Jaki wybrać termometr?

2019-03-26 15:33

Jaki termometr wybrać dla dziecka, a jaki dla dorosłej osoby? Jakie są rodzaje termometrów? Różnorodność przyrządów do pomiaru temperatury może przyprawić o zawrót głowy. Czym się kierować, wybierając termometr? Który z nich będzie najbardziej odpowiedni?

Jaki wybrać termometr?
Autor: thinkstockphotos.com Jaki termometr wybrać dla dziecka, a jaki dla dorosłej osoby?

Spis treści

 1. Termometry elektroniczne
 2. Termometry elektroniczne bezdotykowe
 3. Termometry w smoczku (smoczek z termometrem)
 4. Termometry paskowe
 5. Termometry szklane bezrtęciowe
 6. Jaki termometr wybrać dla dziecka?

Nowoczesne termometry w niczym nie przypominają tych tradycyjnych rtęciowych, które zostały już wycofane. Unijna dyrektywa z 2007 r. zakazała bowiem ich produkcji ze względu na szkodliwy wpływ rtęci na człowieka i środowisko naturalne. Nowe termometry są nie tylko ekologiczne, ale też zdecydowanie bardziej praktyczne. Nie ma obawy, że się stłuką, większość z nich jest wodoodporna, mają duże wyświetlacze pozwalające precyzyjnie odczytać wynik, a co najważniejsze – pomiar temperatury zajmuje kilka sekund.

 1. Termometry elektroniczne
 2. Termometry elektroniczne bezdotykowe
 3. Termometry w smoczku (smoczek z termometrem)
 4. Termometry paskowe
 5. Termometry szklane bezrtęciowe
 6. Jaki termometr wybrać dla dziecka?

Termometry elektroniczne

Są najbardziej popularne. Do wyboru są modele tradycyjne (do mierzenia temperatury pod pachą, w ustach czy w odbycie) oraz te dokonujące pomiaru w uchu lub przy czole. Nadają się zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci (dla nich najlepiej wybrać model z elastyczną końcówką). Wynik pomiaru uzyskamy w czasie od kilku sekund do 5 minut, z dokładnością do ±0,1°C. Ich zaletą jest niewysoka cena – wersja pod pachą kosztuje ok. 20 zł. Z racji niskiej ceny bywa słabo wykonany, szybko się psuje, zużywa, z czasem traci precyzyjność pomiaru.

Na wynik na termometrze wpływ ma miejsce do którego go przyłożymy. Temperatura mierzona w uchu będzie ok. 0,5°C wyższa, a w odbycie nawet o 1°C wyższa niż pod pachą.

Termometry elektroniczne bezdotykowe

Termometry elektroniczne bezdotykowe (sensoryczne) to obecnie najnowocześniejsze z dostępnych urządzeń. Do mierzenia temperatury wykorzystują podczerwień i, zgodnie z nazwą, nie potrzebują kontaktu z ciałem, by dokonać pomiaru. Aby uzyskać wynik, wystarczy zbliżyć termometr do czoła lub innej części ciała na odległość od kilku do kilkunastu centymetrów. Dokładność takiego badania waha się w granicach od ±0,1°C do ±0,01°C. Termometry tego typu polecane są szczególnie rodzicom małych dzieci.

Ich używanie jest niezwykle higieniczne i komfortowe dla dziecka – pomiar uzyskuje się w ciągu sekundy i malec nawet nie zorientuje się, co się dzieje. Taki termometr ma też inne przydatne funkcje. Oprócz ciepłoty ciała zmierzy temperaturę pokarmów, kąpieli, powietrza. Wadą jest wysoka cena – od 150 do 300 zł.

Termometry w smoczku (smoczek z termometrem)

Polecany jest szczególnie ruchliwym noworodkom. Jest mały, poręczny i teoretycznie wygodny. Bateria wytrzymuje 100h pracy, niestety nie podlega naładowaniu czy wymianie. Nie zawiera bisfenolu A, tylko bezsmakowy i bezzapachowy silikon. Używając go, można mierzyć temperaturę śpiącemu dziecku. Kształt smoczka nie wpływa negatywnie na podniebienie i dziąsła. Cena tego produktu to ok. 40 zł.

Są też inne wady - niektóre dzieci w ogóle nie używają smoczka, stąd pomiar może być utrudniony. Po upływie roku ciężko się nim posługiwać, gdyż dziecko ze smoczków wyrasta. Poza tym konieczne jest umycie smoczka, a do tego urządzenie należy całkowicie rozebrać na części. Nie można zmierzyć prawidłowo temperatury, jeśli w ciągu 30 ostatnich minut dziecko wypiło ciepły bądź zimny napój.

Termometry paskowe

Przeznaczone są do określania przybliżonej temperatury ciała. Pasek przyklejamy nad łukiem brwiowym i po ok. 15 sekundach otrzymujemy wynik. Jednak pamiętaj, że nie jest on zbyt dokładny. Odczyt polega na analizie koloru paska i porównaniu z wzornikiem. Jednak zabarwienie bywa różne, ciężkie do oceny. Polecany raczej do sprawdzenia, czy temperatura jest podniesiona, a nie do konkretnego jej odczytu. Cena – ok. 10 zł.

Termometry szklane bezrtęciowe

Wyglądają tak, jak te wycofane z użycia, rtęciowe, ale tę szkodliwą substancję zastąpiono innymi, bardziej bezpiecznymi (głównie alkoholem). Ten typ termometru nie jest zalecany dzieciom ze względu na szklaną obudowę i długi czas pomiaru (ponad 5 minut). Zaletą jest niska cena – ok. 5 zł. Ze względu na szklaną obudowę nie jest zalecany dzieciom, długi czas pomiaru (ponad 5 minut), co istotne pomiar jest nie tak dokładny, jak w przypadku nowszych, elektronicznych modeli.

Jaki termometr wybrać dla dziecka?

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

miesięcznik "Zdrowie"