Rady dla zażywających LEKI PRZECIWBÓLOWE

2007-05-24 13:09

Leki przeciwbólowe są wybawieniem, jeśli dopadł cię silny ból, który zakłóca codzienne czynności. Trzeba jednak wiedzieć, jak je stosować, by zadziałały jak najlepiej i żeby sobie nie zaszkodzić.

Rady dla zażywających LEKI PRZECIWBÓLOWE
Autor: thinkstockphotos.com Rady dla zażywających LEKI PRZECIWBÓLOWE

» Leki przeciwbólowe warto  zażyć w pierwszej, narastającej fazie bólu, bo wtedy są najskuteczniejsze. Kiedy ból osiąga już  apogeum, jego uśmierzanie trwa znacznie dłużej.

» Nie przekraczaj zalecanej przez producenta dobowej dawki leku. Uważnie czytaj ulotki i zwracaj uwagę  na skład chemiczny preparatów. W sprzedaży są bowiem leki, które zawierają ten sam składnik pod różnymi nazwami (paracetamol jest w kilkunastu środkach, a nie tylko np. w apapie, panadolu).

» Najszybciej działają przeciwbólowe zastrzyki, potem doodbytnicze czopki, następnie tabletki musujące, natomiast najwolniej doustne tabletki (zwykle przynoszą ulgę po 20 - 40 minutach,  dlatego daj czas na zadziałanie, a nie połykaj kolejną pigułkę po 5 - 10 minutach).

» Przy przedłużającym się bólu leki przyjmuj tak, by utrzymać stały poziom środka przeciwbólowego w organizmie. Gdy na ulotce jest informacja,  że przyjmuje się go co 4 godziny, przestrzegaj tych zaleceń.

» Jeśli chcesz wybrać najlepszy dla siebie środek przeciwbólowy dostępny bez recepty, uważnie przeczytaj tę część ulotki, która mówi o przeciwwskazaniach. Jeżeli nie podejrzewasz stanu zapalnego - wybieraj raczej lek zawierający paracetamol.

» Jeżeli słabszy środek nie działa po 2 - 3 dniach zażywania go, warto, po konsultacji z lekarzem, zamienić go na silniejszy.

» Nie ma leku przeciwbólowego, który przy przewlekłym stosowaniu nie powodowałby żadnych niepożądanych skutków ubocznych. Zanim sięgniesz po jakiś preparat przeciwbólowy,  pamiętaj o tym, że niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą powodować bóle brzucha, biegunki, owrzodzenia i krwawienia z przewodu pokarmowego, alergiczne wysypki, uszkodzenia szpiku,  wątroby i nerek, wzrost ciśnienia tętniczego itd.

» Producenci leków przeciwbólowych opracowują coraz to nowsze postaci swych preparatów, np. tabletki „sklejone" z mikrogranulek (mikropeletki) rozpuszczające  się równomiernie w żołądku czy uwalniające się dopiero w jelitach. Leki te nie wpływają bezpośrednio na śluzówkę żołądka i dwunastnicy, ale - działając na cały organizm - pośrednio docierają i do niej. Muszą więc szczególnie uważać na nie osoby z chorobą wrzodową (może się zaostrzyć).

» Gdy lekarz zaleci lek działający nie tylko przeciwbólowo, ale i przeciwzapalnie  - nie możesz przerywać kuracji, gdy tylko ból ustąpi. Środek ten musi przecież mieć czas, by zwalczyć ognisko zapalne.

» Jeżeli ból nie ustępuje po 48 godzinach stosowania specyfiku przeciwbólowego dostępnego bez recepty, musisz skonsultować się z lekarzem.

miesięcznik "Zdrowie"