"Migrenowy mózg" to nie przelewki. Takie zmiany wykryto po raz pierwszy

2023-11-06 9:18

Napad migreny to nie fanaberia. Ta poważna choroba neurologiczna objawia się uporczywym i nawracającym bólem głowy. Według najnowszych badań osoby dotknięte tym schorzeniem mają specyficzne zmiany w mózgu. To przełomowe odkrycie może pomóc w dalszych badaniach nad opracowaniem skutecznych metod leczenia migreny.

Migrenowy mózg to nie przelewki. Takie zmiany wykryto po raz pierwszy
Autor: Getty Images "Migrenowy mózg" to nie przelewki. Takie zmiany wykryto po raz pierwszy

Amerykańscy naukowcy z University of Southern California w Los Angeles zidentyfikowali potencjalny mechanizm powstawania migreny. Przeprowadzili obserwacje, w których wzięło udział 10 osób z przewlekłą migreną, 10 z epizodyczną migreną bez aury oraz pięć zdrowych ochotników. Badani byli w wieku od 25 do 60 lat. Każdy z nich miał wykonany rezonans magnetyczny (MRI), czyli wysokospecjalistyczne badanie z zakresu diagnostyki obrazowej.

W mózgach migrenowców odkryto zmiany

Po przeanalizowaniu skanów MRI uczeni wywnioskowali hipotezę, że u osób cierpiących na migrenę dochodzi do zmian w mózgach. W porównaniu z grupą kontrolną mają oni więcej powiększonych przestrzeni okołonaczyniowych (zwanych też przestrzeniami Virchowa-Robina) w środku półowalnym, które korelowały z nasileniem pobudzenia istoty białej.

Zdrowo Odpytani: Czy migrenę można zatrzymać domowymi sposobami? Ekspertka nie ma wątpliwości

Współautor badania Wilson XU zaznaczył, że zarówno u pacjentów z migreną przewlekłą, jak i migreną epizodyczną przestrzenie okołonaczyniowe były większe w środku półowalnym. To zdaniem naukowców może wskazywać u migrenowców na zaburzenia glimfatyczne w mózgu. Co to jest zatem układ glimfatyczny? Pełni on funkcję oczyszczania organizmu oraz komórek glejowych. W przypadku, gdy dochodzi do zaburzeń, mózg nie jest w stanie odpowiednio się oczyścić i w rezultacie dochodzi do gromadzenia się odpadów, które mogą zawierać toksyczne białka. A to może odbić się na kondycji mózgu.

Odkrycie może okazać się pomocne w leczeniu migren

Badaczom nie udało się ustalić, czy te zmiany rzeczywiście mają wpływ na rozwój migreny, czy raczej z niej wynikają. Jak stwierdził Wilson XU, wyniki tej analizy mogą pomóc zainspirować do przyszłych badań nad ustaleniem, w jaki sposób zmiany w mikroskopijnych naczyniach mózgowych i ukrwieniu przyczyniają się do różnych typów migreny. W jego opinii to może okazać się niezwykle pomocne podczas opracowywania nowych, spersonalizowanych sposobów diagnozowania i leczenie tej poważnej choroby neurologicznej.

O swoim odkryciu amerykańscy naukowcy opowiedzieli podczas 108. Zgromadzenia Towarzystwa Radiologicznego Ameryki Północnej.