Wielu Polaków w grupie ryzyka. Ten lek powoduje niedobór kluczowej witaminy

2023-04-26 15:02

Jest jednym z najczęściej przepisywanych leków w leczeniu cukrzycy, czyli schorzenia, które dotyka ponad 2 miliony Polaków. O jednym z jego działań niepożądanych zdają sobie sprawę tylko nieliczni, choć prowadzi do niedoboru jednych z witamin, kluczowych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Wielu Polaków w grupie ryzyka. Ten lek powoduje niedobór kluczowej witaminy
Autor: Getty Images Wielu Polaków w grupie ryzyka. Ten lek powoduje niedobór kluczowej witaminy

Eksperci alarmują od dawna, że liczba chorych na cukrzycę rośnie z każdym rokiem. To choroba, w której leczenie skupia się na prowadzeniu prozdrowotnego trybu życia i przyjmowaniu leków. Jednym z nich, który lekarze przepisują najczęściej, jest metformina.

Powoduje niedobór kluczowej witaminy

Metformina to doustny lek przeciwcukrzycowy, stosowany najczęściej w przypadku cukrzycy typu 2. Jej zadaniem jest zmniejszenie poziomu cukru we krwi. Choć nawet w dużych dawkach lek nie wywołuje hipoglikemii, ma swoje wady.

To właśnie metformina przyczynia się niedoboru witamin z grupy B u diabetyków. Ryzyko takiej sytuacji wśród osób chorych na cukrzycę jest większe o 2,4 razy w przypadku tiaminy, czyli witaminy B12. W przypadku witaminy B1 prawdopodobieństwo niedoboru jest jeszcze wyższe.

Aż 30 proc. chorych przyjmujących ten lek, może zmagać się z niedoborami tych kluczowych dla zdrowia witamin.

– Metformina jako działanie niepożądane może powodować zaburzenie wchłaniania witaminy B12. Dodatkowo, ryzyko wystąpienia niedoboru witaminy B12 wzrasta wraz z wiekiem, dobową dawką metforminy i czasem jej stosowania. Przewlekłe podwyższenie wartości glikemii oraz skutki niedoborów witamin z grupy B wzajemnie się na siebie nakładają, w konsekwencji mogąc prowadzić do rozwoju neuropatii i polineuropatii cukrzycowej – ostrzega dr n. med. Joanna Wójcik-Odyniec w rozmowie z portalem "Zdrowie Radio Zet".

Zdrowo Odpytani: Zmęczenie, apatia, ospałość? Może brakować ci witamin z grupy B

Jak rozpoznać niedobór witaminy B?

Organizm człowieka potrzebuje witamin, by prawidłowo funkcjonować. Wszystkie witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie, co oznacza, że organizm ich nie magazynuje i muszą być regularnie spożywane, by unikać ich niedoboru.

Do kluczowych objawów niedoboru witaminy B zalicza się:

  • zmęczenie, osłabienie, brak energii;
  • parestezje, czyli drętwienie lub mrowienie dłoni i stóp;
  • osłabienie mięśni, gorszy refleks;
  • trudności z utrzymaniem równowagi.

Niedobór tej witaminy może także prowadzić m.in. do dezorientacji oraz problemów z koncentracją i pamięcią. Jeśli podobne symptomy zauważasz u siebie, porozmawiaj o tym z lekarzem.