Oczar wirginijski: właściwości i zastosowanie

2018-03-26 15:05

Oczar wirginijski znajduje zastosowanie w takich schorzeniach jak: stany zapalne skóry, owrzodzenia, opuchlizna, hemoroidy, krwawienie dziąseł, ale też bóle reumatyczne stawów, zapalenie krtani, migdałów czy gardła. Jakie właściwości ma oczar wirginijski? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego stosowania?

Oczar wirginijski: właściwości i zastosowanie
Autor: thinkstockphotos.com Oczar wirginijski (Hamamelis virginiana) - "Złoto Indian"

Spis treści

 1. Oczar wirginijski: cenne składniki
 2. Oczar wirginijski w kosmetykach
 3. Oczar wirginijski: jak stosować?
 4. Oczar wirginijski: przeciwwskazania

Oczar wirginijski (Hamamelis virginiana) to krzew, dorastający do trzech, czterech metrów wysokości, posiadający charakterystyczne duże (nawet 15-centymetrowe) ciemnozielone lub brunatne liście i lśniące żółte kwiaty.

W naturalnym środowisku występuje w Ameryce Północnej, ale w wielu zakątkach świata, również w Polsce, uprawia się go w ogrodach lub parkach.

Nie jest rośliną zbyt wymagającą, może rosnąć zarówno w miejscach zacienionych jak i słonecznych, nawet na mniej żyznej glebie, źle znosi tylko zbyt długie okresy suszy.

Prozdrowotne właściwości oczaru wirginijskiego odkryli Indianie Ameryki Północnej, stąd często spotykana nazwa krzewu to "Złoto Indian".

Oczar wirginijski: cenne składniki

Do celów leczniczych wykorzystuje się przede wszystkim korę i liście oczaru wirginijskiego, które muszą zostać dobrze osuszone. Zawierają one m.in.:

 • flawonoidy
 • garbniki
 • saponiny
 • kwas galusowy
 • kwas elagowy

które wykazują działanie:

 • przeciwzapalne
 • antybakteryjne
 • antyseptyczne
 • przeciwłojotokowe
 • oczyszczające
 • ściągające
 • odkażające
 • uszczelniające naczynia włosowate.

To właśnie dzięki nim oczar wirginijski sprawdza się w przypadku przewlekłych stanów zapalnych skóry (np. egzema, łuszczyca), wszelkiego rodzaju owrzodzeniach oraz oparzeniach (również oparzeniach słonecznych).

Stosuje się go również, gdy mamy do czynienia z opuchliznami, powstałymi w wyniku uderzenia (np. siniaki), ale też po ukąszeniach czy użądleniach owadów, bo przyspiesza gojenie się ran, łagodzi ból, podrażnienie i zaczerwienienie skóry.

Pomaga też w przypadku hemoroidów, bo ma działanie ściągające i przeciwzapalne, a jednocześnie powoduje obkurczanie się naczyń krwionośnych, dzięki czemu zmniejsza się obrzęk.

Oczar wirginijski stosuje się także przy infekcjach jamy ustnej, przebiegającej z zapaleniem błon śluzowych, sprawdza się też, gdy mamy do czynienia z krwawieniem dziąseł.

Ale to nie wszystkie jego prozdrowotne właściwości.

Zaleca się go również w przypadku bólów reumatycznych stawów, zapalenia krtani, zapalenie migdałów, zapalenie gardła oraz przewlekłego kaszlu czy astmy, bo łagodzi niepożądane objawy.

Oczar wirginijski w kosmetykach

Oczar wirginijski znany jest nie tylko ze swoich prozdrowotnych właściwości, wykorzystuje się go również w przemyśle kosmetycznym.

Dzięki temu, że wykazuje m.in. działanie antybakteryjne, oczyszczające, ściągające oraz uszczelniające naczynia włosowate świetnie sprawdza się w pielęgnacji cery naczynkowej, skłonnej do podrażnień czy zaczerwienionej.

Reguluje pracę gruczołów łojowych poprzez zmniejszanie produkcji sebum, dlatego równie dobrze radzi sobie w przypadku cery tłustej, z tendencją do zapychania się porów.

Ponieważ wykazuje działanie przeciwłojotokowe polecany jest jednocześnie do cery trądzikowej, bo zmniejsza ilość wyprysków i ogranicza powstawanie nowych.

Likwiduje też stan zapalny skóry, a przy tym może być stosowany nawet kilka razy w ciągu dnia, bo nie wysusza i nie podrażnia skóry.

Nawet jeśli nie masz większych problemów z cerą warto stosować oczar wirginijski, bo świetnie oczyszcza skórę nie tylko z nadmiaru sebum, ale i wszelkiego rodzaju zewnętrznych zanieczyszczeń, a jednocześnie regeneruje ją i nawilża.

Ponadto zawiera garbniki i flawonoidy, dzięki czemu chroni przed działaniem wolnych rodników i w ten sposób pomaga skórze zachować dłużej młodzieńczy wygląd.

Oczar wirginijski: jak stosować?

Oczar wirginijski występuje najczęściej w postaci kremu lub maści, które stosuje się zewnętrznie, bezpośrednio na zmienioną chorobowo skórę.

Można też kupić go w postaci gotowych ziół i przygotować odwar.

W tym celu należy odmierzyć jedną lub dwie łyżki zioła, zalać jedną szklanką wody, a następnie gotować przez 10 minut pod przykryciem. Potem należy odwar odstawić, a po 20-30 minutach przecedzić.

Natomiast oczar wirginijski stosowany w kosmetyce występuje najczęściej w postaci toników, kremów, żeli.

Oczar wirginijski: przeciwwskazania

Do tej pory nie stwierdzono żadnych przeciwwskazań do stosowania oczaru wirginijskiego, ale jak w przypadku większości ziół w pierwszym okresie używania warto obserwować skórę, czy nie pojawia się jakakolwiek reakcja alergiczna.

Przeczytaj także: