Akwamaryn - dodaje odwagi i oczyszcza

2018-06-29 15:56

Akwamaryn to zielono-niebieski kamień dla odważnych osób, które nie boją się wypowiadać swojego zdania, nawet najbardziej kontrowersyjnego. To również kamień, który pomaga osobom cierpiącym na różnego rodzaju alergie i który oczyszcza ciało oraz umysł. W jakich innych dolegliwościach sięgać po akwamaryn?

akwamaryn
Autor: Getty Images akwamaryn

Spis treści

  1. Akwamaryn dla nieśmiałych
  2. Akwamaryn na oczyszczenie

Akwamaryn nazwę zawdzięcza swojej barwie w odcieniu morskiej wody - po łacinie "aqua marine".

Najczęściej spotykane są akwamaryny ciemnozielone lub zielono-niebieskie, jednak najcenniejsze są kamienie błękitne, które kolor zawdzięczają zawartości żelaza.

Akwamaryn jest dość kruchym kamieniem szlachetnym z grupy beryli (zielone beryle to szmaragdy) i występuje w Brazylii, USA, na Madagaskarze, w Australii, Rosji, Afryce (np. w Zimbabwe), Indiach, ale i w Chinach czy w polskich Karkonoszach.

Akwamaryn dla nieśmiałych

Akwamaryny były doceniane już w starożytności. Wówczas uważano je za kamienie odwagi - przydawały tej cechy ludziom nieśmiałym, którym brakowało asertywności, pewności siebie i umiejętności postępowania zgodnie z własnymi poglądami.

Przy okazji odbierania lęku, kamień ten wyzwalał miłość, dlatego traktowano go jako talizman dla małżonków i kochanków.

Takie właściwości przypisywano akwamarynom ze względu na pozytywną energię w nich zgromadzoną. Zdaniem osób wierzących w moc kamieni, energia ta wpływała na umiejętności komunikacyjne człowieka noszącego akwamaryn i poprawiała jego wizerunek we własnych oczach. Pomagała ludziom w odnajdywaniu sensu życia i działań, w dążeniu do celu, który miał przynieść im radość i upragnione szczęście.

Noszenie biżuterii z akwamarynem zalecano również osobom, które czuły się zmęczone obowiązkami i odpowiedzialnością oraz władzą.

Do dziś litoterapeuci polecają go osobom narażonym na silny stres w pracy i dźwigających na swoich barkach odpowiedzialność za firmę i innych ludzi.

Energia akwamarynu pomaga również w słownych wypowiedziach i w prowadzeniu zebrań osobom nieśmiałym na wysokich stanowiskach.

Sprzyja doprowadzaniu do końca zadań i projektów: zdaniem specjalistów od ezoteryki rozjaśnia bowiem umysł, daje cierpliwość, rozluźnia i łagodzi nerwy.

Jako kamień o właściwościach oczyszczających, uwalnia umysł ze złych myśli, pozostawiając jedynie te, potrzebne, dlatego wyostrza  intelekt i postrzeganie. Pomaga odnaleźć równowagę i harmonię w życiu.

Przed wiekami akwamaryny były amuletami żeglarzy - ze względu na ich barwę przypisywano im morskie pochodzenie, dlatego aby zapewnić sobie pomyślność morskich bóstw nosili go przy sobie żeglarze i rybacy. Miał przynosić szczęście i bezpieczeństwo również osobom podróżującym drogą morską.

Akwamaryn na oczyszczenie

W medycynie niekonwencjonalnej akwamaryn uważany jest za kamień, który oczyszcza ciało i ducha, dlatego jest często stosowany przy stanach zapalnych organizmu, infekcjach dróg oddechowych.

Wzmacnia działanie organów odpowiadających za oczyszczanie organizmu - wątroby czy nerek.

Wykorzystywany jest w leczeniu zaburzeń na tle depresyjnym, ale również stresu, przy schorzeniach alergicznych: łzawieniach oczu, w katarze siennym, w alergiach skórnych objawiających się egzemą.

Zwolennicy metod alternatywna do medycyny opartej na EBM widzą w nim również lek na bóle głowy, chorobę wieńcową i choroby reumatyczne.

Wpływa też ponoć na gospodarkę hormonalną, dlatego jest pomocny w leczeniu chorób tarczycy i regulowaniu poziomu hormonu wzrostu.

Aby korzystać z właściwości leczniczych akwamarynu, warto nosić go w formie biżuterii. Kamień ten można myć pod bieżąca wodą i naświetlać promieniami słonecznymi, aby odzyskał energię i nabrał blasku.

Przeczytaj też o właściwościach innych kamieni:

Uwaga!

Pamiętaj, że sposoby proponowane przez zwolenników metod niekonwencjonalnych nie mają potwierdzenia w badaniach naukowych i nie są zgodne z EBM. Zanim zaczniesz je stosować, skonsultuj się ze swoim lekarzem.