Eksperci wyliczyli, ile kroków dziennie musisz robić, żeby uniknąć demencji. Mniej, niż sądziliśmy

2022-09-08 12:38

Demencja, inaczej otępienie, dotyka najczęściej osób starszych, choć niewykluczone, że może pojawić się wcześniej. Wykazuje dość charakterystyczne objawy wynikające z nieprawidłowej pracy mózgu, wśród których wymienia się m.in. pogorszenie lub utrata pamięci, dezorientację, trudności z mówieniem, nietypowe zachowania czy urojenia. Od dawna naukowcy próbują znaleźć sposób na utrzymanie dobrej kondycji i sprawności umysłowej do późnej starości. W najnowszej analizie, opublikowanej na łamach czasopisma "JAMA Neurology" stwierdzono, że mogą nim być długie spacery. Nawet wyliczono, ile kroków warto robić dziennie, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia demencji.

Spacerująca para seniorów
Autor: Getty Images

W wielu z nas demencja starcza budzi niepokój. Liczba osób nią dotkniętych rośnie i będzie rosnąć. Jak wynika z informacji podanych przez Światową Organizację Zdrowia, na demencję cierpi ponad 55 mln ludzi na całym świecie. Według różnych szacunków do 2030 roku może na nią chorować nawet 78 mln, a do 2050 roku – ta liczba może wzrosnąć nawet do 139 mln.

Tu warto zaznaczyć, że demencja może mieć różną przyczynę, a Alzheimer, czyli przewlekła, postępująca choroba neurodegeneracyjna, jest najczęstszą z nich.

Spacer jest dobry, by zapobiec demencji. Tyle kroków warto robić dziennie

Od lat naukowcy szukają sposobów, by uchronić mózg przed otępieniem starczym. Ostatnio zespół naukowców z dwóch ośrodków badawczych: Uniwersytetu Południowej Danii i Uniwersytetu w Sydney pod kierownictwem Borji del Pozo Cruz, ogłosił "znaczący postęp" w poszukiwaniu sposobu na demencję. Wpadł na trop, że długie spacery mogą zachować sprawność intelektualną i uniknąć demencji w podeszłym wieku.

Z przedstawionych obliczeń wynika, że warto wykonywać od 3800 do 9800 kroków dziennie. Uczeni wyjaśnili, że minimalna liczba kroków, czyli 3800, może o 25 proc. zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji lub opóźnienia wystąpienia jej objawów. Wiadomo, że im więcej, tym lepiej. Według naukowców około 9800 kroków dziennie pozwala o 50 proc. zapobiec otępieniu. Takim zaskakującym wnioskiem, płynącym z tej analizy, jest to, że liczba kroków przekraczająca górną granicę limitu nie przynosi większych korzyści.

Badanie objęło 78 430 uczestników w wieku od 40 do 79 lat. Uczeni śledzili dane medyczne pacjentów, które uzyskali z brytyjskiej bazy Biobanku. Spośród nich wybrano osoby, które zgodziły się na to, aby przez niecałe siedem lat nosić akcelerometr na nadgarstku. Dzięki temu uczeni otrzymywali na bieżąco dane na temat ich codziennej aktywności. W kolejnym etapie analizy naukowcy określili zarówno liczbę przypadków demencji występującej w tej grupie, jak i liczbę zgonów po blisko siedmiu latach od momentu rozpoczęcia eksperymentu. Na podstawie tych informacji mogli dokonać obliczeń dotyczących ryzyka wystąpienia demencji w stosunku do aktywności fizycznej danej osoby.

Poradnik Zdrowie: demencja

Liczy się też intensywność kroków

Uczeni wywnioskowali, że oprócz liczby kroków, niezwykle ważna jest również ich intensywność. Największe korzyści czerpały osoby, które każdego dnia wykonywały w przybliżeniu około 6300 kroków. Z tej analizy wynika też, aby utrzymać odpowiednie tempo, czyli robić 112 kroków na minutę przez około 30 minut dziennie. Można to wykonać za jednym zamachem albo rozłożyć równomiernie na cały dzień. Zdaniem badaczy taki półgodzinny, intensywny spacer może prowadzić do zmniejszenia ryzyka demencji nawet o… 62 proc.

Autorzy zwracają uwagę, że wyniki tej analizy są obiecujące, ale dotyczą stosunkowo młodszej grupy uczestników, niezagrożonej jeszcze demencją. Dlatego w kolejnych badaniach chcą wnikliwiej pogłębić to zagadnienie.

Wyniki badania ukazały się w czasopiśmie "JAMA Neurology".