Octeangin - tabletki do ssania na gardło. Na co pomaga? Czym zastąpić?

2022-11-07 18:08

Octeangin to antyseptyczny lek stosowany w chorobach układu oddechowego oraz gardła. Wydawany jest wyłącznie na receptę. Ma postać twardych pastylek do ssania.

Octeangin - tabletki do ssania na gardło. Na co pomaga? Czym zastąpić?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Na co pomaga Octeangin?
  2. Octeangin bez recepty
  3. Octeangin tabletki do ssania na gardło
  4. Czy Octeangin wysusza gardło?
  5. Czym zastąpić Octeangin?

Na co pomaga Octeangin?

Octeangin zawiera substancję czynną oktenidyny dichlorowodorek o działaniu antyseptycznym. W każdej tabletce znajduje się on w ilości 2,6 mg. Produkt leczniczy stosuje się w leczeniu uzupełniającym stanów zapalnych błony śluzowej gardła i jamy ustnej.

Octeangin posiada właściwości powierzchniowo czynne, wykazuje działanie antyseptyczne na wirusy otoczakowe, bakterie i grzyby. Zalecany jest zazwyczaj, gdy występuje obrzęk, ból i zaczerwienienie jamy ustnej i gardła. Zwalcza patogeny odpowiedzialne za powstanie stanów zapalnych błony śluzowej, jamy ustnej i gardła.

Octeangin bez recepty

Octeangin jest lekiem antyseptycznym dostępnym w aptece wyłącznie na receptę. Nie podlega refundacji co oznacza, że jest pełnopłatny dla każdego pacjenta.

Octeangin tabletki do ssania na gardło

Octeangin ma postać twardych pastylek do ssania. W każdej z nich znajduje się 2,6 mg substancji czynnej o nazwie oktenidyny dichlorowodorek. Lek należy stosować dokładnie tak, jak opisano w ulotce lub zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty.

Dzieci w wieku powyżej 12. lat i osoby dorosłe powinny przyjmować 1 pastylkę co 2-3 godziny. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki – 6 pastylek na dobę. Twardą pastylkę powoli rozpuszczamy w jamie ustnej. Leku Octeangin nie należy stosować dłużej niż 4 dni.

Czy Octeangin wysusza gardło?

Octeangin, tak jak każdy lek posiada działania niepożądane, do których należą:

Czym zastąpić Octeangin?

Pastylki do ssania Octeangin nie posiadają zamiennika. Inne, dostępne w aptece produkty lecznicze z oktenidyną wydawane na receptę występują w postaci płynu, żelu na rany lub aerozolu do stosowania na skórę. Do podobnych leków stosowanych w stanach zapalnych błony śluzowej gardła i jamy ustnej, ale zawierających w składzie inną substancję czynną należą np. Ospen, Rovamycine czy Azimycin.

Ból gardła - jak go pokonać?