Awenturyn - Kamień Możliwości

2018-12-17 7:21

Awenturyn, zwany też Kamieniem Możliwości, przyciąga do swojego posiadacza pieniądze i szczęście, a także przygody - od tej ostatniej właściwości wzięła się zresztą jego nazwa. To również kamień dla par, które starają się o dziecko - u kobiet zwiększa płodność, u mężczyzn zaś dodatkowo libido.

Awenturyn
Autor: Getty Images Awenturyn

Spis treści

 1. Awenturyn wsparciem w interesach
 2. Awenturyn dobry dla wzroku i płodności

Awenturyn (z włoskiego avventure - przygody) to minerał z gromady krzemianów, zaliczany do odmian kwarcu. Najczęściej spotykany jest awenturyn zielony, rzadziej zdarza się niebieski, czerwony, pomarańczowy, fioletowy, szary czy brązowy.

Ta różnorodność zależy od domieszek innych minerałów, np. zielony awenturyn tworzy się dzięki domieszkom chromu, a brązowy lub czerwonawy - dzięki domieszce hematytu.

Awenturyn w przyrodzie jest bardzo często spotykany - występuje praktycznie na każdym zamieszkałym przez ludzi kontynencie - dlatego też jest jednym z najstarszych kamieni, stosowanych i w pewnym sensie również czczonych przez ludzi.

Niektóre źródła podają, że narzędzia z awenturynu wykorzystywane były już przez ludzi pierwotnych, co potwierdziły wykopaliska w Dolinie Omo w Etiopii, gdzie znaleziono szczątki ludzi sprzed niemal 200 tysięcy lat.

Nieoszlifowany awenturyn wygląda jak niepozorna bryłka. Obrobiony w zależności od odmiany jest półmatowy, mleczny lub błyszczący.

Awenturyn wsparciem w interesach

Jego magiczne właściwości jako pierwsi docenili Tybetańczycy, którzy kamienie z awenturynu umieszczali jako oczy dla posągów, dzięki czemu te miały jakoby zyskać zdolność widzenia i przepowiadania przyszłości.

W innych kulturach natomiast kamień ten był traktowany jako amulet dla osób wybierających się w dalszą drogę - miał zapewnić im powodzenie i chronić od złego. Noszono go również po to, by przyciągnąć do siebie szczęście i pieniądze.

Współcześnie zwolennicy ezoteryki wierzą, że kawałek zielonego awenturynu noszony stale przy sobie zapewnia powodzenie w interesach, a trzymany w lewej kieszeni w trakcie zakupu losu na loterię sprzyja szczęściu i pomaga wygrać.

Podróżnikom awenturyn zapewnia zaś szczęśliwą, pełną przygód, wędrówkę.

Czerwony awenturyn z kolei przyciąga pieniądze wówczas, gdy włożymy go do czerwonego woreczka i obsypiemy czerwoną lub czerwonobrązową przyprawą - chili, cynamonem lub słodką papryką.

Awenturyn dobry dla wzroku i płodności

Zwolennicy medycyny niekonwencjonalnej przypisują awenturynowi szereg korzystnych dla zdrowia właściwości, które w dużym stopniu zależą jednak od koloru tego minerału. I tak:

 • Czerwony awenturyn, włożony do czerwonego woreczka i zmieszany z płatkami róż zwiększa płodność i pomaga zajść w ciążę tym kobietom, które wcześniej miały z tym problem. Zwiększa również libido mężczyzn, pomaga także w kłopotach z erekcją.

 • Zielony awenturyn z kolei uspokaja skołatane nerwy, jest też dobrym kamieniem dla tych, którym w życiu wyraźnie brakuje szczęścia. Zalecany jest też osobom, żyjącym w zanieczyszczonym środowisku, gdyż pomaga wyeliminować z najbliższego otoczenia spaliny i smog, również ten elektromagnetyczny - w tym celu należy położyć bryłkę awenturynu na oknie i na wszelkich domowych urządzeniach elektronicznych: komputerze, telewizorze.

  Zielony awenturyn zwany jest też Kamieniem Możliwości, gdyż wedle tego, co twierdzą osoby zajmujące się ezoteryką, zwiększa możliwości swojego właściciela właściwie w każdej dziedzinie życia - uczuciowej, emocjonalnej, zawodowej. Zielony awenturyn poprawia również relacje z partnerem, a w nowych związkach dodaje romantyzmu.

  Poza tym poprawia wzrok, a noszony w pobliżu serca (np. jako wisiorek) pozytywnie wpływa na pracę serca i całego układu krążenia, pomaga również w szybszej regeneracji tkanek. Uważa się również, że zielony awenturyn obniża poziom cholesterolu i zmniejsza dolegliwości układu moczowego oraz stref intymnych.

  Zalecany jest przy migrenowych bólach głowy, stanach zapalnych skóry i alergiach, a także w łagodzeniu stanów niepokoju psychicznego i depresji.

 • Niebieski awenturyn korzystnie wpływa na tzw. czakrę trzeciego oka i czakrę gardła, wspierając zdolności do komunikowania się z innymi, a także zmniejszając dolegliwości: chrypkę, uczucie drapania w gardle, czy ból w trakcie infekcji. W tym celu należy nosić go jak najbliżej szyi, np. w zawiązanej na szyi apaszce.

Przeczytaj też o właściwościach innych kamieni:

Uwaga!

Pamiętaj, że sposoby proponowane przez zwolenników metod niekonwencjonalnych nie mają potwierdzenia w badaniach naukowych i nie są zgodne z EBM. Zanim zaczniesz je stosować, skonsultuj się ze swoim lekarzem.