Leki mogą być tańsze. Czy wiesz, jak nie przepłacać w aptece?

2013-02-25 10:17

Leki mogą być tańsze, jeśli wiesz, jak je kupować. Może trudno w to uwierzyć, ale kupując na receptę (na 100 proc.) 60 tabletek ibuprofenu, płacisz 7 zł (z refundacja – ok. 3 zł), a za 10 tabletek bez recepty – aż 6 zł! Dowiedz się, jak tanio kupować leki.

leki tycie
Autor: Photos.com Leki mogą sprzyjać nadwadze. Ale lekarze twierdzą, że zwiększenie masy ciała to wyłącznie efekt spożywania zbyt wielu kalorii w stosunku do potrzeb organizmu. Dlaczego zatem osoby długo leczone niektórymi preparatami tyją?

Czy można kupić tańsze leki? Owszem tak, choć leki refundowane mają stałe ceny i nie warto biegać po aptekach, to mądrze wybierając opakowania leków i prosząc lekarza o niektóre leki dostępne bez recepty, możesz co nieco zaoszczędzić.

Większe opakowanie - tańsze leki

Wśród leków bez recepty dużą grupę stanowią preparaty przeciwbólowe i inhibitory pompy protonowej (na zgagę, refluks, nieżyt żołądka i dwunastnicy). Sprzedaje się je w mniejszych dawkach i opakowaniach. Chętnie po nie sięgamy, bo gdy boli głowa albo mamy problemy gastryczne, nie musimy tracić czasu w kolejce do lekarza. Czasem jednak lepiej poczekać na receptę niż wydać niepotrzebnie kilkadziesiąt złotych.

 Np. 14 tabletek oryginalnego leku na zgagę z pantoprazolem bez recepty kosztuje tyle co 28 tabletek przepisanych przez lekarza (18 zł). Może trudno w to uwierzyć, ale kupując na receptę (na 100 proc.) 60 tabletek ibuprofenu, płacisz 7 zł (z refundacja - ok. 3 zł), a za 10 tabletek bez recepty - aż 6 zł! Kupując lek bez recepty, czasem trzeba zażyć podwójną dawkę, więc leku wystarczy ci na krócej niż w przypadku tabletek o silniejszym działaniu.

Leki złożone droższe niż ich składniki

Więcej zapłacisz za złożone leki na przeziębienie i grypę, niz kupując poszczególne składniki oddzielnie, np.na taki preparat trzeba wydać 20 zł, a za wchodzące w jego skład paracetamol – 3–5 zł i witaminę C - 3-5 zł.

Suplement tańszy od leku oryginalnego

Różne ceny mają preparaty witaminowe i mineralne. Preparat z magnezem - lek oryginalny - kosztuje prawie 30 zł, inny, sprzedawany jako suplement diety - 15 zł. Suplementy diety są tańsze, lecz nie mają badań wymaganych przy rejestrowaniu leku.

Promocje w aptece

Tak jak w każdym innym sklepie w aptece można trafić na promocje. Wśród najczęściej przecenionych są leki na przeziębienie, środki przeciwbólowe, witaminy, minerały. Do takich okazji trzeba podchodzić ostrożnie, bo to najczęściej chwyt marketingowy (firmy dają rabaty, więc apteki, żeby przyciągnąć klienta, opuszczają ceny).

Tańsze leki to zakupy w kilku aptekach

Jeśli masz czas i chęci, warto posprawdzać ceny w kilku aptekach. Przy dużych zakupach może się okazać, że sporo zaoszczędzisz. Dotyczy to jednak tylko specyfików, które nie podlegają refundacji, to znaczy niezależnie od tego, czy są zapisane na receptę, czy należą do grupy OTC (czyli lekarstw sprzedawanych bez recepty), trzeba za nie zapłacić 100 proc. Ale część producentów nie wprowadziła swoich leków na listy refundacyjne, więc mogą dyktować ceny. Dając rabaty hurtowniom czy sieciom aptek, obniżają ceny i może się zdarzyć, że za lek oryginalny zapłacisz mniej niż za odtwórczy.

Tańsze leki: zachowaj ostrożność

Zanim kupisz polecany preparat, zapoznaj się z informacją podaną na etykiecie, a gdy masz wątpliwości, poproś farmaceutę o ulotkę i dowiedz się czegoś więcej o potrzebnym ci leku. Koniecznie sprawdź zawartość substancji czynnej, dawkę, producenta, czy to lek, czy suplement diety, datę ważności. Nigdy nie traktuj reklamy jak informacji medycznej.

 

miesięcznik "Zdrowie"