Leki generyczne nie dla każdego. Jak stosować generyki?

2013-02-25 10:04

Leki generyczne są tańsze od oryginalnych i, przynajmniej teoretycznie, nie różnią się od nich działaniem. Jednak nie zawsze i nie każdemu pacjentowi można polecać generyki. Kto może stosować leki generyczne? Kiedy generyk należy odstawić?

Leki generyczne nie dla każdego. Jak stosować generyki?
Autor: thinkstockphotos.com Leki generyczne są tańsze od oryginalnych i, przynajmniej teoretycznie, nie różnią się od nich działaniem. Jednak nie zawsze i nie każdemu pacjentowi można polecać generyki. Kto może stosować leki generyczne? Kiedy generyk należy odstawić?

Generyk może ci zaproponować albo lekarz, albo farmaceuta w aptece. Jeśli się na lek generyczny zdecydujesz dopiero w aptece, to koniecznie poinformuj o tym swojego lekarza. To bardzo ważne, bo gdy nie będzie oczekiwanej poprawy, zmodyfikuje on terapię. Czasem do lekarza trafiają pacjenci, którzy za namową aptekarza zamienili jeden lek na inny i źle się po nim czują, mimo że wcześniej niby to samo tolerowali dobrze.

Generyki pozwalają na ciągłość terapii

Wielu osobom, zwłaszcza tym przewlekle chorym, przyjmującym kilka preparatów, korzystanie z tańszych zamienników umożliwia nieprzerwane leczenie. Rozpiętość cen jest bardzo duża. Na przykład oryginalny lek na obniżenie cholesterolu (substancja czynna simwastatyna) to wydatek ok. 15 zł, a dobry generyk można kupić za 4-6 zł. Zamienniki zatorvastatyna, też na obniżenie cholesterolu, ale o nieco innym działaniu, kosztują 5-10 zł. Zalecany przez lekarzy zamiennik na nadciśnienie (substancja czynna ramipril) kosztuje 7-8 zł, podczas gdy lek oryginalny dwa razy tyle.

Niebezpieczne tanie leki niewiadomego pochodzenia

Problem w tym, że na rynku jest mnóstwo leków, o których nie wiadomo, skąd się wzięły, gdzie i przez kogo zostały wyprodukowane, bo nazwy firm nic nie mówią. Za to mają konkurencyjne ceny. Dlatego przy wyborze zamiennika trzeba być bardzo ostrożnym, decydować się na preparaty znanych firm, które mają certyfikaty i znakomite fabryki leków. Najlepiej jednak zaufać swojemu lekarzowi. Poleci zamienniki uznanych firm leków generycznych. Jeśli chory czuje się dobrze, można kontynuować leczenie. W przeciwnym razie trzeba wrócić do leku oryginalnego.

miesięcznik "Zdrowie"