cierpi na chorobę Parkinsona

Pierwsze sygnały tej choroby były prezenter BBC zauważył podczas zakupów w supermarkecie Waitrose. Zaczęło się od tego, że miał problemy z tym, aby otworzyć opakowanie. Najpierw pomyślał, że ta brytyjska sieć sklepów utrudniła klientom zadanie. Był oszołomiony, nie wiedział, o co w tym chodzi. "Potem zauważyłem, że moje ramiona nagle zaczęły unosić się nad moją głową bez powodu i tam pozostawały" – wspomniał.

Mardell zwierzył się znajomemu fizjoterapeucie ze swoich problemów zdrowotnych. Ten poradził mu, aby poszedł do lekarza. Tak też zrobił. Jego najgorsze przypuszczenia się sprawdziły. Te objawy, które zauważył w sklepie, świadczyły o chorobie Parkinsona. Teraz uczy żyć się z tym schorzeniem, co wcale nie jest łatwe. "Obecnie jestem na etapie irytacji niż poczucia, że dzieje się coś okropnego" – stwierdził.

W serwisie BBC ukazała się informacja o chorobie Marka Mardella. Nie jest pierwszą osobą wśród brytyjskich dziennikarzy, która się z nią boryka. W 2019 roku prezenter Jerem Paxman ujawnił, że wykryto u niego Parkinsona we wczesnym stadium.

Poradnik Zdrowie: Choroba Parkinsona

Jakie objawy daje choroba Parkinsona?

Choroba Parkinsona może dotknąć każdego – nawet tych, których znamy ze szklanego ekranu. Atakuje zwykle między 40. a 60. rokiem życia. Sławne osoby, które opowiedziały o walce z tym schorzeniem, to m.in. aktor Michael J. Fox, muzyk Ozzy Osbourne oraz polski komentator sportowy Włodzimierz Szaranowicz.

Mówi się, że choroba Parkinsona jest najszybciej rozwijającą się chorobą neurologiczną na świecie. Jej istotą jest zanik tak zwanych komórek dopaminergicznych, które znajdują się w mózgu. Na skutek tego pojawiają się objawy, m.in.:

U pacjentów zmagających się z tym schorzeniem mogą również wystąpić inne zaburzenia, np.: zmęczenie, depresja, problemy z pisaniem, zmiany w sposobie mówienia i ekspresji emocji na twarzy czy problemy związanie z jedzeniem lub przełykaniem.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia na chorobę Parkinsona cierpi około 6 mln osób. Z prognoz wynika, że do 2040 roku ta liczba może się nawet podwoić. W Polsce co roku ponad 8 tys. pacjentów słyszy taką diagnozę.

Wczesne objawy Parkinsona są łagodne, w związku z czym mogą być lekceważone. Dlatego tak ważne jest, aby bacznie obserwować swój organizm i gdy pojawiają się niepokojące objawy zgłosić się do lekarza.