Przełomowy lek sprawi, że wątroba będzie jak nowa. Odwraca starzenie i uszkodzenia

2024-07-08 13:41

Wątroba jest bez wątpienia jednym z najodporniejszych organów w naszym ciele. Nie oznacza to jednak, że jest całkowicie odporna na stres i starzenie, które powoduje spustoszenie w naszym wnętrzu. Okazuje się jednak, że naukowcy opracowują lek, który może w tym pomóc.

Przełomowy lek sprawi, że wątroba będzie jak nowa. Odwraca starzenie i uszkodzenia
Autor: fot. Getty Images Przełomowy lek sprawi, że wątroba będzie jak nowa. Odwraca starzenie i uszkodzenia

Odwracalne starzenie wątroby? Nowy lek ma dać nadzieję dla wszystkich

Choć wątroba jest stosunkowo odporny organem, stres i starzenie wciąż zostawiają na niej swoje piętno. W szczególności spustoszenie sieją choroby, poważne blizny i niewydolności. Okazuje się jednak, że da się temu zaradzić. Istnieje możliwość, że zespół badawczy Duke Health znalazł sposób na cofnięcie czasu i przywrócenie funkcji wątroby

Naukowcom udało się zidentyfikować, w jaki sposób proces starzenia odpowiada za obumieranie niektórych komórek wątroby dzięki eksperymentom na myszach i tkance ludzkiej wątroby. Następnie przy pomocy badanego przez siebie leku udało im się odwrócić ten proces u zwierząt.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Aging. Mogą być one prawdziwą rewolucją, która da nadzieję milionom osób z pewnym stopniem uszkodzenia wątroby. W szczególności tych, które są "stare" przez stres metaboliczny związany z wysokim cholesterolem, cukrzycą, otyłością i innymi czynnikami. 

Nasze badanie pokazuje, że starzenie się jest przynajmniej częściowo odwracalne

- powiedziała starsza autorka badania doktor Anna Mae Dieh, Florence McAlister Distinguished Professor of Medicine w Duke University School of Medicine. Podkreśliła również, że nigdy nie jesteśmy za starzy, by móc poczuć się lepiej.

Poradnik zdrowie: Zdrowo odpytani - wątroba

Naukowcy są zdania, że to prawdziwa rewolucja. Wątroba, jak nowa

Doktor Diehl wraz ze współpracownikami chcieli zrozumieć, w jaki sposób niealkoholowa choroba wątroby rozwija się w ciężką chorobę znaną lepiej jako marskość wątroby. Bliznowacenie się może wówczas prowadzić do niewydolności narządów. Jak można się dowiedzieć, starzenie się jest kluczowym czynnikiem ryzyka marskości wątroby wśród osób, u których została zdiagnozowana niealkoholowa choroba wątroby (MASLD). Warto podkreślić, że zmaga się z nią jedna na trzy osoby dorosłe na świecie. 

Podczas badania, naukowcom udało się zidentyfikować sygnaturę genetyczną charakterystyczną dla starych wątrób. Porównując je z młodymi, te starsze miały mnóstwo genów, które były aktywowane w celu degradacji hepatocytów, głównych funkcjonujących komórek wątroby.

Naukowcy następnie przeanalizowali tkankę wątroby ludzkiej i odkryli, że wewnątrz wątroby osób, u których zdiagnozowano  MASLD lub otyłość, wykazywały tę sygnaturę. Co więcej, im cięższa choroba, tym silniejszy był ten sygnał.

Myszom, które były karmione dietami powodującymi rozwój MASLD podano lek o nazwie Ferrostatin-1, który hamuje szlak śmierci komórkowej. Po przeprowadzeniu analizy, okazało się, że wątroby myszy, które otrzymywały lek wyglądają, jak u zdrowych, młodych zwierząt. 

Naukowcy są zdania, że daje to nadzieję wszystkim.

Sonda
Po leki przeciwbólowe bez recepty sięgasz:
Listen on Spreaker.